Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie karne a zwolnienie dyscyplinarne

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 09.02.2011

Toczy się wobec mnie postępowanie karne w sądzie. Będę wnosić o umorzenie postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 K.p.k. lub o warunkowe umorzenie. Czy pracodawca może mnie teraz zwolnić? 

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przedmiotem wykładni jest art. 52 K.p., który przewiduje rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych przez pracodawcę. Art. 52 zawiera też katalog przyczyn, które mogą uzasadniać rozwiązanie stosunku pracy w trybie natychmiastowym z winy pracownika, co potocznie zwane jest zwolnieniem dyscyplinarnym.

 

Katalog ten jest zamknięty i nie może być ani zmieniany, ani rozszerzany. Nie są zatem dopuszczalne klauzule umowne rozszerzające go. Statuuje on trzy przesłanki rozwiązania stosunku pracy w tym trybie:

 

  • ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • popełnienie przestępstwa w czasie trwania umowy o pracę,
  • zawiniona utrata uprawnień do wykonywania pracy na danym stanowisku.

 

Mając na uwadze Pani interes, skupię się na drugiej przesłance: popełnienie ciężkiego przestępstwa w czasie trwania pracy na danym stanowisku. Musi to być przestępstwo w rozumieniu prawa karnego, a nie jakikolwiek inny czyn, np. przewinienie dyscyplinarne. Do popełnienia musi dojść w czasie trwania stosunku pracy. Przez to pojęcie rozumiemy okres od zawarcia umowy do jej rozwiązania.

 

Gdyby zdarzyło się tak, że między zawarciem umowy a rozpoczęciem pracy pracownik popełnia czyn zabroniony (zanim zaczął efektywnie pracować), według SN wtedy też można rozwiązać stosunek pracy. Nie można się natomiast powoływać na przestępstwo ujawnione w czasie trwania umowy o pracę, ale popełnione wcześniej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zdarza się, że pracodawca na stanowisku związanym z materialną odpowiedzialnością dowiaduje się, iż pracownik miał wcześniej na koncie jakieś przestępstwa przeciwko mieniu. To przestępstwo nie musi być popełnione na szkodę pracodawcy ani przy okazji wykonywania pracy – nie jest to istotne dla tego trybu zwolnienia. Musi to być tego rodzaju przestępstwo, które podważa zaufanie pracodawcy do pracownika i dyskwalifikuje go do dalszej pracy na tym stanowisku.

 

To przestępstwo musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądowym skazującym, a nie prawomocnym orzeczeniem, np. komisji dyscyplinarnej. Umorzenie czy warunkowe umorzenie nie kwalifikuje się już do tego przepisu.

 

Można wziąć też pod uwagę oczywisty fakt popełnienia przestępstwa. W tym wypadku pracodawca będzie musiał sam poprowadzić pewne czynności wyjaśniające i zakwalifikować ten czyn – sprawdzić, czy jest w ogóle przestępstwem w rozumieniu przepisów prawa karnego (uchwała SN z dnia 30 marca 1994 r.). Przyjmuje się, że czyn jest oczywisty, jeśli:

 

  • złapano sprawcę na gorącym uczynku, np. kiedy pracownik włamywał się do magazynu pracodawcy,
  • dana osoba przyznała się do popełnienia czynu, a świadkowie jednoznacznie to potwierdzili.

 

Ważny z punktu widzenia Pana interesu będzie także wyrok SN, w którym przyjęto, że jeżeli w sprawie karnej zapadł wyrok uniewinniający, a pracodawca wcześniej zwolnił pracownika pod zarzutem oczywistego popełnienia przestępstwa (nie czekając na wyrok postępowania karnego, tylko na podstawie tego materiału zebranego, którym dysponował), to taki wyrok uniewinniający oznacza, że przestępstwo nie było oczywiste, czyli pracownik będzie mógł żądać skutecznie przywrócenia do pracy.

 

Rozwiązanie stosunku pracy w trybie natychmiastowym możliwe jest zatem tylko, jeżeli przestępstwo, którego się Pani dopuściła, jest oczywiste. W sytuacji, gdy występują wątpliwości natury faktycznej, a dowody prowadzonego postępowania przygotowawczego nie wskazują w sposób jednoznaczny na Pani winę i sprawstwo, wówczas zwolnienie takie wydaje się mało prawdopodobne. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby umorzenie postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 K.p.k. lub warunkowe umorzenie postępowania, które co do zasady stanowi o winie, ale nie jest traktowane na równi z prawomocnym skazaniem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wniosek do komisji dyscyplinarnej o ukaranie pracownika

Czy fakt skierowania wniosku do komisji dyscyplinarnej o ukaranie pracownika może stanowić główną i jedyną podstawę równoczesnego wymówienia warunków pracy i płacy temu pracownikowi na dotychczasowym stanowisku?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »