Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Porzucenie żony przez męża i zakaz kontaktu z synem

Autor: Patrycjusz Miłaszewicz • Opublikowane: 02.04.2012

Mój mąż zostawił mnie dla kobiety z trójką dzieci. Ponieważ tak postąpił, nie chcę, aby kontaktował się z naszym wspólnym synem. Jak to osiągnąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Patrycjusz Miłaszewicz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności przedstawię odpowiednie przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm. – dalej K.r.o.), które mają zastosowanie w Pani sprawie.

 

Jak podaje artykuł 113 K.r.o.:

 

„Art. 113. § 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.

 

§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

 

Art. 1131. § 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

 

Analiza powyższych przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, iż Pani mąż – będąc ojcem dziecka – ma prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z synem. Proszę zwrócić uwagę, iż wolą ustawodawcy jest, aby rodzice w sytuacji, gdy dziecko przebywa stale u jednego z nich, wspólnie ustalili sposób utrzymywania kontaktów z tym dzieckiem przez drugiego rodzica, w tym przypadku – Pani męża.

 

Dopiero w braku porozumienia pomiędzy rodzicami właściwy do rozstrzygnięcia tej kwestii jest sąd opiekuńczy. Moim zdaniem, Pani mąż powinien podczas rozmów dotyczących ustalenia kontaktów z dzieckiem uwzględnić również Pani zdanie i sugestie, a zatem nie może on samodzielnie decydować, w jakim terminie i w jakim wymiarze oraz miejscu chciałby widywać się z synem.

 

Sugeruję, aby spróbowała Pani porozumieć się z mężem w sprawie ustalenia sposobu kontaktów z synem w taki sposób, który zadowoli zarówno Panią, jak i ojca dziecka.

 

W sytuacji, w której takie porozumienie z różnych względów nie mogłoby dojść do skutku, przysługuje Pani prawo do wystąpienia z wnioskiem o ustalenie osobistych kontaktów męża z dzieckiem, który należy złożyć w sądzie rodzinnym właściwym dla miejsca zamieszkania syna.

 

We wniosku należy wskazać propozycję, jak Pani zdaniem mają wyglądać kontakty ojca z dzieckiem, a zatem najlepiej jest podać terminy tychże kontaktów oraz ich miejsce. Dla przykładu może Pani zaproponować następujące sposoby ograniczenia kontaktów ojca z synem:

 

  • zakaz spotykania się z dzieckiem,
  • zakaz zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
  • zezwolenie na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
  • ograniczenie kontaktów do określonych sposobów porozumiewania się na odległość (np. Gadu-Gadu, Skype)
  • zakaz porozumiewania się na odległość.

 

Proszę pamiętać, aby przedmiotowy wniosek zawierał uzasadnienie dla proponowanego przez Panią rozwiązania.

 

Podstawą prawną dla wspomnianego powyżej wniosku jest art. 109 § 1 K.r.o., zgodnie z którym „jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenie”.

 

Pojęcie dobra dziecka nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa, niemniej jednak na uwagę zasługuje wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 28 października 2010 r. (sygn. akt I ACa 458/10), w którym zaprezentowano następujące stanowisko:

 

„Pojęcie dobra dziecka obejmuje nie tylko zaspokojenie jego potrzeb życiowych – wyżywienia, mieszkania, pomocy w nauce itp., ale także jego stan i potrzeby emocjonalne, psychiczne”.

 

Wniosek o ustalenie osobistych kontaktów z dzieckiem – na podstawie art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 594 z późn. zm.) – podlega stałej opłacie w wysokości 40 zł.

 

W przypadku gdyby wystąpiła Pani z pozwem o rozwód, należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 58 K.r.o.:

 

„Art. 58. § 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia”.

 

Z brzmienia powyższego przepisu wynika, iż sąd w wyroku orzekającym rozwód jest obowiązany między innymi rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem, a także o sposobie utrzymywania kontaktów rodziców z dzieckiem.

 

Reasumując, w przypadku braku porozumienia pomiędzy Panią a mężem odnośnie ustalenia sposobu kontaktów ojca z synem, uważam za zasadne wystąpienie z przedmiotowym wnioskiem. W przypadku gdyby Pani wniosek dotyczył zakazu spotykania się ojca z dzieckiem, pragnę Panią poinformować, iż – co do zasady – orzeczenie zakazu utrzymywania kontaktów z dzieckiem wydawane jest w skrajnych wypadkach, jeśli wspomniane kontakty mogłyby zagrozić lub naruszyć dobro dziecka.

 

Warte podkreślenia wydaje się również, iż nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej nie skutkuje automatycznym zakazem kontaktów rodzica pozbawionego władzy rodzicielskiej z dzieckiem, albowiem prawo do utrzymywania kontaktów z dzieckiem jest niezależne od władzy rodzicielskiej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus jeden =

»Podobne materiały

Prawo do kontaktów z dzieckiem

Jestem z żoną w separacji. Mamy dwumiesięcznego synka, którego chciałbym zabrać choć na jeden dzień do swojego domu. Jednakże żona oznajmiła, że nie mogę, bo ona co trzy godziny karmi piersią, a synek nie chce butelki. Co mam zrobić? Czy żona może ograniczać moje prawo do kontaktó
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »