Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Posłużenie się fałszywym świadectwem dojrzałości 10 lat temu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 05.01.2017

Posłużyłem się w 2004 roku fałszywym świadectwem dojrzałości. Mamy obecnie 2016 rok, czy sprawa się przedawniła? Nie zostałem za to skazany. Ale obawiam się o przyszłość.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. W mojej ocenie zachowanie Pana winno być oceniane zgodnie z art. 270 § 1 K.k. Zgodnie z tym przepisem „kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Z punktu widzenia przedawnienia karalności istotne znaczenie ma zagrożenie karą. Jak wynika z powyższego, czyn z art. 270 § 1 K.k. podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

Zasadne jest zatem skierowanie uwagi na przepis art. 101 § 1 K.k., zgodnie z którym „karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

 

1) 30 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,

2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię,

2a) 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,

3) 10 — gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,

4) 5 – gdy chodzi o pozostałe występki”.

 

Z uwagi na powyższe Pana czyn uległ już przedawnieniu, bowiem nawet gdyby przyjąć, że do posłużenia doszło w dniu 31 grudnia 2004 r., to czyn przedawnił się z dniem 1 stycznia 2015 r.

 

Nie wydaje się także, aby w okresie od 2004 r. do dnia dzisiejszego wszczęto postępowanie karne. Gdyby takowe wszczęcie nastąpiło, okres 10-letni, o którym mowa w pkt 3, uległby przedłużeniu o kolejne 10 lat. Powyższe wynika z treści art. 102 K.k., zgodnie z którym jeżeli w okresie, o którym mowa w art. 101, wszczęto postępowanie, karalność przestępstw określonych w art. 101 § 1 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus 4 =

»Podobne materiały

Cofnięcie pozwolenia na broń myśliwską za jazdę pod wpływem alkoholu

Około 5 lat temu zatrzymano mi prawo jazdy za prowadzenie samochodu po alkoholu. Otrzymałem 6 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata. Zatarcie skazania już nastąpiło. Czy mogą mi jeszcze cofnąć pozwolenie na broń myśliwską?

 

Okres próby po jeździe po alkoholu

W 2010 r. zostałem skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości na 1 rok w zawieszeniu na 3 lata oraz grzywnę. Kwotę zapłaciłem, okres próby minął. Tydzień temu znów zostałem zatrzymany na tym samym wykroczeniu. Czy moje skazanie jest już zatarte, czy będę odpowiadał jak za recydywę?

 

Nieodbycie kary więzienia

Jaka jest sytuacja mężczyzny, który nie stawił się do odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat i 6 miesięcy z art. 279 § 1 Kodeksu karnego? Wyrok zapadł w 2000 r. Mężczyzna przebywa obecnie za granicą od 2000 r., pracuje. Kiedy wyrok się przedawni?

 

Ukrywanie się za granicą za wyroki a przedawnienie

Mam kilka wyroków skazujących mnie na więzienie łącznie na 5 lat. Odwieszone są w 2014 r. Ukrywam się za granicą, bo nie chcę odbyć tych kar. Czy mogą się przedawnić? Co robić?

 

Starania o pobyt stały w innym kraju a zatarcie skazania

W przeszłości byłem skazany na karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres 5 lat oraz musiałem zapłacić nawiązkę. Kiedy tej nawiązki nie uiściłem, wyrok został odwieszony i zostałem skazany na 2 lata pozbawienia wolności. Jednak po jej zapłaceniu sąd cofnął decyzję o wykon

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »