.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomyłka w cenie - odstąpienie od umowy na Allegro

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 26.04.2017

Przed trzema tygodniami kupiłem za pośrednictwem Allegro (aukcja „kup teraz”) samochód osobowy za 145 zł. Wartość tego samochodu to zapewne 145 tys. zł. Sprzedawca dopiero po dokonaniu przeze mnie zakupu zorientował się, że popełnił błąd. Sprzedający mailowo pisał, abym odstąpił od umowy, ale nie chciałem tego zrobić, więc nie odpisywałem na jego monity. Po kilku dniach otrzymałem drogą elektroniczną pismo o odstąpieniu od umowy. Z tego, co wyczytałem, miał do tego prawo i ma na to rok. Jednak była to elektroniczna wersja, która moim zdaniem nie ma żadnej mocy, bo sprzedający jej nie podpisał. Czy mogę więc po odczekaniu roku domagać się wydania towaru lub jego równowartości? Dodam że sprzedający po kilku dniach wystawił ten samochód już w prawidłowej cenie.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pomyłka w cenie - odstąpienie od umowy na Allegro

Fot. Fotolia

Oświadczenie woli złożone przez sprzedającego w serwisie Allegro przy wykorzystaniu opcji „kup teraz” drogą elektroniczną jest ważne. Artykuł 60 Kodeksu cywilnego (K.c.) stanowi o swobodzie formy oświadczenia woli. Zgodnie z jego treścią strona może wyrazić swoją wolę przez dowolnie wybrane zachowanie, byle tylko to zachowanie ujawniło ją w sposób dostatecznie zrozumiały dla adresata, w tym również przez wyrażenie jej w postaci elektronicznej. A zatem ustawodawca wprost wyraził w przepisie możliwość wyrażenia woli w postaci elektronicznej. Datą otrzymania oświadczenia przekazywanego za pośrednictwem poczty elektronicznej jest dzień dotarcia oświadczenia do skrzynki poczty elektronicznej adresata oświadczenia (art. 61 § 2 K.c.). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 maja 2003 r. (I CKN 384/2001 LexPolonica nr 1396050):

 

„Złożenie oświadczenia woli wyrażonego w postaci elektronicznej – w rozumieniu art. 61 § 2 K.c. – polega na tym, że oświadczenie jest prawidłowo wprowadzone do urządzenia elektronicznego (komputera) nadawcy i przekazane przez Internet za pomocą narzędzi programowych umożliwiających indywidualne wysyłanie i odbieranie danych na odległość, trafia do operatora usług telekomunikacyjnych (serwera dostawy usług internetowych) i od razu jest dostępne dla adresata oświadczenia – posiadacza tzw. elektronicznej skrzynki pocztowej”.

 

Jeżeli zatem nie ma wątpliwości co nadawcy, oświadczenie jest ważne.

 

Co do możliwości odstąpienia od umowy zawartej w opcji „kup teraz” przez sprzedawcę, to zgodnie z art. 395 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

§ 2. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za nie zawartą. To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie”.

 

Ponadto w wyroku Sądu Najwyższego – Izby cywilnej z 22 maja 2003 r. (sygn. akt II CKN 121/01) stwierdzono, że odstąpienie od umowy sprzedaży możliwe jest tylko wtedy, gdy umowa ta nie została jeszcze wykonana.

 

Zgodnie z art. 560 K.c. prawo odstąpienia od umowy przysługuje jedynie kupującemu i to on może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy wskutek wad sprzedanego towaru, sprzedający mógłby odstąpić od umowy jedynie w przypadku, gdyby umowa nie została wykonana. Jak rozumiem, umowa nie została wykonana, zatem sprzedającemu prawo do odstąpienia przysługuje, pod warunkiem wszakże że zgadzamy się na stan prawny, w którym doszło do zawarcia umowy, a to jest w niniejszej sprawie wątpliwe.

 

W powyższym bowiem kontekście należy zauważyć, że zgodnie z treścią przepisu art. 3 ust. 6 regulaminu Allegro: „celem Transakcji dotyczących sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, Transakcji w kategorii »Wakacje« oraz Transakcji w kategorii »Motoryzacja«, w podkategoriach »Samochody«, »Motocykle«, »Maszyny budowlane«, »Maszyny rolnicze«, »Inne pojazdy i łodzie«, »Przyczepy, naczepy« oraz »Wózki widłowe«, (…) nie jest zawarcie umowy, jakiekolwiek czynności podejmowane przez Użytkowników w ramach tych Transakcji nie są wiążące, a Transakcje te mają charakter wyłącznie ogłoszeniowy. Innymi słowy regulamin Allegro wyłączył możliwość zawarcia umowy w drodze aukcji we wskazanych kategoriach.

 

W świetle zapisów regulaminu Allegro sprzedający nie jest więc nawet zobowiązany do składania oświadczenia o odstąpieniu, ponieważ w tym przypadku nie doszło do zawarcia umowy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery plus IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl