

Podział spadku po rodzicachAutor: Bogusław Nowakowski |
Opis Problemu: Moja mama zmarła w 2002 r., natomiast tata – w 2006 r. Rodzice posiadali działkę i znajdujący się na niej dom (był to ich majątek wspólny). Nie sporządzili testamentu. Dom rodzinny wraz z gruntem nie został jeszcze notarialnie podzielony (dzieci jest czworo: ja, moi dwaj bracia i siostra). Aktualnie w domu rodziców mieszka jeden z moich braci, który sprzedaje kolejno wszystkie drogocenne rzeczy, aby mieć pieniądze na używki. Chciałbym, aby został dokonany podział spadku po rodzicach. Zaznaczam, że moja siostra jeszcze za życia rodziców otrzymała działkę i zrzekła się roszczeń do spadku. Jakie kolejne kroki należy podjąć w tej sprawie? Czy powinienem powiadomić policję o kradzieżach mojego brata? Czy to coś da? |
![]() |
Podział spadku po śmierci rodzicówW opisanej przez Pana sprawie będziemy mieć do czynienia ze spadkobraniem ustawowym i takim podziale spadku po rodzicach. Stosownie do obowiązujących przepisów Kodeksu cywilnego:
„Art. 931. § 1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. § 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.
Jednakże spadkobranie ustalane będzie oddzielnie po Pana mamie oraz oddzielnie po Pana tacie. Po mamie spadkobiercami są: tata w 1/4 oraz żyjące dzieci w częściach równych co do reszty spadku. Do owego spadku po mamie wchodzi jednak tylko połowa działki. W wyniku spadkobrania po Pana mamie formalnie działka ma kilku współwłaścicieli. Są nimi: Pański tata (co do swojej połowy oraz z tytułu spadku po Pana mamie) i 4 dzieci.
Natomiast po Pana tacie spadkobiercami są tylko dzieci, ponieważ jego żona już nie żyje. Każde z dzieci dziedziczy po 1/4. I tak, w rezultacie spadkobrania po Pana mamie i tacie działka ma czworo spadkobierców. Zrzeczenie się dziedziczenia przez jedno z dzieci za życia rodzicówPana siostra, która otrzymała darowiznę, jest wyłączona ze spadkobrania po rodzicach tylko w sytuacji, gdy za życia mamy i taty zawarła z nimi umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia po nich.
„Art. 1048. Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Art. 1049. § 1. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. § 2. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku”.
Zgłoszenie na policję kradzieży najprawdopodobniej nic nie da. Policja nie ustali sprawców kradzieży i umorzy postępowanie w tej sprawie. Przeprowadzenie postępowania spadkowego po obojgu rodzicachW opisanej przez Pana sytuacji konieczne jest najpierw przeprowadzenie postępowania spadkowego po Pana mamie oraz tacie. Do sądu można złożyć jeden wniosek obejmujący oba spadkobrania. Wymagane dokumenty to: akt małżeństwa rodziców, akt zgonu mamy, akt zgonu taty, akty urodzenia synów, akt urodzenia córki, a jeśli wyszła za mąż i zmieniła nazwisko – także akt małżeństwa.
W wyniku stwierdzenia nabycia spadku ustalony zostanie krąg spadkobierców, a w konsekwencji – współwłaścicieli działki.
Gdyby jednocześnie miał być dokonywany ustalony zgodnie dział spadku (podział spadku po rodzicach), to należy jeszcze dołączyć propozycję tego działu oraz wypis z księgi wieczystej działki, a także wypis z ewidencji gruntów dla tej działki.
Jeżeli chce Pan podzielić działkę na kilka mniejszych, to po stwierdzeniu nabycia spadku konieczny będzie podział geodezyjny tejże działki i po jego zatwierdzeniu należy dokonać działu spadku, np. po jednej działce dla każdego, natomiast działka z domem rodzinnym dla jednej osoby z rodzeństwa bez obowiązku spłaty pozostałych. Możliwe są też inne zasady podziału spadku po rodzicach – zależne od woli spadkobierców.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>