Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomówienia córki w szkole przez koleżanki

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 26.11.2018

Moja 15-letnia córka jest w szkole agresywnie pomawiana przez 4 koleżanki. Chodzą po szkole i od tygodnia rozpowiadają wszystkim, że córka spała z chłopakiem z tej samej szkoły. Nie reagują na żadne upomnienia, a kiedy córka postraszyła je policją i sądem za te oszczerstwa, to jakaś nauczycielka powiedziała, że nic im za to nie grozi, bo to słowa przeciwko słowom i nie ma na to żadnych dowodów. Dziewczyny teraz dopiero czują się bezkarne i śmieją się córce w twarz. Czy faktycznie nie ma sposobu, aby przestały szargać dobre imię mojego dziecka? Jak to wygląda w świetle prawa? Co zrobić, aby córka przestała być pomawiana przez koleżanki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Pomówienia córki w szkole przez koleżanki

Proponuję zacząć od wysłania listu do rodziców dziewczynek z żądaniem przeprosin i zaprzestania rozpowiadania plotek pod rygorem skierowania sprawy na drogę sądową.

 

Proszę napisać, iż jest to wezwanie przedsądowe, a w przypadku niezastosowania się do wezwania kieruje Pani sprawę do procesu cywilnego. To pierwszy krok.

 

W opisanym przez Panią przypadku można mówić o naruszeniu dobrego imienia córki. Co prawda przepis art. 23 Kodeksu cywilnego nie wskazuje takiego dobra osobistego, ale katalog dóbr osobistych w nim zamknięty nie jest.

 

Zgodnie z treścią przepisu art. 24 § 1 „ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie (przeproszenie pokrzywdzonego). Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego (za doznaną krzywdę, czyli szkodę niemajątkową, ) lub zapłaty odpowiedniej sumy na wskazany cel społeczny”. Ponadto, jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych (art. 415 i nast.).

 

Warto o tym wspomnieć w treści listu do rodziców.

 

Ten sam list należy wysłać do dyrekcji szkoły, z informacją, że nauczycielka nie reaguje, wręcz uświadamia dziewczynki, że są bezkarne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus VII =

»Podobne materiały

Zdjęcia gwiazd na koszulkach a wykorzystywanie wizerunku

Planuję otworzyć firmę sprzedającą koszulki, na których rysownicy będą umieszczać podobizny gwiazd (m.in. sportowców), wzorując się na ich zdjęciach. Nie będzie to jednak ani portret, ani karykatura. Czy sprzedaż takich koszulek bez prawa do komercjalnego wykorzystania wizerunku jest możliwa? W załą

Wulgarny i obraźliwy e-mail – czy mogę pozwać jego nadawcę?

Prowadzę pewien serwis internetowy. Napisałem darmowego e-booka i udostępniam go osobom, które podadzą swojego maila, a wcześniej zgodzą się z polityką prywatności. Otrzymałem ostatnio bardzo wulgarnego i obraźliwego maila od użytkownika, który zarzucił mi, że nie otrzymał e-booka. Oburzony zadzwoni

Wykorzystanie nagrań przeciwko pracownikowi poczty

Jestem pracownikiem poczty. Okazało się, że jeden z klientów mnie nagrywa i chce wykorzystać te nagrania, składając na mnie skargę (grozi też, że umieści je na portalu społecznościowym). Czy ma do tego prawo? Czy w ogóle takie nagrywanie jest legalne? Klient twierdzi, że jestem osobą publiczną i moż
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »