.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Posiadacz zależny a posiadacz samoistny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 28.05.2009

Jestem posiadaczem samoistnym pawilonu handlowego w obiekcie budowlanym, który zbudowano na dawnym targowisku. Od właścicieli działki dzierżawimy grunt pod nasze pawilony. Wraz z innymi posiadaczami złożyliśmy wnioski o naliczenie podatku od nieruchomości. Urząd miasta domaga się jednak wciąż opłaty targowej, twierdząc, że jest to nadal „zadaszone targowisko”. Czy jako posiadacz samoistny mogę być płatnikiem podatku od nieruchomości? Co oznacza w tej sytuacji art. 3 ust. 3–5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W treści pytania pisze Pan: „Od właścicieli działki dzierżawimy grunt pod nasze pawilony” – nie jest Pan zatem posiadaczem samoistnym, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93). Zgodnie z art. 336 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93): „Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny)”. Będąc dzierżawcą, jest pan posiadaczem zależnym.

 

Umowa dzierżawy nie może wywierać skutków na gruncie przepisów prawa podatkowego, zatem nie może mieć wpływu na obowiązki podatkowe ciążące na właścicielu nieruchomości, który jest podatnikiem tego podatku – nie można zatem na jej postawie przenieść obowiązku płacenia podatku od nieruchomości na dzierżawcę.

 

Co do zasady opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach (art. 15 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Zwalnia się natomiast od opłaty targowej – na mocy art. 16 ww. ustawy – osoby i jednostki, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Pan jako posiadacz zależny nie może zostać podatnikiem podatku od nieruchomości, zatem nie ma możliwości korzystania z ww. zwolnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton