.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomyłka w cenie wystawionego produktu - jak odstąpić od umowy sprzedaży?

Autor: Michał Berliński • Opublikowane: 06.09.2019

Wystawiłem na Allegro rower w cenie 1099 zł. Niestety po kilku minutach produkt został sprzedany. Niestety dlatego, bo koszt roweru to 10 999 zł. Natychmiast poinformowałem kupującego o pomyłce w cenie, ale kupujący powiedział, że wie o pomyłce i dlatego z tej okazji nie zrezygnuje. W jaki sposób mogę odstąpić od umowy sprzedaży?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pomyłka w cenie wystawionego produktu - jak odstąpić od umowy sprzedaży?

Fot. Fotolia

Problem, o którym wspomina Pan w zapytaniu jest dość trudny, lecz nie jest bez wyjścia. Pragnę również wskazać, że tego typu sytuacje zdarzają się często i nie jest to sprawa odosobniona, takich przypadków w skali roku jest stosunkowo dużo.

 

Z opisu zapytania wynika, że sprzedał Pan rower o 10 tysięcy za mało, jak rozumiem sprzedaż odbywała się w trybie „Kup teraz”, nie zaś licytacyjnym? Kwestia ta jest bardzo istotna z punktu widzenia Pańskiej sytuacji. Jak rozumiem również nie została ustanowiona tzw. cena minimalna, bowiem ta kwestia również jest istotna.

 

W trybie ofertowym zawarcie umowy następuje z chwilą potwierdzenia przez kupującego skorzystania z opcji „Kup teraz”, o czym sprzedający jest automatycznie powiadamiany (z momentem kliknięcia na „Kup teraz”); art. 7 ust. 2 regulaminu Allegro. I jak rozumiem sprzedaż nastąpiła w tym właśnie trybie. Aby uznać, iż do zawarcia umowy doszło w chwili otrzymania od sprzedawcy wiadomości potwierdzającej złożone przez nas zamówienie ważne jest, aby w mailu znajdowała się informacja (oświadczenie) o przyjęciu naszego zamówienia do realizacji. Sama informacja potwierdzająca złożenie lub otrzymanie przez sprzedawcę zamówienia może nie wystarczyć. Jeżeli okaże się, iż przesłana przez sprzedawcę wiadomość nie zawiera informacji o przyjęciu naszej oferty (przyjęciu złożonego zamówienia do realizacji), to sprzedawca ma jeszcze czas na anulowanie zamówienia, a właściwie na jego nieprzyjęcie do realizacji – tym samym umowa sprzedaży nie zostanie zawarta. Jednakże tego rodzaju deska ratunku przysługuje raczej w formie licytacyjnej, gdyż w niej to kupujący jest oferentem, a sprzedawca może tej oferty nie przyjąć. W Pana zaś przypadku oferentem jest Pan – bowiem to Pan zaoferował określony towar po określonej (przez Pana) kwocie. Dlatego jedynym i bardzo pomocnym punktem będzie powołanie się na tzw. błąd. Tylko w tym upatrywałbym Pana szansę i pragnę wskazać, że jeżeli kupujący jest wyspecjalizowany w tego rodzaju postępowaniach to może doprowadzić tę sprawę aż przed sąd, a wtedy to sąd zdecyduje, czy umowa faktycznie została zawarta.

 

Instytucja błędu regulowana jest przez przepisy Kodeksu cywilnego. Za błąd uznaje się „mylne wyobrażenie o prawdziwym stanie rzeczy przy składaniu oświadczenia woli lub mylne wyobrażenie o treści składnego oświadczenia własnego lub drugiej strony”.

 

„Mylne wyobrażenie o prawdziwym stanie rzeczy” – np. sprzedawca zastrzegł cenę minimalną lub cenę przy „Kup teraz” w wysokości np. złotówki, bowiem myślał, iż takie oświadczenie nie wywołuje żadnych skutków prawnych. W Pana przypadku będziemy mieć raczej do czynienia po prostu z pomyłką, czyli mylnym wyobrażeniu o treści składanego oświadczenia, bowiem jak Pan wskazuje rower warty jest 10 999 zł, zaś Pan wystawił go za 1099 zł. Takie mylne oznaczenie ceny za towar jest wadą oświadczenia woli. Złożył Pan to oświadczenie pod wpływem błędu, a to oznacza, że gdyby Pan o tym błędzie wiedział – nie złożyłby Pan takiego oświadczenia.

 

Jako sprzedawca, który złożył oświadczenie pod wpływem błędu, może się Pan uchylić od jego skutków prawnych. W tym celu powinien Pan złożyć kupującemu oświadczenie na piśmie, co do zasady w terminie roku od dnia wykrycia błędu, jest to termin kodeksowy, jednak na Pańskim miejscu zrobiłbym to jak najszybciej. Warunek błędu zostanie spełniony, bowiem jakby nie patrzeć cena jest istotnym elementem umowy sprzedaży i nie będzie problemu z wykazaniem tego faktu. Jednakże tak, jak pisałem – kupujący może dochodzić swoich praw przed sądem. Sąd będzie badał np. ceny takich rowerów i ich stan techniczny. Bowiem nie można uznać np. za błąd sprzedaży 10-letniego samochodu za np. 10% wartości nowego pojazdu, wszystko zależy od podobnych cen na rynku, stanu technicznego, stanu zużycia, itp. W Pana sytuacji, jeśli rower jest w dobrym stanie, ceny podobnego towaru oscylują w podobnej cenie do tej, za którą chciał Pan sprzedać rower nie powinien mieć Pan problemu z wykazaniem, że taka cena, za którą towar został wystawiony wynika jednoznacznie z błędu po Pańskiej stronie i złożeniu błędnego oświadczenia woli.

 

Oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych należy złożyć na piśmie, może Pan również mailem, ale proszę też dochować formy pisemnej i niestety będzie trzeba czekać na dalszy rozwój wypadków, a o tym, co się wydarzy proszę nas informować na bieżąco. Mam świadomość, że zagadnienie jest dość szerokie i problematyczne, dlatego w przypadku dalszych wątpliwości i niejasności proszę o kontakt.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl