Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ponowne domaganie się podziału mieszkania po rozwodzie

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 20.05.2018

Mój były mąż i ja jesteśmy obywatelami Polski i Kanady. Ślub braliśmy w Polsce, a rozwód w Kanadzie. Umową podpisaną w Kanadzie (zatwierdzoną przez tamtejszy sąd) zgodziłam się na niekorzystny dla mnie podział mieszkania po 50%. Czy obecnie w Polsce mogę się jednak domagać innego podziału?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Umowa o podział majątku zawarta przed sądem kraju obcego, a dotycząca nieruchomości położonej w Polsce, jest nieważna. Sprawy dotyczące nieruchomości położonych w kraju należą do wyłącznej jurysdykcji krajowej, co oznacza, że mogą one toczyć się wyłącznie przed sądem polskim, jeżeli skutki orzeczenia miałyby następnie zostać osiągnięte w Polsce. W tym zakresie z art. 11038 Kodeksu cywilnego skorelowany jest art. 1146 pkt 2, z którego wynika, że orzeczenie wydane w obcym państwie w zakresie należącym do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich nie podlega uznaniu.

 

Jedynym łącznikiem zastosowanym przez ustawodawcę w sprawach dotyczących nieruchomości jest miejsce jej położenia (zgodnie z zasadą forum rei sitae). Nieruchomość musi znajdować się w obecnych granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Prawa rzeczowe na nieruchomości to własność i inne prawa rzeczowe, w tym także prawa rzeczowe ograniczone (tak też SN w postanowieniu z 24 czerwca 1999 r., sygn. akt III CRN 377/99, Prok. i Pr. – dodatek 2000, nr 1, poz. 40). 

 

Jurysdykcja wyłączna ze względu na położenie nieruchomości uregulowana jest także w art. 22 pkt 1 rozporządzenia nr 44/2001 (art. 24 ust. 1 rozporządzenia nr 1215/2012). Jeżeli sprawa będzie należała do zakresu zastosowania tego rozporządzenia, przepisy Kodeksu postępowania cywilnego nie znajdą zastosowania. Ze względu na zakres regulacji art. 22 pkt 1 rozp. nr 44/2001 w doktrynie zwraca się uwagę na to, że znaczenie regulacji kodeksowej w praktyce będzie minimalne.

 

Jurysdykcja krajowa na podstawie omawianych przepisów ma charakter fakultatywny. Żaden z przepisów art. 11062 nie ustanawia wyłącznej jurysdykcji krajowej

 

Wyłączna jurysdykcja krajowa w sprawach małżeńskich rozpoznawanych w postępowaniu nieprocesowym będzie jednak miała miejsce w takim zakresie, w jakim rozstrzygnięcie dotyczy praw rzeczowych na nieruchomości lub posiadania nieruchomości położonej w Polsce

 

Tak więc podział majątku obejmujący nieruchomość położona w kraju podlega wyłącznej jurysdykcji sądów polskich.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 6 =

»Podobne materiały

Przejęcie majątku po rozwodzie a zobowiązania finansowe żony

Moja teściowa odeszła od męża przeszło 20 lat temu. Do tej pory w domu, który należy do niej, mieszka jej mąż i dwoje dorosłych dzieci. Teraz zdecydowała się rozwieść, a cały majątek przekazać mężowi. W tym celu zostawiła mu pełnomocnictwo, ponieważ sama przebywa za granicą. Przejęcie majątku przez

Problemy z podziałem majątku dorobkowego

Firma mojego męża działa od prawie 10 lat, niemal równocześnie rozpoczęliśmy wspólne życie w konkubinacie, urodziła nam się córka, kilka lat temu pobraliśmy się. Obecnie toczy się sprawa rozwodowa. Uznałam, że powinnam wystąpić o podział majątku dorobkowego, ale nie wiem, czy w jego skład wchodzi ma

Dywidendy byłej żony a podział majątku

Jestem po rozwodzie. Przed kilkunastoma laty żona nabyła udziały w spółce (z o.o.) powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego. Uzyskuje z tego tytułu dywidendy. Przy podziale majątku zadeklarowała, że na ten cel wzięła pożyczkę w kasie zapomogowo-pożyczkowej. Spłaca tę pożyczkę za pien
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »