.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział wspólnego mieszkania po rozwodzie

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 07.03.2011

Właśnie przygotowuję się do złożenia pozwu rozwodowego. Mąż chce sprzedać mieszkanie i podzielić otrzymaną kwotę pieniężną na połowę; ja niestety nie chcę sprzedać, chcę w nim pozostać razem z dzieckiem. Mieszkanie zostało wykupione ze wspólnych dochodów w trakcie naszego małżeństwa. Co w takim wypadku mogę zyskać, a co mogę stracić? Czy istnieje duża możliwość, że pozostanę w mieszkaniu, i czy w tej sytuacji będę musiała oddać część wartości finansowej mieszkania mężowi? Jaką sąd może wydać opinię w tej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ulega wątpliwości, iż mieszkanie (odrębna własność lokalu) wchodzi w skład majątku wspólnego. Oznacza to, że do jego zbycia, obciążenia wymagana jest zgoda drugiego małżonka. Czynności te przekraczają zarząd majątkiem wspólnym i do ich wykonywania niezbędne jest współdziałanie małżonków – współwłaścicieli.


Przez okres trwania małżeństwa istnieje między Państwem ustrój małżeński wspólności ustawowej. Oznacza to, iż w czasie jego istnienia nie możecie Państwo dysponować majątkiem wspólnym (chyba że za zgodą dwóch stron) ani rozporządzać poszczególnymi przedmiotami wchodzącymi w jego skład.

Dopiero z chwilą uzyskania rozwodu powstaje ustrój rozdzielności majątkowej – stajecie się Państwo właścicielami mieszkania w częściach ułamkowych. Z tą też chwilą mąż może dokonać zbycia udziału w nieruchomości wspólnej, co w praktyce jest niemożliwe.

Po zniesieniu wspólności ustawowej konieczne będzie wystąpienie z kolejną sprawą – o podział majątku wspólnego. Sąd dzieli majątek w taki sposób, jaki uzna za stosowny, jednakże zgodnie z utrwalonym orzecznictwem mieszkanie pozostawia się matce z dzieckiem ze spłatą na rzecz męża. Co do zasady majątek zostaje podzielony na równe części. Stąd też sąd, przyznając Pani mieszkanie, zobowiąże Panią do spłat na rzecz męża w wysokości połowy wartości mieszkania. Możliwe jest rozłożenie spłat na raty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 plus X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »