Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ponowne cofnięcie uprawnień do kierowania za jazdę bez uprawnień

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 12.10.2018

W październiku miałam kontrolę drogową. Jechałam bez uprawnień. Uprawnienia cofnięto mi w 2016 r., choć prawo jazdy zabrała mi policja w 2015 r. Miałam 0,4% alkoholu. Cofnięto mi na dwa lata. Do starania się o prawo jazdy zostało mi 2 miesiące. I stało się. Przyszedł wyrok nakazowy. Uprawnienia zabrano mi ponownie na 3 lata, kara 1000 zł + koszty postępowania. Czy mogę coś zrobić, by skrócić kolejne cofnięcie uprawnień do kierowania?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ponowne cofnięcie uprawnień do kierowania za jazdę bez uprawnień

Fot. Fotolia

Choć nie podaje Pani kwalifikacji jaką sąd przyjął wobec Pani, z opisu wynika, iż powinien to być art. 244 Kodeksu karnego, zgodnie z którym „kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

 

W bezpośrednim związku z ww. czynem pozostaje art. 42 § 1a, zgodnie z którym „sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania za przestępstwo określone w art. 244, jeżeli czyn sprawcy polegał na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Innymi słowy zakaz prowadzenia pojazdów jest obowiązkowy”.

 

Zakaz prowadzenia pojazdów w tym przypadku, jako że nie mamy do czynienia z czynem w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnięciem z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, art. 174 lub art. 177 – może być orzeczony na okres od 1 do 10 lat.

 

Zachodzi zatem pytanie, co ma Pani na swoje usprawiedliwienie, że wsiadła Pani za kierownicę? Im powód będzie bardziej poważny, tym większe szanse na zmniejszenie tego zakazu do 2 lat. Bez wątpienia jednak powinna Pani podjąć wyzwanie i spróbować odwołać się od wyroku. Orzeczony wobec Pani zakaz prowadzenia pojazdów bez wątpienia jest okresem długim, mając na uwadze, iż została Pani zatrzymana niemal 2 lata po zdarzeniu, za który ten zakaz został orzeczony. Nie można zatem mówić o lekceważeniu wymiaru sprawiedliwości zaraz po wyrokowaniu, lecz o jakichś powodach, dla których zmuszona była Pani wsiąść do samochodu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + 5 =

»Podobne materiały

Zapłata mandatu za niepełnoletnie dziecko

Moja siedemnastoletnia córka dostała mandat za jazdę autobusem bez biletu. Dostałam od zakładu komunikacji miejskiej wezwanie, z którego wynika, że to ja powinnam uiścić należność. Córka stwarza spore problemy wychowawcze i nie chcę regulować za nią jej długów. Czy faktycznie jako matka mam obowiąze

 

Czas na wystawienie mandatu

Dostałem wezwanie do zapłaty mandatu wystawionego z powodu niezatrzymania się na czerwonym świetle, które zostało stwierdzone przy pomocy urządzenia rejestrującego. Wykroczenie zostało popełnione pod koniec maja, pismo zaś otrzymałem dopiero na początku października. Ile czasu zostało przewidziane p

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »