Mamy 11 826 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek od wygranych w pokera online

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 23.07.2009

Czy wygrane z pokera online podlegają rozliczeniu z podatku? Czy taka gra jest w pełni legalna w Polsce? Jeśli tak, to jak wygląda sprawa z rozliczeniem lub legalizacją wygranych z pokera online?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek od wygranych w pokera online

Gra w pokera online

Grami losowymi zgodnie z art. 2 ustawy o grach i zakładach wzajemnych – są „gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin”. Są to m.in. gry w karty: blackjack, poker, baccarat.

 

Zgodnie z art. 107 ustawy Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765):

 

„§ 1. Kto wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia urządza lub prowadzi grę losową, grę na automacie, grę na automacie o niskich wygranych lub zakład wzajemny, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

 

§ 2. Tej samej karze podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczy w zagranicznej grze losowej lub zagranicznym zakładzie wzajemnym.

 

§ 3. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej z organizowania zbiorowego uczestnictwa w grze losowej, grze na automacie, grze na automacie o niskich wygranych lub zakładzie wzajemnym, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

 

§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 lub 2 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Co więcej, zgodnie z art. 109 ww. ustawy: „Kto uczestniczy w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie lub grze na automacie o niskich wygranych, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom zezwolenia, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”.

Czy polskie prawo zabrania hazardu online?

Polskie prawo zabrania uprawiania hazardu online. Firmy, które oferują takie gry czy zakłady, mają swoje siedziby poza granicami kraju, np. na Malcie. Uczestniczenie online w grach hazardowych organizowanych przez te firmy jest (w dużym skrócie) czynem sprzecznym z ustawą Kodeks karny skarbowy.

 

Problem jest kontrowersyjny, gdyż wiele osób gra w ten sposób, a nikt jednak jeszcze nie został ukarany (przynajmniej ja nie słyszałem o takim przypadku). Kilka miesięcy temu głośno było o projekcie, który miał ów hazard zalegalizować, jednak ostatnie doniesienia mówią o czymś zupełnie przeciwnym – szykowana jest zmiana K.k.s., która ma umożliwić łatwe ściganie i szybkie karanie graczy biorących udział w zakładach online.

Czy jest możliwość legalizacji wygranych w pokera online?

Zatem odpowiedź na Pana pytanie jest moim zdaniem negatywna: nie widzę obecnie możliwości legalizacji wygranych z pokera online.

 

Jak widać wyraźnie, przepisy są niejednoznaczne, zatem powyższa odpowiedź może być inna od interpretacji przepisów, jakiej w trakcie ewentualnej kontroli (czynności sprawdzających) dokonać mogą organy. Jedyną metodą zabezpieczającą podatnika jest wystąpienie z wnioskiem o indywidualną interpretację do ministra finansów na druku ORD-IN.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 1 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki