.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ponowne złożenie wniosku o uregulowanie kontaktów z wnuczką

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.07.2018

Czy gdy dziadkowie po złożonym wniosku do sądu o uregulowanie kontaktów z wnuczką rezygnują z niego i wycofują, to mogą taki wniosek złożyć ponownie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ponowne złożenie wniosku o uregulowanie kontaktów z wnuczką

Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności zauważyć należy, że sąd nie może z urzędu prowadzić sprawy o uregulowanie kontaktów dziadków z wnuczką, a to z kolei powoduje, że jakiekolwiek czynności podejmowane w sprawie mogą mieć miejsce jedynie w związku z wnioskiem osób uprawnionych na mocy przepisów materialnych do składania takowego wniosku. Jeżeli zatem dziadkowie wnieśli wniosek, ale sprawa nie została zakończona, z uwagi na cofnięcie wniosku, to sąd winien był wydać postanowienie o umorzeniu postępowania. Postanowienie o umorzeniu postępowania wskazuje na to, że sąd nie rozpoznał sprawy merytorycznie, a to z kolei powoduje, że dziadkowie mają prawo po raz kolejny złożyć wniosek o uregulowanie kontaktów z wnuczką, bowiem nie można mówić o powadze rzeczy osądzonej, gdyż nawet jeżeli wniosek jest poparty tymi samymi argumentami, tym samym stanem faktycznym, to jednak tamta sprawa nie została rozpozna merytorycznie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »