Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podziału kredytu i własności domu z partnerem

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 14.01.2019

Rok temu wzięłam kredyt hipoteczny na siebie i mojego partnera (który ma niewielkie dochody), na dom w szeregowcu. Akt notarialny jest na nas dwoje po 50%. W związku z tym, że partner nie partycypuje w spłacie kredytu i utrzymaniu domu, jakie powinnam podjąć kroki, aby dokonać podziału kredytu i własności domu? Czy mam szanse na np. spłatę mojego partnera, aby uzyskać prawo własności do całości domu?Dotychczasowy udokumentowany wkład partnera to 30 tys. zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Podziału kredytu i własności domu z partnerem

Postaram się szczegółowo odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie. Otóż możecie Państwo żądać zniesienia współwłasności nieruchomości, w tym przypadku może Pani żądać przyznania domu Pani na własność z obowiązkiem spłaty partnera jako współwłaściciela.

 

Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 1986 r., sygn. akt III CZP 79/85, stanowiąca, iż nakłady konkubentów czynione wspólnie w czasie trwania konkubinatu na majątek jednego z nich powinny być rozliczone według przepisów o zniesieniu współwłasności. Zgodnie z art. 212 kodeksu cywilnego, który poniżej cytuję, są generalnie 3 możliwości zniesienia współwłasności:

 

  1. przyznanie nieruchomości jednemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych,
  2. podział nieruchomości na części pomiędzy współwłaścicieli,
  3. sprzedaż w drodze licytacji publicznej i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży.

 

„Art. 212. § 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych”.

 

Oczywiście przy ustalenia wysokości spłat sąd musi odjąć wartość obciążenia hipotecznego i o tyle pomniejszym wartość nieruchomości, a tym samym należnych partnerowi spłat.

 

Aby nie być gołosłowną, powołam się w tym zakresie na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2000 r., sygn. akt II CKN 611/99, zgodnie z którym „przydzielając jednemu z uczestników – w sprawie o podział majątku wspólnego – nieruchomość obciążoną hipoteką, sąd ustala wartość tego składnika majątkowego przy uwzględnieniu obciążenia hipotecznego”.

 

Druga kwestia to kwestia kredytu w banku, gdyż tam Państwo występują jako współkredytobiorcy (dotyczy to tylko sytuacji, gdy oboje Państwo wzięliście kredyt, jeśli tylko Pani, to ta cześć odpowiedzi Pani nie będzie dotyczyć) i w takiej sytuacji potrzebna jest zgoda banku, aby zwolnić, czy to Panią, czy partnera ze zobowiązania kredytowego. Bank musi tę zgodę wyrazić., jeśli kredytobiorcą jest też partner. W takim przypadku w zasadzie jedynym problemem mógłby być opór ze strony banku, więc potrzebne są uzgodnienia z bankiem w tym zakresie, jeśli bank wyrazi zgodę, nie ma żadnego problemu, aby zwolnić partnera z długu kredytowego, bo poza hipoteką partner odpowiada także osobiście za zobowiązanie kredytowe. Zgodnie bowiem z treścią art. 508 Kodeksu cywilnego zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 3 =

»Podobne materiały

Zniesienie współwłasności albo w drodze umowy między współwłaścicielami, albo przez sąd

Po rozwodzie pogodziliśmy się z mężem i żyliśmy nadal razem. Urodziło się nam drugie dziecko. W tym też czasie kupiliśmy jedną działkę (oboje jesteśmy właścicielami), a drugą (graniczącą z pierwszą) otrzymaliśmy w darowiźnie dla obojga od rodziców eksmęża. Były mąż rozpoczął budowę domu na darowanej

Korzystanie z części wspólnej

Mieszkamy w domu jednorodzinnym na parterze; piętro zajmuje sąsiadka (właścicielka) ze swoim konkubentem. Jedno z pomieszczeń (korytarz prowadzący do piwnicy) jest wspólne. Ostatnio w środku nocy nietrzeźwy konkubent wszedł do wspólnego korytarza, hałasując. Żona zwróciła mu uwagę, a on zaczął się a

Jak doprowadzić do zniesienia współwłasności działki rolnej?

Mój były mąż i moja córka w drodze testamentu otrzymali działkę rolną po matce męża w częściach: 2/6 syn teściowej, 4/6 wnuczka (moja córka). Na działce w domku letniskowym od lat zamieszkuje ojciec mojej córki. Niestety nie dba zupełnie o działkę, bezprawnie wycina drzewa, podejrzewam, że nielegaln
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »