.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Porozumienie rodzicielskie w sprawie wyjazdu dziecka za granicę

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 28.08.2017

Pięć lat temu rozwiodłam się bez orzekania o winie. Na mocy orzeczenia sądu dziecko pozostawało przy mnie, ale ojciec nie ma ograniczonych praw. Zostały zasądzone terminy wizyt i alimenty. Różnie z tym bywało, były mąż rzadko widywał się z dzieckiem. Niedawno wyszłam ponownie za mąż za Amerykanina i zdecydowaliśmy się przeprowadzić do USA. Były mąż wyraził zgodę na przeprowadzkę dziecka, jednak obecnie wyraźnie nastawia je przeciwko wyjazdowi. Wmawia 7-latkowi, że samo powinno zdecydować, gdzie chce mieszkać i że mogłoby zamieszkać z nim. Nie wiem, co w tej sytuacji zrobić. Proces wizowy ruszył, ojciec niby się zgadza, ale stwarza mnóstwo problemów. Czy powinnam spisać z nim w obecności prawnika jakiś rodzaj umowy odnośnie kontaktów z dzieckiem? Czy mogę zażądać od niego pokrywania połowy kosztów wyjazdów dziecka do Polski oraz kontynuacji wypłacania alimentów na dziecko?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Porozumienie rodzicielskie w sprawie wyjazdu dziecka za granicę

Fot. Fotolia

Tak, zdecydowanie w takich spawach zalecam zawarcie porozumienia rodzicielskiego, bo nawet w razie konfliktu sąd weźmie je pod uwagę.

 

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi:

 

„Art. 97. [Wykonywanie władzy rodzicielskiej]

§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.”

 

Co do alimentów – oczywiście ojciec dziecka powinien nadal alimenty płacić, ale pokrywanie 1/2 kosztów podróży do Polski jest w tej sytuacji nieuzasadnione. Dodam, że zawieranie ustaleń co do alimentów w porozumieniu rodziców może zostać różnie ocenione przez sąd rodzinny. Jeżeli ojciec dziecka nie ulegnie namowom przemawiającym do jego zdrowego rozsądku i w ramach porozumienia na nowo nie ukształtujecie wszelkich spraw dotyczących dziecka, to pozostanie tylko droga sądowa – zarówno w kwestii alimentów, jak i kontaktów oraz wszelkich innych problemów, które powstaną w związku z odległości i rozłąką.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »