.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Polubowne załatwienie potrącenia

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 21.08.2019

Dzisiaj uderzyłem pieszego na pasach. Nic mu się nie stało, ale mój samochód ucierpiał (ważne, że jemu się nic nie stało). Zaproponował załatwienie sprawy polubownie, a mianowicie, że dam mu 500 zł i się rozejdziemy bez policji itd. Zgodziłem się, ale dając poszkodowanemu pieniądze, powiedziałem, żeby sporządził notatkę na kartce papieru, że przyjął tę kwotę. W notatce widnieje następujący zapis: „Umowa została zawarta polubownie i strony nie wnoszą roszczeń” i podpis poszkodowanego. Czy poszkodowany możne w jakiś sposób domagać się czegokolwiek? Czy po zgłoszeniu sprawy na policję moje OC pojazdu ucierpi? Poszkodowany jest w posiadaniu zdjęcia samochodu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie najistotniejsze jest to, że pieszy był w stanie świadomie napisać porozumieniem, podpisać się pod nim i przyjąć pieniądze. Zapewne będzie się Pan zastanawiał dlaczego. Mianowicie z tego powodu, że powyższe wskazuje, iż nie był poszkodowany, nie był także w szoku na tyle, by nie panować nad tym, co robi. Pańska wypłata 500 zł, jak rozumiem, miała na celu niewzywanie policji na miejsce zdarzenia. Jednakże pieszy, który sporządził porozumienie i przyjął pieniądze, potwierdził tym samym, że bezpośrednio po zdarzeniu nic mu nie dolegało, a wręcz przeciwnie, był na tyle świadomy, że nie wnosił uwag. Ugoda zawiera zapis „strony nie wnoszą roszczeń”. Taki zapis, o ile jest ważny, o tyle jest skuteczny tylko w odniesieniu do skutków, które były widoczne na miejscu zdarzenia. Nie obejmuje one ewentualnych przyszłych następstw zdarzenia.

 

Pieszy (specjalnie nie posługuje się zwrotem „poszkodowany”, gdyż, jak sam Pan wskazuje, nic mu się nie stało), owszem, może próbować w przyszłości występować przeciwko Panu z określonym roszczeniem, jednakże musiałby po pierwsze wykazać w postępowaniu sądowym, że są to następstwa zdarzenia (zbliżenia) z Pana pojazdem, po drugie, że w chwili, kiedy było spisywane porozumienie, nie były one mu znane.

 

Jeżeli pieszy z takim roszczeniem wystąpi, a Pan będzie chciał, by wszelkie zobowiązania wypłacił Pana ubezpieczyciel, wówczas w zależności od OWU (Ogólnych Warunków Ubezpieczenia) pojazdu ucierpi bądź też nie Pana zniżka na OC. Domniemywać należy jednak, że ucierpi, albowiem ubezpieczyciel będzie wypłacał kwotę z Pańskiego ubezpieczenia, a to spowoduje, że nie nastąpi „bezszkodowa jazda”.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy minus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton