Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Porzucenie pracy jako opcja rozwiązania umowy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.05.2019

Zatrudniłam się 1 września jako nauczycie  w szkole na pełen etat na okres 1 roku. To moje pierwsze zatrudnienie w szkole publicznej (nie złożyłam jeszcze nawet dokumentów dotyczących stażu). Moja sytuacja rodzinna zmieniła się i w związku z przeprowadzką chciałam złożyć wypowiedzenie. Niestety dyrektor mojej szkoły poinformowała mnie, że nie mam możliwości wypowiedzenia umowy, a jedyną opcją rozwiązania umowy jest porzucenie pracy. Proszę o informację, czy to prawda? Osobiście byłam przekonana, że obowiązuje mnie dwutygodniowy okres wypowiedzenia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Karta Nauczyciela stanowi tylko, w jakich przypadkach z nauczycielem można zawrzeć umowę na czas określony. Nie określa natomiast jak taka umowa może zostać rozwiązana. W tym przypadku należny więc odnieść się do przepisów Kodeksu pracy.

 

Zgodnie z art. 30 ustawy Kodeks pracy „umowa o pracę rozwiązuje się:

 

1) na mocy porozumienia stron;

2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);

3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);

4) z upływem czasu, na który była zawarta”.

 

Jeśli chodzi o okresy wypowiedzenia, to zgodnie z art. 36 „okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;

2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;

3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata”.

 

Skoro Pani jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony, a Pani staż u pracodawcy jest krótszy niż 6 miesięcy, to obowiązuje Panią 2-tygodniowy okres wypowiedzenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 10 =

»Podobne materiały

Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Jeżeli pracuję już ponad 3 lata i obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia, to czy istnieje możliwość skrócenia go? Jeżeli tak, to do jakiego minimalnie czasu i od kogo to zależy?

Lojalka dotycząca szkolenia

W umowie o pracę musiałam podpisać tzw. lojalkę. Była w niej mowa, że jeśli zostanę wysłana na szkolenie, to przez określony czas nie zwolnię się z firmy. W marcu faktycznie wysłano mnie na szkolenie do Szwajcarii, gdzie jednak nie odbył się żaden kurs, wykonywałam zaś tę samą pracę co na miejscu w

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron i odprawa dla pracownika

Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony, który chce rozwiązać umowę z pracodawcą na mocy porozumienia stron lub z zachowaniem obowiązującego go okresu wypowiedzenia, należy się odprawa?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »