Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pojęcie – dzień pracy

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 02.10.2013

Dzień pracy określony jest w przepisach prawa pracy jako liczba godzin w ciągu doby, w których pracownik pracę wykonuje. Początek doby liczony jest od godziny rozpoczęcia wykonywania obowiązków przez zatrudnioną osobę.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z Kodeksem pracy1 dzień pracy nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę, która liczona jest poczynając od godziny rozpoczęcia pracy przez pracownika. Czas ten może być jednak w pewnych przypadkach wydłużony.

 

System równoważnego czasu pracy

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, pracodawca może stosować system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy. Przedłużony dzień nie może wynieść więcej niż 12 godzin i jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych innych dniach lub dniami wolnymi od pracy. System równoważnego czasu pracy może wydłużać jeszcze bardziej dzień pracy:

 

  1. przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy – do 16 godzin na dobę;
  2. przy pracach polegających na pilnowaniu mienia lub ochronie osób, a także dla pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych – do 24 godzin na dobę
    – w takich przypadkach pracownikom przysługuje, bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin (niezależnie od odpoczynku przysługującego na ogólnych zasadach).

 

Praca w ruchu ciągłym

 

Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym) lub gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy jednego dnia w niektórych tygodniach do 12 godzin. W takim przypadku pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za nadgodziny.

 

Przerywany czas pracy

 

Jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją, może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu. Taki system czasu pracy może przewidywać nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą do 5 godzin. Nie można go stosować w stosunku do pracowników pracujących w systemie równoważnego czasu pracy ani w ruchu ciągłym, w praktyce więc przerywany czas pracy może wydłużyć czas pozostawania w pracy do 13 godzin. Przerwa w pracy nie jest wliczana do czasu pracy, jednakże za jej czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju.

 

Pracodawca niezależnie od zastosowania systemu przerywanego czasu pracy, może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy nieprzekraczającą 60 minut, za którą nie przysługuje wynagrodzenie. Taka przerwa powinna być przeznaczona na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych.

 

Skrócenie czasu pracy i skrócenie tygodnia pracy

 

Dzień pracy może być w pewnych przypadkach również skrócony poniżej 8 godzin, lub też mogą być do niego wprowadzone przerwy wliczane do czasu pracy. Taki system można zastosować dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych lub szczególnie szkodliwych dla zdrowia, albo w przypadku pracy monotonnej lub pracy w ustalonym z góry tempie.

 

Na wniosek pracownika może być do niego stosowany natomiast system skróconego tygodnia pracy. W wyniku jego zastosowania pracownik może pracować mniej dni w tygodniu, w zamian za co wydłużeniu ulega jego dzień pracy (nie więcej jednak niż do 12 godzin).

 

Praca w godzinach nadliczbowych

 

Niezależnie od systemu czasu pracy, w jakim pracuje pracownik, możliwe jest również świadczenie przez niego pracy w godzinach nadliczbowych. Jest ona dopuszczalna w razie:

 

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,

2) szczególnych potrzeb pracodawcy.

 

Liczba przepracowanych godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje rekompensata w postaci dodatkowego wynagrodzenia lub dni wolnych od pracy.

 

 

 

___________________________

1 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 02.10.2013

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa + 5 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Dobowy wymiar czasu pracy w rozumieniu art. 151 § 1 K.p.

W artykule omówiono pojęcie dobowego wymiaru czasu pracy w rozumieniu art. 151 § 1 K.p., które to pojęcie w sposób istotny rzutuje na uprawnienia pracownika do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Rekompensata za pracę w dniu wolnym od pracy

W artykule omówiono kwestie dotyczące poprawności rekompensowania pracownikowi wykonywania pracy w dniu wolnym od pracy o charakterze tzw. wolnej soboty, zwracając uwagę na rekompensatę w postaci prawa pracownika do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »