Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomyłka w cenie - odstąpienie od umowy na Allegro

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 26.04.2017

Przed trzema tygodniami kupiłem za pośrednictwem Allegro (aukcja „kup teraz”) samochód osobowy za 145 zł. Wartość tego samochodu to zapewne 145 tys. zł. Sprzedawca dopiero po dokonaniu przeze mnie zakupu zorientował się, że popełnił błąd. Sprzedający mailowo pisał, abym odstąpił od umowy, ale nie chciałem tego zrobić, więc nie odpisywałem na jego monity. Po kilku dniach otrzymałem drogą elektroniczną pismo o odstąpieniu od umowy. Z tego, co wyczytałem, miał do tego prawo i ma na to rok. Jednak była to elektroniczna wersja, która moim zdaniem nie ma żadnej mocy, bo sprzedający jej nie podpisał. Czy mogę więc po odczekaniu roku domagać się wydania towaru lub jego równowartości? Dodam że sprzedający po kilku dniach wystawił ten samochód już w prawidłowej cenie.

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Oświadczenie woli złożone przez sprzedającego w serwisie Allegro przy wykorzystaniu opcji „kup teraz” drogą elektroniczną jest ważne. Artykuł 60 Kodeksu cywilnego (K.c.) stanowi o swobodzie formy oświadczenia woli. Zgodnie z jego treścią strona może wyrazić swoją wolę przez dowolnie wybrane zachowanie, byle tylko to zachowanie ujawniło ją w sposób dostatecznie zrozumiały dla adresata, w tym również przez wyrażenie jej w postaci elektronicznej. A zatem ustawodawca wprost wyraził w przepisie możliwość wyrażenia woli w postaci elektronicznej. Datą otrzymania oświadczenia przekazywanego za pośrednictwem poczty elektronicznej jest dzień dotarcia oświadczenia do skrzynki poczty elektronicznej adresata oświadczenia (art. 61 § 2 K.c.). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 maja 2003 r. (I CKN 384/2001 LexPolonica nr 1396050):

 

„Złożenie oświadczenia woli wyrażonego w postaci elektronicznej – w rozumieniu art. 61 § 2 K.c. – polega na tym, że oświadczenie jest prawidłowo wprowadzone do urządzenia elektronicznego (komputera) nadawcy i przekazane przez Internet za pomocą narzędzi programowych umożliwiających indywidualne wysyłanie i odbieranie danych na odległość, trafia do operatora usług telekomunikacyjnych (serwera dostawy usług internetowych) i od razu jest dostępne dla adresata oświadczenia – posiadacza tzw. elektronicznej skrzynki pocztowej”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Pomyłka w cenie - odstąpienie od umowy na Allegro

 

Jeżeli zatem nie ma wątpliwości co nadawcy, oświadczenie jest ważne.

 

Co do możliwości odstąpienia od umowy zawartej w opcji „kup teraz” przez sprzedawcę, to zgodnie z art. 395 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Można zastrzec, że jednej lub obu stronom przysługiwać będzie w ciągu oznaczonego terminu prawo odstąpienia od umowy. Prawo to wykonywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

§ 2. W razie wykonania prawa odstąpienia umowa uważana jest za nie zawartą. To, co strony już świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Za świadczone usługi oraz za korzystanie z rzeczy należy się drugiej stronie odpowiednie wynagrodzenie”.

 

Ponadto w wyroku Sądu Najwyższego – Izby cywilnej z 22 maja 2003 r. (sygn. akt II CKN 121/01) stwierdzono, że odstąpienie od umowy sprzedaży możliwe jest tylko wtedy, gdy umowa ta nie została jeszcze wykonana.

 

Zgodnie z art. 560 K.c. prawo odstąpienia od umowy przysługuje jedynie kupującemu i to on może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy wskutek wad sprzedanego towaru, sprzedający mógłby odstąpić od umowy jedynie w przypadku, gdyby umowa nie została wykonana. Jak rozumiem, umowa nie została wykonana, zatem sprzedającemu prawo do odstąpienia przysługuje, pod warunkiem wszakże że zgadzamy się na stan prawny, w którym doszło do zawarcia umowy, a to jest w niniejszej sprawie wątpliwe.

 

W powyższym bowiem kontekście należy zauważyć, że zgodnie z treścią przepisu art. 3 ust. 6 regulaminu Allegro: „celem Transakcji dotyczących sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, Transakcji w kategorii »Wakacje« oraz Transakcji w kategorii »Motoryzacja«, w podkategoriach »Samochody«, »Motocykle«, »Maszyny budowlane«, »Maszyny rolnicze«, »Inne pojazdy i łodzie«, »Przyczepy, naczepy« oraz »Wózki widłowe«, (…) nie jest zawarcie umowy, jakiekolwiek czynności podejmowane przez Użytkowników w ramach tych Transakcji nie są wiążące, a Transakcje te mają charakter wyłącznie ogłoszeniowy. Innymi słowy regulamin Allegro wyłączył możliwość zawarcia umowy w drodze aukcji we wskazanych kategoriach.

 

W świetle zapisów regulaminu Allegro sprzedający nie jest więc nawet zobowiązany do składania oświadczenia o odstąpieniu, ponieważ w tym przypadku nie doszło do zawarcia umowy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć minus 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wydanie towaru niezgodnego z opisem

Zakupiłem na Allegro przez opcję „Kup teraz” traktor. Zgodnie z opisem aukcji i z dodatkowymi zapewnieniami sprzedającego, pojazd miał nowe ogumienie (o wartości kilku tysięcy złotych). Po dokonaniu zakupu sprzedający poinformował mnie, że traktor czeka na odbiór, ale bez nowy

Brak kontaktu ze zwycięzcą aukcji „Allegro”

Jestem osobą fizyczną, wystawiłem przedmiot na Allegro . Aukcję (licytację) wygrał pewien pan (nie firma), z którym teraz nie mogę się skontaktować. W opisie aukcji zaznaczone było, że wysyłka przedmiotu nastąpi dopiero po wpłacie należności na konto (licytacja doszła do 900 zł

Brak kwoty minimalnej dla produktu na aukcji internetowej

Na internetowym portalu aukcyjnym wystawiłem przedmiot, który w opisie wyceniłem na 6000 zł. Jednak popełniłem błąd nie wyznaczając kwoty minimalnej zakupu. Wykorzystał to kupujący, licytując kilka sekund przed końcem aukcji. W rozmowie telefonicznej zażądał wydania przedmiotu,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »