.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Pomoc w popełnieniu przestępstwa oszustwa

Autor: Tomasz Ciasnocha • Opublikowane: 04.05.2012

Poświadczyłem, że osoba ubiegająca się w banku o kredyt jest zatrudniona w firmie mojej żony. Takiego poświadczenia dokonałem w rozmowie telefonicznej z pracownikiem banku. Właśnie dostałem wezwanie do prokuratury. Co mam zrobić? Jak się tłumaczyć? Czy mogę zostać oskarżony o pomoc w popełnieniu przestępstwa oszustwa?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeżeli chodzi o wezwanie do prokuratury, to moim zdaniem, na razie zostanie Pan jedynie przesłuchany w charakterze świadka w sprawie osoby, na której rzecz poświadczył Pan, iż jest zatrudniona w firmie żony.

 

Czyn, którego się Pan dopuścił, wprowadzając w błąd pracownika banku, teoretycznie można zakwalifikować jako pomoc w popełnieniu przestępstwa oszustwa określonego w art. 286 Kodeksu karnego.

 

„Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

 

Przestępstwo to ma charakter umyślny i kierunkowy. Oznacza to, że sprawca wprowadza bank w błąd, chcąc osiągnąć korzyść majątkową. Inaczej mówiąc – sprawca biorąc kredyt, od samego początku nie zamierza go spłacać.

 

Pomocnik sprawcy również musi mieć świadomość faktu, iż sprawca nie zamierza spłacać kredytu. Jeżeli prokurator wszcząłby przeciwko Panu postępowanie, musiałby udowodnić, że:

 

  • chciał Pan pomóc sprawcy wyłudzić kredyt oraz
  • wiedział Pan, iż sprawca nie zamierza spłacać kredytu.

 

Taki dowód jest trudny do przeprowadzenia, gdyż często zdarza się, że ludzie biorą kredyt i chcą go spłacić, ale na skutek różnych okoliczności nie mogą.

 

Zawsze może się Pan bronić, twierdząc, że był Pan przekonany, iż osoba ta będzie spłacać kredyt. Tym samym nie można byłoby mówić o pomocy w popełnieniu przestępstwa oszustwa.

 

Tutaj chciałbym zaznaczyć, że zarzut pomocy w popełnieniu przestępstwa oszustwa może Panu zostać postawiony jedynie, jeżeli osoba, o której Pan mówi, zostałaby uznana za winną popełniania oszustwa.

 

Odnośnie linii obrony należy wskazać, że jeżeli rozmowa telefoniczna z pracownikiem banku miała miejsce dawno temu, można ewentualnie oświadczyć, iż nie pamięta Pan takiej rozmowy telefonicznej.

 

Może też Pan przyznać, że świadomie wprowadził Pan w błąd pracownika banku, chcąc pomóc owej osobie uzyskać kredyt, ale był Pan zapewniony przez tę osobę, że spłaci ona kredyt. Ponieważ nie wystawił Pan żadnego dokumentu potwierdzającego nieprawdę, takie zachowanie nie jest penalizowane, gdyż jak już wspomniałem, nie może zostać uznane nawet za pomoc w oszustwie.

 

Gdyby wystawił Pan dokument potwierdzający nieprawdę, sprawa byłaby trudniejsza, gdyż mógłby Pan zostać oskarżony o pomoc w przestępstwie wyłudzenia kredytu z art. 297 Kodeksu karnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl