.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomówienia w nowej pracy przez osoby ze starej pracy

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 08.05.2018

Zostałam zwolniona z pracy z powodu pomówień i kłamstwa koleżanek, które zazdrościły mi wyników. Znalazłam nową pracę, jednak osoby z poprzedniej powiedziały nowej szefowej, że zostałam przyłapana na kradzieży pieniędzy, co oczywiście jest kłamstwem i pomówieniem. Czy w związku z tymi pomówieniami i piętnowaniem w pracy mogę podjąć jakieś kroki prawne?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pomówienia w nowej pracy przez osoby ze starej pracy

Fot. Fotolia

Oczywiście, że może Pani podjąć działania wobec tych osób. Dobra osobiste zarówno człowieka są chronione przez w Kodeks cywilny, który w obszarze ochrony dóbr osobistych stanowi:

 

„Art. 23. [Dobra osobiste człowieka]

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

 

Art. 24. [Ochrona dóbr osobistych]

§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

§ 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

§ 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym”.

 

W mojej ocenie informacje o Pani rozpowszechniane narażają Panią na wymierną szkodę (ryzyko utraty pracy), tak sformułowane pytanie w opisanym kontekście nie stanowi naruszenia dóbr osobistych. Jeżeli więc osoby, do których kierowano te kłamliwe informacje, poświadczą to – będzie Pani miała dowody, w razie braku reakcji po wezwaniu, o którym mowa w art. 24 § 1.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton