.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomyłka na aukcji Allegro

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 13.08.2015

Wystawiliśmy aukcję internetową na Allegro z opcją „kup teraz” za 1 zł. Aukcja dotyczyła sprzedaży koparki wartej 100 tys. zł, a cena – wysyłki katalogu z koparkami naszej firmy. Niestety w pośpiechu nie dołączyłem tej informacji. Po chwili ktoś kupił „koparkę za 1 zł” i obecnie domaga się wydania sprzętu. Grozi sądem. Co robić, jak wybrnąć z kłopotu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z przedstawionych przez Pana informacji, a przede wszystkim, patrząc realnie na stosunek ceny sprzedaży koparki do jej wartości, należy stwierdzić, iż Pana oświadczenie o sprzedaży było dotknięte wadą błędu.

 

Instytucję błędu reguluje art. 84 kodeksu cywilnego:

 

„Art. 84. § 1. W razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.

 

§ 2. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny)”.

 

Przez błąd uznaje się „mylne wyobrażenie o prawdziwym stanie rzeczy przy składaniu oświadczenia woli lub mylne wyobrażenie o treści składnego oświadczenia własnego lub drugiej strony”.

 

„Mylne wyobrażenie o prawdziwym stanie rzeczy” – Pan jako sprzedawca zastrzegł cenę przy „Kup teraz” w wysokości złotówki, w mylnym przekonaniu, iż aukcja dotyczy przesłania katalogu z ofertą.

 

Mając na uwadze , że wartość koparki to ok. 100 tys. zł, logiczne jest, że nie chciał jej Pan sprzedać po tej cenie. Pana błąd należy uznać za „istotny”, gdyż każdy logicznie myślący człowiek doszedłby do wniosku, że gdyby nie działał Pan pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści, tj. że sprzedaje Pan taką koparkę za 1 zł.

 

Uchylenie się od oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu następuje poprzez złożenia oświadczenia na piśmie za potwierdzeniem odbioru.

 

„Art. 88. § 1. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

 

§ 2. Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał”.

 

Konkludując, powinien wiec Pan wysłać do kupującego oświadczenie, iż uchyla się Pan od skutków prawnych złożonej oferty sprzedaży, gdyż działał Pan w błędzie co do przedmiotu oferty sprzedaży, tzn. że nie chciał Pan sprzedać koparki, a jedynie katalog. O fakcie, iż działa Pan w błędzie, kupujący mógł i musiał się zorientować, widząc cenę 1 zł .

 

Podobne sprawy były już pozytywnie rozstrzygane przez sądy. Przykładem są sprawy opisane na portalu internetowym Portal „Wrocław Nasze miasto”, np.:

 

„Pechowy allegrowicz, który omyłkowo wystawił na aukcji dwuletnie audi A6 za 111 zł, nie będzie go musiał sprzedawać za bezcen. Sąd cywilny w Jeleniej Górze uznał, że umowy kupna–sprzedaży nie zawarto, bo sprzedawca wycofał się z transakcji.

 

Pan Mirosław, mieszkaniec okolic Gryfowa Śląskiego, uważa, że wykorzystano jego pomyłkę i brak doświadczenia w internetowym handlu. To była jego pierwsza transakcja. Wstawiając auto niepotrzebnie umieścił w cenie przecinek, wpisał - 111,000. System sam skorygował cenę na: 111.00, czyli na sto jedenaście złotych.

 

Kupiec trafił się po kilkunastu sekundach, bo transakcja miała opcję »kup teraz«. Auto wylicytował student z Krakowa.

 

Pechowy sprzedawca już 15 minut po złożeniu oferty próbował wyjaśnić mu, że cena jest błędna i aukcja jest nieważna. Internauta z Krakowa nie dał się jednak przekonać.

 

Jego prawnik złożył w jeleniogórskim sądzie cywilnym pozew, w którym zażądał wydania samochodu.

Nie pomogły interwencje mieszkańca Gryfowa Śląskiego w Allegro. Przedstawiciele portalu odpowiedzieli mu jasno, że nie ponoszą odpowiedzialności za takie błędy użytkowników. W takiej sytuacji pan Mirosław też musiał wynająć adwokata.

 

– Mój klient nie potwierdził zawarcia transakcji w serwisie Allegro. Następnie pisemnie odstąpił od umowy. Zrobił wszystko, by poinformować kupującego o swym błędzie – tłumaczy mecenas Grzegorz Janisławski z Jeleniej Góry.

 

Jeleniogórski sąd uznał te okoliczności.

 

Podobnych spraw przed polskimi sądami było już kilka. W Warszawie w ubiegłym roku sąd nakazał sprzedaż terenowego jeepa za 23 tysiące złotych, choć jego rynkowa wartość była dwukrotnie wyższa. Sprzedawca zapomniał w aukcji zaznaczyć opcję »cena minimalna«. Z kolei allegrowiczka z Żagania kupiła za złotówkę łódź wartą 40 tysięcy złotych.

 

Przedstawiciele serwisu Allegro tłumaczą, że starają się minimalizować ryzyko błędów. Zmieniono system dodawania ceny przy wstawianiu przedmiotów.

 

– Pomyłka z przecinkiem jest już niemożliwa. System automatycznie pokazuje, że cena jest błędna, gdy pojawi się w niej przecinek – wyjaśnia Patryk Tryzubiak.

 

Sprzedawcy cennych przedmiotów muszą sami pamiętać o ustawianiu opcji ceny minimalnej. Ta dodatkowa usługa kosztuje od 2 do 50 zł. Warto z niej korzystać, by po aukcji nie znaleźć się w sądzie”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć - dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton