Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Polubowne załatwienie potrącenia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.08.2019

Dzisiaj uderzyłem pieszego na pasach. Nic mu się nie stało, ale mój samochód ucierpiał (ważne, że jemu się nic nie stało). Zaproponował załatwienie sprawy polubownie, a mianowicie, że dam mu 500 zł i się rozejdziemy bez policji itd. Zgodziłem się, ale dając poszkodowanemu pieniądze, powiedziałem, żeby sporządził notatkę na kartce papieru, że przyjął tę kwotę. W notatce widnieje następujący zapis: „Umowa została zawarta polubownie i strony nie wnoszą roszczeń” i podpis poszkodowanego. Czy poszkodowany możne w jakiś sposób domagać się czegokolwiek? Czy po zgłoszeniu sprawy na policję moje OC pojazdu ucierpi? Poszkodowany jest w posiadaniu zdjęcia samochodu.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W mojej ocenie najistotniejsze jest to, że pieszy był w stanie świadomie napisać porozumieniem, podpisać się pod nim i przyjąć pieniądze. Zapewne będzie się Pan zastanawiał dlaczego. Mianowicie z tego powodu, że powyższe wskazuje, iż nie był poszkodowany, nie był także w szoku na tyle, by nie panować nad tym, co robi. Pańska wypłata 500 zł, jak rozumiem, miała na celu niewzywanie policji na miejsce zdarzenia. Jednakże pieszy, który sporządził porozumienie i przyjął pieniądze, potwierdził tym samym, że bezpośrednio po zdarzeniu nic mu nie dolegało, a wręcz przeciwnie, był na tyle świadomy, że nie wnosił uwag. Ugoda zawiera zapis „strony nie wnoszą roszczeń”. Taki zapis, o ile jest ważny, o tyle jest skuteczny tylko w odniesieniu do skutków, które były widoczne na miejscu zdarzenia. Nie obejmuje one ewentualnych przyszłych następstw zdarzenia.

 

Pieszy (specjalnie nie posługuje się zwrotem „poszkodowany”, gdyż, jak sam Pan wskazuje, nic mu się nie stało), owszem, może próbować w przyszłości występować przeciwko Panu z określonym roszczeniem, jednakże musiałby po pierwsze wykazać w postępowaniu sądowym, że są to następstwa zdarzenia (zbliżenia) z Pana pojazdem, po drugie, że w chwili, kiedy było spisywane porozumienie, nie były one mu znane.

 

Jeżeli pieszy z takim roszczeniem wystąpi, a Pan będzie chciał, by wszelkie zobowiązania wypłacił Pana ubezpieczyciel, wówczas w zależności od OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) pojazdu ucierpi bądź też nie Pana zniżka na OC. Domniemywać należy jednak, że ucierpi, albowiem ubezpieczyciel będzie wypłacał kwotę z Pańskiego ubezpieczenia, a to spowoduje, że nie nastąpi „bezszkodowa jazda”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - IV =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odszkodowanie za spalenie mieszkania

Moje mieszkanie uległo spaleniu podczas remontu dachu. W chwili obecnej ZGN (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami) twierdzi, iż było to zaniedbanie z strony Wspólnoty Mieszkaniowej, zaś Wspólnota Mieszkaniowa, iż było to zaniedbanie ZGN-u. Przeciwko komu należy skierować pozew?

Straty przewyższające kwotę ubezpieczenia

W wyniku pożaru (którego przyczyną było zwarcie instalacji elektrycznej na skutek wyładowania elektrycznego) poniosłem większe starty finansowe niż kwota ubezpieczenia. Moje ubezpieczenie to dobrowolne ubezpieczenie kompleksowe „PZU Doradca”. Zastanawiam się, czy mogę licz

Błąd lekarza i podanie złych leków pacjentowi – czy podanie szpitala do sądu jest zasadne?

Mój mąż przebywa w szpitalu. Z powodu błędu lekarza lub pielęgniarki mąż otrzymał leki, które nie były przeznaczone dla niego! W wyniku tego zajścia mój mąż został przeniesiony na oddział intensywnej terapii – stwierdzono zmiany w zapisie EKG i szereg niepożądanych objawów ze
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »