Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie mandatowe

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 18.01.2013

W jakim terminie straż miejska powinna wystawić mandat za przekroczenie prędkości? Ile trwa postępowanie mandatowe?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedź na Pana pytanie o postępowanie mandatowe daje art. 97 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia:

 

„Art. 97. § 1. W postępowaniu mandatowym, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, funkcjonariusz uprawniony do nakładania grzywny w drodze mandatu karnego może ją nałożyć jedynie, gdy:

 

1)  schwytano sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia,

2)  stwierdzi popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy , a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu,

3)  stwierdzi popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem, i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu

 

– w tym także, w razie potrzeby, po przeprowadzeniu w niezbędnym zakresie czynności wyjaśniających, podjętych niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia czynu w wypadku, o którym mowa w pkt 1, 90 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 2, oraz 180 dni w wypadku, o którym mowa w pkt 3.

 

§ 2. Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego.

 

§ 3. Funkcjonariusz nakładający grzywnę obowiązany jest określić jej wysokość, wykroczenie zarzucone sprawcy oraz poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy”.

 

Z przepisu art. 97 wynika, że jeżeli straż miejska:

 

  • schwytała sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia – grzywnę w drodze mandatu karnego może ją nałożyć terminie 14 dniu,
  • stwierdziła popełnienie wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, a nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – grzywnę w drodze mandatu karnego może ją nałożyć terminie 90 dni,
  • stwierdziła popełnienie wykroczenia za pomocą przyrządu kontrolno-pomiarowego lub urządzenia rejestrującego, a sprawca nie został schwytany na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem i nie zachodzi wątpliwość co do sprawcy czynu – grzywnę w drodze mandatu karnego może ją nałożyć terminie 180 dni.

 

Tyle trwa postępowanie mandatowe, które, jak widać, jest zależne od okoliczności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 0 =

»Podobne materiały

Uniknięcie punktów karnych z fotoradaru

Dostałam zdjęcie z fotoradaru za przekroczenie prędkości. Chcą dać mi 4 punkty i mandat. Chcę uniknąć punktów. Czy mogę powiedzieć, że nie pamiętam kto jechał i w ten sposób uniknąć punktów?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »