Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzyskanie danych osobowych partnerki i wykorzystanie ich w sądzie

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 11.08.2014

Księgi wieczyste są dokumentem jawnym i dostępnym – to wiem. Mam pisemne stanowisko ministra sprawiedliwości, że osoba trzecia nie ma legalnej drogi, by uzyskać numer KW. Tymczasem moja była żona weszła w posiadanie tego numeru (nieruchomości należącej do mnie i mojej parterki), a przez to także zdobyła dane mojej partnerki. Uzyskane dane chce użyć przeciwko mnie podczas rozprawy o podział majątku. Czy mogę jakąś prawnie zareagować na takie pokątne uzyskanie danych osobowych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety nie znam interpretacji ministra sprawiedliwości, która mówi, iż nie można legalnie wejść w posiadanie numeru księgi wieczystej dowolnej działki. Szczególnie w sytuacji, gdy w otaczającej nas rzeczywistości jej zdobycie jest stosunkowo proste.

 

Owszem, niektóre urzędy uważają, że aby otrzymać numer KW konkretnej działki w starostwie powiatowym (geodezji powiatowej), należy wykazać się interesem prawnym. Interes prawny polega na tym, że z konkretnego przepisu danej ustawy lub rozporządzenia wynika, że dana osoba jest uprawniona do otrzymania określonych danych albo że dany organ zobowiązany jest wydać dokument zawierający dane osobowe. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że samego numeru KW, bez podawania danych dotyczących właściciela, nie można zakwalifikować jako danych osobowych, zatem urząd nie ma tu żadnych podstaw, aby przy wniosku o ujawnienie samego numeru KW żądać wykazania interesu prawnego. Tym większa to bzdura, że po uzyskaniu samego tylko numeru KW, informacje o danych osobowych właścicieli danej działki z łatwością można ustalić w samej treści księgi.

 

Jeżeli dana księga jest już w wersji elektronicznej, to uzyskania jej numeru można próbować w każdym wydziale wieczystoksięgowym i wystarczy tu znać imię i nazwisko właściciela oraz adres. Jeśli księga wieczysta jest w wersji papierowej, to można ustalić jej numer w komórce geodezji w wydziale ewidencji gruntów właściwego urzędu gminy. Żeby bowiem ustalić tu numer KW, dobrze byłoby znać wprzódy numer ewidencyjny działki.

 

Można poznać numer działki, w zasadzie nie ruszając się sprzed komputera, o ile znany jest jej adres lub jej położenie na danym terenie. Jeżeli ma się taką wiedzę, to wystarczy wejść na stronę internetową portalu geodezyjnego poprzez link:http://mapy.geoportal.gov.pl/imap. Korzystając z tego portalu, można ustalić numer, obręb i jednostkę ewidencyjną działek rolnych i nierolnych. Portal ten nie obejmuje jednak działek położonych w miastach, niemniej jednak niemal każde miasto ma swój własny portal z informacją przestrzenną (np. Kraków ma swój autorski Miejski System Informacji Przestrzennej), gdzie taką informację można pozyskać.

 

Jeśli na Geoportalu nie uda się odnaleźć numeru działki, to pozostaje osobisty kontakt z wydziałem geodezji, w którym znajdują się mapy i operaty ewidencyjne nieruchomości.

 

Jeżeli już się posiada numer działki, dla której poszukuje się KW, to można założyć konto na platformie ePuap i z tej platformy wysyła się wniosek do działu ewidencji gruntów, opłaciwszy wcześniej przelewem 4 zł za udzielenie tej informacji, a dowód przelewu dołącza się do wniosku. W zasadzie już na drugi dzień można dostać informacje o KW interesującej nas działki, a tam już są wszystkie informacje, które Pana tak zdenerwowały. Można też zrobić to osobiście w urzędzie, w szczególności gdy jedyna informacja, jaką się dysponuje, to nazwisko właściciela nieruchomości. Wydział geodezji może bowiem w takiej sytuacji żądać danych umożliwiających identyfikację konkretnej osoby, czyli datę urodzenia, nazwisko panieńskie, imiona rodziców, PESEL. No, cóż, nie można przecież wykluczyć, że Pana była żona takie informacje o Panu posiadała.

 

Jak z powyższego wynika, przy odrobinie inicjatywy, zdobycie numeru KW nie jest żadnym problemem, a stąd prosta droga do poznania danych osobowych właścicieli. I to wszystko leganie w świetle prawa.

 

Ogromnie mi zatem przykro, ale jeżeli Pana była żona zdobyła informacje o Pana partnerce w którykolwiek ze sposobów wyżej wskazanych, to podjęcie kroków prawnych byłoby trudne. Jedynie w sytuacji, w której w starostwie powiatowym podano by Pana byłej żonie jako osobie trzeciej oprócz numeru KW działki również dane osobowe jej właścicieli (czyli Pana i Pana partnerki), można byłoby sformułować zarzut przekroczenia uprawnień. Ale najpierw należałoby mieć całkowita pewność, że to było głównym źródłem informacji posiadanych przez Pana była żonę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + IX =

»Podobne materiały

Jak zaskarżyć wpis w księgach wieczystych?

Byłam tzw. dłużniczką solidarną z tytułu poręczenia wekslowego na kredyt udzielony na pomoc powodzianom. Obecnie bank sprzedał dług funduszowi sekurytyzacyjnemu. Ten od razy wpisał się do ksiąg wieczystych moich nieruchomości. Za późno się odwołałam, apelacja nie przyniosła skutku. Jak teraz skutecz

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »