Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Poręczenie kredytów przez osobę chorą psychicznie

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.12.2018

Moja mama jest chora psychicznie (schizofrenia), jednak nie jest ubezwłasnowolniona. Za namową mojej siostry poręczyła jej kilka kredytów. Siostra zmarła, nie spłacając zadłużenia. Czy istnieje możliwość unieważnienia takiego poręczenia pod zarzutem braku świadomości mamy?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Poręczenie kredytów przez osobę chorą psychicznie

Jest taka możliwość w drodze procesu sądowego o ustalenie nieważności. Ustalenia nieważności żądać może każdy, kto ma w jej ustaleniu interes prawny – w tym momencie ma taki interes niewątpliwie Pani mama. Oczywiście w takim przypadku wiąże się to z koniecznością wytoczenia powództwa sądowego. Ewentualnie, jeżeli Pani mama zostanie pozwana o zapłatę z tytułu umów poręczenia, może się bronić, powołując się na nieważność umowy poręczenia bez konieczności wytaczania odrębnych powództw.

 

Podstawę takiego powództwa stanowi art. 82 Kodeksu cywilnego (K.c.), który to przepis mówi, że – nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

 

Schizofrenia, demencja starcza, depresja mogą też powodować stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

 

W trakcie takiego procesu badania, czy oświadczenie woli złożone zostało w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, sąd dokonuje przy pomocy biegłych lekarzy psychiatrów, którzy ustalają, czy w chwili dokonania danej czynności – w tym przypadku zawarcia umowy poręczenia Pani mama nie miała możliwości świadomego powzięcia decyzji i wyrażenia woli. Decydujący jest bowiem stan umysłu z daty dokonania czynności, a nie stan późniejszy czy wcześniejszy. Śledząc przebieg choroby na podstawie dokumentacji medycznej oraz badania chorego, biegli są w stanie ustalić stan określonej osoby w przeszłości.

 

 

 

W mojej ocenie lepszym, ale droższym krokiem (5% wartości przedmiotu sporu, czyli kwot poręczeń – tyle będzie wynosiła opłata od pozwu) jest wytoczenie powództwa teraz. Biegli lekarze ocenią stan psychiczny mamy. Ja jako prawnik, podobnie jak sędzia, który w całości opiera się na opinii biegłych, nie jestem do tego kompetentną osobą. Natomiast dokumentacja z wielu lat na pewno wystarczy do zbadania stanu Pani mamy, co do tego nie ma wątpliwości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - 10 =

»Podobne materiały

Ubezwłasnowolnienie mamy chorej na Alzheimera

Właścicielem domu, w którym mieszkam, jest moja mama. Mama chora jest na chorobę Alzheimera, nie ma z nią żadnego kontaktu. Obecnie przebywa w ośrodku opiekuńczym. Chciałbym przeprowadzić gruntowny remont domu, ale nie będąc właścicielem, nic nie mogę zrobić. Moje siostry nie roszcz

Kupno wierzytelności zabezpieczonej wekslem

Chciałbym kupić od znajomego wierzytelność, która jest zabezpieczona deklaracją wekslową i wekslem in blanco. Dłużnikiem jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Czy taką wierzytelność kupuję z wekslem i występuję o nakaz zapłaty do sądu na podstawie weksla, c

Powoływanie świadków na rozprawie

Za dwa tygodnie odbędzie się rozprawa cywilna, w której jestem stroną. Chciałbym powołać świadków na dowód swoich racji. Jak mogę to zrobić? Czy mogę do sądu przyjść z danymi osobami i prosić sędziego o ich przesłuchanie?  
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »