Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ponowne domaganie się podziału mieszkania po rozwodzie

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 20.05.2018

Mój były mąż i ja jesteśmy obywatelami Polski i Kanady. Ślub braliśmy w Polsce, a rozwód w Kanadzie. Umową podpisaną w Kanadzie (zatwierdzoną przez tamtejszy sąd) zgodziłam się na niekorzystny dla mnie podział mieszkania po 50%. Czy obecnie w Polsce mogę się jednak domagać innego podziału?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Umowa o podział majątku zawarta przed sądem kraju obcego, a dotycząca nieruchomości położonej w Polsce, jest nieważna. Sprawy dotyczące nieruchomości położonych w kraju należą do wyłącznej jurysdykcji krajowej, co oznacza, że mogą one toczyć się wyłącznie przed sądem polskim, jeżeli skutki orzeczenia miałyby następnie zostać osiągnięte w Polsce. W tym zakresie z art. 11038 Kodeksu cywilnego skorelowany jest art. 1146 pkt 2, z którego wynika, że orzeczenie wydane w obcym państwie w zakresie należącym do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich nie podlega uznaniu.

 

Jedynym łącznikiem zastosowanym przez ustawodawcę w sprawach dotyczących nieruchomości jest miejsce jej położenia (zgodnie z zasadą forum rei sitae). Nieruchomość musi znajdować się w obecnych granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Prawa rzeczowe na nieruchomości to własność i inne prawa rzeczowe, w tym także prawa rzeczowe ograniczone (tak też SN w postanowieniu z 24 czerwca 1999 r., sygn. akt III CRN 377/99, Prok. i Pr. – dodatek 2000, nr 1, poz. 40). 

 

Jurysdykcja wyłączna ze względu na położenie nieruchomości uregulowana jest także w art. 22 pkt 1 rozporządzenia nr 44/2001 (art. 24 ust. 1 rozporządzenia nr 1215/2012). Jeżeli sprawa będzie należała do zakresu zastosowania tego rozporządzenia, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie znajdą zastosowania. Ze względu na zakres regulacji art. 22 pkt 1 rozp. nr 44/2001 w doktrynie zwraca się uwagę na to, że znaczenie regulacji kodeksowej w praktyce będzie minimalne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jurysdykcja krajowa na podstawie omawianych przepisów ma charakter fakultatywny. Żaden z przepisów art. 11062 nie ustanawia wyłącznej jurysdykcji krajowej

 

Wyłączna jurysdykcja krajowa w sprawach małżeńskich rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym będzie jednak miała miejsce w takim zakresie, w jakim rozstrzygnięcie dotyczy praw rzeczowych na nieruchomości lub posiadania nieruchomości położonej w Polsce

 

Tak więc podział majątku obejmujący nieruchomość położona w kraju podlega wyłącznej jurysdykcji sądów polskich.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + III =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przejęcie majątku po rozwodzie a zobowiązania finansowe żony

Moja teściowa odeszła od męża przeszło 20 lat temu. Do tej pory w domu, który należy do niej, mieszka jej mąż i dwoje dorosłych dzieci. Teraz zdecydowała się rozwieść, a cały majątek przekazać mężowi. W tym celu zostawiła mu pełnomocnictwo, ponieważ sama przebywa za granicą. Przejęcie majątku przez teścia ma się odbyć jeszcze przed podpisaniem dokumentów rozwodowych. Niepokoi nas fakt, że nie posiadamy wiedzy o tym, jak wyglądają jej ewentualne zobowiązania finansowe, np. kredyty, oraz z jakimi konsekwencjami prawnymi wiąże się przejęcie majątku przed rozwodem. Czy przejmuje się także zobowiązania finansowe?

Problemy z podziałem majątku dorobkowego

Firma mojego męża działa od prawie 10 lat, niemal równocześnie rozpoczęliśmy wspólne życie w konkubinacie, urodziła nam się córka, kilka lat temu pobraliśmy się. Obecnie toczy się sprawa rozwodowa. Uznałam, że powinnam wystąpić o podział majątku dorobkowego, ale nie wiem, czy w jego skład wchodzi majątek firmy. W czasie naszego pożycia pomagałam mężowi finansowo, zabezpieczając płynność firmy. Poręczyłam wysokie kredyty. Niedługo potem mąż odwołał mnie z pełnomocnictwa i odciął od konta osobistego. Nie mam żadnej kontroli nad tym, co mąż robi z wypracowanym zyskiem. Wiem, że zakupił wiele wartościowych rzeczy np. samochody, telewizory itp. na firmę. Wiem też, że mąż wyprowadza pieniądze z firmy, wykazuje straty, przelewając je na inne rachunki. Obawiam się, że będzie próbował zamknąć działalność, obciążając mnie długami z kredytów. Co konkretnie może podlegać podziałowi z majątku firmy męża? Jak zapobiec dalszemu odpływowi pieniędzy? Mąż zamierza kupić luksusowy samochód na swoją siostrę, aby nie wchodził do majątku wspólnego, wpłacił też dwie transze po ok. 50 tys. zł na zakup mieszkania dla córki z pierwszego małżeństwa. Ja nie pracuję od 8 miesięcy i nie mam środków do życia. Wyposażenie domu pochodzi z czasów, kiedy żyliśmy w konkubinacie. Nie jestem jednak w stanie udowodnić, że kupowałam te sprzęty, natomiast dom mąż wybudował na teściową. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?

Dywidendy byłej żony a podział majątku

Jestem po rozwodzie. Przed kilkunastoma laty żona nabyła udziały w spółce (z o.o.) powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego. Uzyskuje z tego tytułu dywidendy. Przy podziale majątku zadeklarowała, że na ten cel wzięła pożyczkę w kasie zapomogowo-pożyczkowej. Spłaca tę pożyczkę za pieniądze pożyczone od kolegi, które oddaje mu dzięki środkom uzyskanym z dywidend. Twierdzi, że wszystkie środki stanowiły jej majątek osobisty. Czy to jest możliwe? Czy deklaracja żony jest zgodna z prawem?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »