
Indywidualne Porady Prawne
Postępowanie elektroniczne o niezapłacony czynszAutor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 28.03.2018 |
Od prawie 3 lat wynajmuję swoje mieszkanie, od 1,5 roku moja lokatorka spóźnia się z opłatami lub w ogóle nie płaci albo płaci częściowo. Chciałabym złożyć pozew elektroniczny, doliczając odsetki i koszty sądowe. Jak wygląda procedura w postępowaniu elektronicznym? Ile na to trzeba czasu? Jakie dowody muszę przedłożyć? |
![]() Anna Sufin
Pozew i wszystkie inne pisma w postępowaniu elektronicznym składa się za pośrednictwem platformy elektronicznej EPU. Pozew może złożyć albo osoba fizyczna w swoim własnym imieniu, albo jej pełnomocnik (np. adwokat lub radca prawny). Konieczne do złożenia pozwu jest jednak posiadanie w systemie teleinformatycznym e-sądu – www.e-sad.gov.pl – aktywnego konto użytkownika oraz posiadanie ważnego certyfikatu służącego do składania podpisu elektronicznego.
Zatem albo musi się Pani indywidualnie zarejestrować na podanej stronie, albo znaleźć pełnomocnika, który w Pani imieniu złoży pozew w trybie elektronicznym. Jeżeli Pani sama nie będzie chciała się rejestrować, możemy zaproponować udział pełnomocnika.
Wniesienie pozwu jest możliwe jedynie w postępowaniu elektronicznym. Wynika to bezpośrednio z treści art. 505 ze zn. 31 Kodeksu postępowania cywilnego (§ 1. Powód wnosi pisma wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego).
W praktyce wygląda to tak, że na ekranie monitora wyświetlają się poszczególne rubryki, które należy po kolei wypełnić i na końcu podpisać podpisem elektronicznym. W postępowaniu elektronicznym dokumentów żadnych się nie załącza, tylko wypełnia rubryki, takie jak określenie stron, ich adresów, nr Pesel, wskazanie czego się żąda, określenie odsetek i uzasadnienie.
Pyta Pani również, jakie dowody należy załączyć. Wyjaśniam więc, że w postępowaniu elektronicznym nie załącza się żadnych dowodów, a jedynie wskazuje się na ich istnienie, czyli w opisanym przypadku powinna Pani wskazać na istnienie umowy najmu, z której wynika termin płatności plus przelewy po terminie, ewentualnie jeśli Pani wzywała do zapłaty – wezwania. Poniżej cytuję treść art. 505 ze zn. 32, który określa wymogi formalne pozwu:
„§ 1. W pozwie powód powinien wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń. Dowodów nie dołącza się do pozwu. Przepisu art. 128 nie stosuje się. § 2. Pozew powinien zawierać również: 1) numer PESEL lub NIP pozwanego będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania lub posiada go nie mając takiego obowiązku lub 2) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku – numer w innym właściwym rejestrze, ewidencji lub NIP pozwanego niebędącego osobą fizyczną, który nie ma obowiązku wpisu we właściwym rejestrze lub ewidencji, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania, 3) datę wymagalności roszczenia.”
Przygotowanie pozwu odbywa się w czasie rzeczywistym, a więc tyle, ile realnie trwa wypełnienie poszczególnych rubryk.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych. Indywidualne Porady Prawne
Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania. (zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje) |
Pozew o ustalenie stosunku prawnegoJestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do polskiego sądu pozew o ustalenie stosunku prawnego. Czy w mojej sytuacji byłoby to uzasadnione? Odpis protokołuPrzed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i wystąpić przeciwko siostrze? A może jednak podważać testament? Śmierć dłużnikaMąż zmarł kilka miesięcy temu, miał zawarty układ ratalny z ZUS, który przerwał bieg przedawnienia długów (są z lat 1999 do 2002). Co mam teraz robić po śmierci dłużnika? Płacić składki z opóźnieniem bez kontaktu z ZUS, prosić o nowe warunki, a może liczyć, że nie będę musiała spłacać długu? |
Najnowsze artykuły w dziale
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>