Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Popełnienie samobójstwa

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.02.2014

Jestem szantażowana emocjonalnie przez mojego kolegę. Myślałam, że jesteśmy pokrewnymi duszami. Tymczasem on grozi, iż popełni samobójstwo, lecz wcześniej sporządzi list, w którym wskaże, że to przeze mnie tak postąpił. Boję się tego człowieka. Wszelkie próby zwrócenia mu uwagi powodowały jego złość i groźby. Chodzimy na te same studia podyplomowe, więc spotkania są nieuniknione. Kolega raz już próbował popełnić samobójstwo, ale go odratowano. Czy powinnam poinformować policję o tym wszystkim? Co mi grozi, jeśli on faktycznie popełni samobójstwo, a wcześniej sporządzi wyżej wymieniony list? Dodam, że kolega szantażował mnie „w cztery oczy”, tj. nie ma żadnych świadków, którzy mogliby potwierdzić moje słowa.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

Poniższa odpowiedź została oparta na następujących faktach i ich prawnej ocenie. Z treści Pani pytania wynika, iż jest Pani ofiarą szantażu emocjonalnego ze strony mężczyzny, który grozi popełnieniem samobójstwa. Mężczyzna w rozmowach z Panią bardzo często wskazuje, iż popełni samobójstwo, a zanim to zrobi, sporządzi list, w którym wskaże, iż samobójstwo było spowodowane przez Panią.

 

Istotny w niniejszej sprawie jest przepis art. 151 K.k., zgodnie z którym „kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

Odpowiedzialność karną mogłaby Pani ponosić wówczas, gdyby można było Pani przypisać podżeganie do popełnienia samobójstwa lub pomocnictwo. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego. Odpowiada za pomocnictwo, kto w zamiarze, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, swoim zachowaniem ułatwia jego popełnienie, w szczególności dostarczając narzędzie, środek przewozu, udzielając rady lub informacji; odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W mojej ocenie w Pani sytuacji, celem niejako działania na przyszłość, konieczne jest skierowanie do prokuratury zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 191 § 1 K.k. Złożenie tego rodzaju zawiadomienia pozwoli Pani uzyskać alibi na przyszłość, gdyby mężczyzna spełnił swoje obietnice.

 

Czyn owego mężczyzny może wypełniać znamiona przestępstwa z art. 191 § 1 K.k. Zgodnie z tym przepisem:

 

„Art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

W pierwszej kolejności należy pochylić się nad zwrotem „groźba bezprawna”. Groźba bezprawna powinna być rozumiana zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 115 § 12 jako groźba określona w art. 190 § 1, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej. Nie stanowi przy tym groźby bezprawnej zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeśli ma ona na celu jedynie ochronę prawa naruszonego przestępstwem. Innymi słowy, zachowanie Pani kolegi, polegające na grożeniu Pani popełnieniem samobójstwa w określonych sytuacjach, może być rozpatrywane w kategoriach zachowania wypełniającego znamiona czynu, o którym mowa w art. 191 § 1 K.k. W mojej ocenie zachowanie tego Pana stanowi realną groźbę dla Pani, albowiem zmusza Panią do określonego działania.

 

Przez działanie należy rozumieć wykonywanie określonych ruchów, zaniechanie polega na powstrzymaniu się od ich wykonywania, a znoszenie to tolerowanie pewnego nieprzyjemnego dla danej osoby stanu rzeczy (zob. M. Filar, w: Kodeks…, red. O. Górniok, 2006, s. 624). W mojej ocenie zachowanie mężczyzny winno być postrzegane jako wykonywanie określonych ruchów zmierzających do szantażowania Pani, jak mniemam, z uwagi na zawód miłosny.

 

Ustawodawca bowiem posługuje się wskazaniem, iż groźba bezprawna jest dokonywana w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia. W Pani przypadku tenże mężczyzna działa z zamiarem bezpośrednim, na co wskazuje jego notoryczność, a także coraz śmielsze działanie. W mojej ocenie mężczyzna ten zmierza do wymuszenia na Pani określonego rodzaju zachowania, może także utrzymywania wspólnych kontaktów, pod rygorem samobójstwa, jeżeli taki kontakt zostanie zerwany.

 

Groźba popełnienia przestępstwa, która nie wzbudza w zagrożonym uzasadnionej obawy jej spełnienia, nie jest groźbą bezprawną w rozumieniu art. 191 K.k. W Pani przypadku nie można mówić o braku takiej obawy. Sama Pani wskazuje, iż boi się tego mężczyzny.

 

Z chwilą złożenia takiego zawiadomienia postępowanie będzie toczyło się z urzędu. Złożenie takiego zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa jest wolne od jakichkolwiek opłat. Nawet przy braku dowodów będzie Pani miała alibi na przyszłość, albowiem w prokuraturze i na policji pozostanie ślad po Pani zgłoszeniu, na który to ślad będzie Pani mogła się powoływać, w razie gdyby mężczyzna popełnił samobójstwo, wskazując w liście, iż Pani go do tego podżegała.

 

Czyn, o którym mowa w art. 191 § 1 K.k., jest ścigany z oskarżenia publicznego z urzędu.

 

Zawiadomienie może być złożone ustnie lub pisemnie. Ustnie na policji, pisemnie w biurze podawczym policji lub prokuratury. Osobiście polecam formę pisemną, albowiem wówczas możliwe jest zawarcie sedna sprawy, bez niepotrzebnych nerwów w trakcie składania zawiadomienia ustnie do protokołu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 3 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Szantaż – co robić?

Jakiś czas temu poznałem mężczyznę. Spotykaliśmy się przez jakiś czas. On pożyczył mi pieniądze, które zdeklarowałem się oddać. Zaczął mnie jednak szantażować, wysyłać SMS-y z groźbami, że jeśli nie oddam wszystkiego, to powiadomi moja rodzinę o naszym „związku”

Szantaż – możliwe konsekwencje prawne

Jakiś czas temu zostałam sprowokowana przez bliską osobę do rozebrania się przed amatorską kamerą. Bez mojej zgody nagrano filmik i zdjęcia. Obecnie jestem szantażowana przez partnerkę tego człowieka, która żąda, abym zerwała z nim kontakty. Grozi mi opublikowaniem tych materiałów.

Groźby przez SMS

Moja była dziewczyna wysyła mi mnóstwo SMS-ów z groźbami (pisze np., że mnie zniszczy, że coś stanie się moim rodzicom itp.). Twierdzi, że jeśli pójdę z nimi na Policję, zostanę wyśmiany, bo takie wiadomości nie mogą stanowić dowodu w sądzie. Co mam robić? Boję się o swoje zdr

Groźba bezprawna

Ja i mój były mąż mieszkaliśmy razem jeszcze przez pewien czas po rozwodzie. Gdy nie było mnie w domu, eksmałżonek zabrał z mojego pokoju pendrive’a. Były tam różne zdjęcia – m.in. takie, na których znajdował się nagi mężczyzna. Były mąż wysłał fotki do żony
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »