.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział zysku

Podział zysku po sprzedaży spółki zależy od wielu czynników, m.in. od ustaleń wspólników. Podział zysku należy jednak przeprowadzić sprawiedliwie i zgodnie z prawem. Jeśli masz pytania dotyczące podziału zysku, skorzystaj z pomocy naszych prawników.

 W postanowieniu podziałowym z dnia 14 maja 2007 r. Sąd Rejonowy w B. zaliczył do majątku wspólnego kwotę 6600 zł stanowiącą wartość 0,22% udziałów w Telewizji Kablowej „Dipol” spółka z o.o. oraz 1/3 majątku Zakładu Usług Elektronicznych spółki jawnej o wartości 999 100 zł. Sąd ten ustalił, że w dniu 2 stycznia 1992 r. uczestnik postępowania przystąpił do spółki cywilnej zawartej w dniu 22 marca 1991 r. przez Marka M. i Krzysztofa S., wnosząc wkład w wysokości 5 mln ówczesnych zł. W umowie wspólnicy postanowili, że podział zysków i strat dzielony będzie po 33 i 1/3 % między każdego ze wspólników. Spółka rozwijała się dynamicznie tak, że ze względu na obroty i uzyskiwane dochody musiała przekształcić się - zgodnie z art. 26 § 4 k.s.h. – w spółkę jawną, co nastąpiło aneksem do umowy spółki cywilnej z dnia 28 grudnia 2001 r.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

 Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia udziału w spółce osobowej, będącego podstawą określenia przychodu wspólnika. Należy zatem posiłkować się w tym zakresie przepisami Kodeksu spółek handlowych oraz Kodeksu cywilnego. Przykładowo wspólnicy spółki cywilnej oraz spółki jawnej uczestniczą w zyskach i stratach spółki na zasadzie równości, i to bez względu na wartość i rodzaj wkładu, ale jest to zasada, którą strony mogą w umowie spółki zmienić, np. wprowadzić podział zysku w proporcji do wielkości wkładu lub wprowadzić nierównomierny podział zysku. Istotne jest to, że określony umownie udział wspólnika w zysku odnosi się w razie wątpliwości także do udziału w stratach.    Przeczytaj pełną treść

 

 Odpowiedź na Pańskie pytanie uzależniona jest zatem od stanu udziałowców na dzień powzięcia uchwały o podziale zysku. Jeżeli ta uchwała będzie podjęta obecnie, to Pan będzie uprawniony do dywidendy w 100%, mimo że do podziału będzie zysk za lata, w których nie był Pan udziałowcem spółki albo był nim Pan tylko częściowo.

Oczywiście powyższe założenia może regulować w inny sposób (co do dnia dywidendy – dnia, na który ustalana jest lista wspólników uprawnionych do wypłaty dywidendy) uchwała zgromadzenia wspólników.

Reasumując – uprawnieni do dywidendy są wspólnicy, którzy posiadali udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku lub w inaczej określonym przez zgromadzenie wspólników dniu dywidendy.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Podział majątku po rozwodzie a udziały byłego męża w spółce cywilnej

Były mąż (rozwiedliśmy się w 2005 r., nie dokonaliśmy podziału majątku) jest wspólnikiem w spółce cywilnej. Gdy się rozwodziliśmy, spółka wykazywała dochód, teraz ma już tylko straty. Chciałabym w końcu przeprowadzić podział majątku. Ile należy mi się pieniędzy z tytułu udziału byłego męża w spółce? Jak można wycenić majątek spółki, jeśli remanenty w spółce były robione tylko raz w roku? Jak i gdzie znaleźć dokumenty dotyczące majątku spółki? Czy moje roszczenie o należną mi część majątku dorobkowego z tej spółki może ulec przedawnieniu? W jaki sposób mogę dochodzić swoich roszczeń?

(Podział zysku)

Wystąpienie ze spółki cywilnej z powodu nieuczciwości wspólnika

„Jak mówią jaskółki najgorsze są spółki” – w moim przypadku się sprawdziło. Wspólnik zdefraudował z konta firmy pokaźną kwotę, a co więcej zabrał wszystkie dokumenty, pozbawiając mnie możliwości ruchu. Wypowiedziałem mu w liście poleconym upoważnienie do reprezentowania spółki i wezwałem pisemnie do zwrotu dokumentacji i wpłaty nienależnie wypłaconej kwoty na konto firmy. Niestety wspólnik nie przejmuje się tym wcale. Jakie powinienem podjąć kroki, aby nie narazić się na większe straty? Czy jego czyn jest przestępstwem gospodarczym?

(Podział zysku)

Zbycie udziałów w spółce jawnej

Chciałbym pozbyć się połowy dobrze prosperującej spółki jawnej – mam 50% udziałów i zysków; spółka nie posiada majątku trwałego. Nie mam spadkobierców, a chciałbym przejść na emeryturę. Pewna osoba chce jednak „kupić” ode mnie te udziały, ale wspólnik się nie zgadza. Co mam zrobić?

(Podział zysku)

Jak rozwiązać spółkę jawną?

Jest nas dwóch wspólników spółki jawnej z równymi wkładami i udziałami. Chciałbym wystąpić ze spółki i otworzyć własną firmę. Jak zrobić to najkorzystniej, mając również na uwadze fiskusa?

I drugie pytanie: zwróciłem uwagę, że umowa naszej spółki nic nie mówi o podziale zysków, czy wobec tego przypadającą na mnie częścią mogę dysponować według własnego uznania, czy też wspólnik ma prawo ingerować w moje dyspozycje?Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl