Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 08.05.2014

Działalność zawodowa polegająca na pośrednictwie w obrocie nieruchomościami do niedawna była regulowana. Do wykonywania zawodu pośrednika konieczne było uzyskanie licencji. Obecnie jednak obowiązek ten jest zniesiony, a pośrednik musi jedynie wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z art. 180 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami1 zakres czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. Umowa wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Czynności pośrednika w obrocie nieruchomościami mogą polegać w szczególności na pośredniczeniu w zawieraniu umów sprzedaży, najmu, dzierżawy czy użyczenia nieruchomości, jak również na doradztwie z tym związanym (czynności wykonywane przez pośrednika w obrocie nieruchomościami powinny zmierzać do zawarcia umowy, ale nie muszą zakończyć się jej zawarciem).

 

Przed dniem 1 stycznia 2014 r. do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami wymagane było uzyskanie licencji zawodowej. Obowiązek ten zniosła tzw. ustawa deregulacyjna2, która uchyliła między innymi art. 179 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ustawa ta zniosła również wymóg posiadania przez pośrednika w obrocie nieruchomościami wyższego wykształcenia oraz ukończenia studiów podyplomowych i odbycia praktyki zawodowej, a także wymóg niekaralności za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe. Zlikwidowano również odpowiedzialność zawodową pośredników w formie postępowania dyscyplinarnego. Obecnie w tym zakresie mogą orzekać wyłącznie sądy.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wprowadzone „ustawą deregulacyjną” zmiany miały na celu ułatwienie dostępu do zawodu pośrednika i zwiększenie ilości osób wykonujących ten zawód. W uzasadnieniu do projektu „ustawy deregulacyjnej” wskazano, że zmiany mają znieść bariery dla konkurencyjności w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami, a co za tym idzie, nastąpić ma obniżenie cen takich usług. Wskazano również, że znaczna część ogółu transakcji na rynku nieruchomości odbywa się bez udziału pośredników, a zniesienie wymogu posiadania licencji przyczyni się do zwiększenia liczby podmiotów samodzielnie świadczących usługi pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zwiększenia liczby klientów korzystających z pośrednictwa przy zakupie lub sprzedaży nieruchomości.

 

Obecnie wykonywanie zawodu pośrednika łączy się jedynie z obowiązkiem ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z art. 181 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami pośrednik w obrocie nieruchomościami podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Jeżeli pośrednik w obrocie nieruchomościami wykonuje czynności przy pomocy innych osób, działających pod jego nadzorem, podlega on również ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem tych osób.

 

 

 

 

_______________________________

1 Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.)

2 Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz. U. z 2013, poz. 829, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 08.05.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Przymusowa sprzedaż lokalu we wspólnocie mieszkaniowej

Artykuł omawia przumusową sprzedaż lokalu wchodzącego w skład wspólnoty mieszkaniowej.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »