Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Postępowanie dyscyplinarne w stosunku do nauczycielki za uderzenie ucznia

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.04.2019

Dzieci wyszydzały na lekcji w obecności nauczyciela ucznia i jego matkę, a jeden z uczniów ubliżał i przy tym trząsł się ze śmiechu. Wtedy nauczyciel, który stał tuż przy nim, mimowolnie, odruchowo, uderzył go delikatnie w policzek. Nauczyciel powiadomił matkę, że to odruch. Matka nie chciała wszczynać żadnych kroków przeciwko nauczycielce, bo nauczycielka zawsze miała dobry kontakt i z nią i jej dzieckiem i w wielu sytuacjach pomogła jej dziecku. Czy dyrektor wbrew matce może wszcząć postępowanie dyscyplinarne w stosunku do nauczycielki? Nauczycielka z 30-letnim stażem nienagannej pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN. 

 

W szczególności chodzi tu o nierzetelne realizowanie zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę.

 

Zgodnie z art. 85 ust. 3 w związku z art. 85b ust. 1 pkt 1 KN postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Zatem to rzecznik dyscyplinarny, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego dokonuje oceny o zaistnieniu podstaw do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

 

Wniosek do rzecznika dyscyplinarnego może sformułować każdy, kto posiada wiedzę na temat uchybienia godności zawodu, w tym także przedstawiciel organu prowadzącego oraz dyrektor szkoły i to niezależnie od tego, czy rodzic składa na nauczyciela skargę, czy też nie.

 

To rzecznik dyscyplinarny zdecyduje, czy jest potrzeba wszczynania postępowania i jakie dokumenty należy przedstawić. Oczywiście jeśli do postępowania dojdzie, pozytywna opinia matki dziecka będzie działała na korzyść nauczyciela.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 plus VI =

»Podobne materiały

Czas trwania umowy na zastępstwo nauczyciela

Jestem nauczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreślony. Pracuję w szkole podstawowej. W tym roku szkolnym, w związku z brakiem uczniów w mojej macierzystej szkole, wprowadzono zmiany organizacyjne i mam 9/18 etatu, a resztę, tj. 9 godzin, uzupełniam w gimnazjum znajdującym się w tej samej

Wezwanie do oddania nadpłaty pensji wypłacanej nauczycielce

Pracuję w szkole od dwóch lat. Przy zatrudnieniu dostarczyłam wymagane dokumenty. Podpisano ze mną umowę, podając warunki zatrudnienia i wynagrodzenia. Niedawno poinformowano mnie, że otrzymuję wynagrodzenie wyższe niż odpowiednie do mojego wykształcenia. Sporządzono aneks do umowy i od tej pory otr
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »