Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział rekompensaty za mienie zabużańskie po zmarłym ojcu

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 25.01.2010

Wystąpiliśmy o rekompensatę za mienie zabużańskie po moim ojcu. Ojciec tuż przed śmiercią ożenił się po raz drugi i sporządził testament, który dotyczył tylko nieruchomości, jakie posiadał w Polsce. Sąd wydał postanowienie, w którym 2/3 spadku należy się nowej żonie, a 1/3 dwóm synom z pierwszego małżeństwa. Po wystąpieniu o rekompensatę ustaliliśmy, że każde z nas otrzyma po 1/3 mienia, na co przystała małżonka ojca. Urząd Wojewódzki jednak napisał w decyzji o rekompensacie, że podział może być tylko taki, jak w postanowieniu spadkowym. Czy jest możliwość podzielenia pieniędzy na trzy równe części?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Spadkodawca może rozporządzać swoim majątkiem w sposób dobrowolny poprzez sporządzenie testamentu, w którym rozporządza majątkiem na wypadek śmierci.

 

W testamencie spadkodawca wyraża ostatnia wolę. Decyduje, kto ma po nim odziedziczyć spadek. Testator, sporządzając swój testament, nie określa, kto co ma po nim dziedziczyć. Określa jedynie wysokość udziałów, które będą mieli jego spadkobiercy. W tym zakresie decyduje więc ostatnia wola spadkodawcy zawarta w testamencie. Wola spadkodawcy jest szczególnie chroniona, m.in. przepisem mówiącym, że każdy, kto się dopuści podstępem lub przemocą próby zmiany dyspozycji zapisanych w testamencie, podlega karze uznania go przez sąd za niegodnego dziedziczenia.

 

Ponadto, zgodnie z obowiązującą w polskim prawie zasadą wykładni testamentu, wykładnia ta powinna być dokonywana w taki sposób, ażeby zapewnić możliwie najpełniejsze urzeczywistnienie woli spadkodawcy.

 

Jakakolwiek próba zmiany woli spadkodawcy w tym zakresie jest niedopuszczalna zarówno przez sąd, jak i spadkobierców. W postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku sąd wymienia spadkodawcę oraz wszystkich spadkobierców, którym spadek przypada, a także wysokość udziałów każdego z nich. Wskazuje też udziały w częściach ułamkowych.

 

W przedmiotowej sprawie sąd, kierując się zapewne wolą spadkodawcy wyrażoną w testamencie, stwierdził nabycie spadku przez żonę i synów oraz określił wysokość tych udziałów. Urząd Wojewódzki w swoim działaniu kieruje się więc postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i chce wypłacić poszczególnym spadkodawcom taką część, jaka im się należy.

 

Co do zasady spadkobierca nie może żądać więcej, niż zostało mu przyznane w testamencie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + VII =

»Podobne materiały

Jednoczesna śmierć spadkodawcy i spadkobiercy

Wnuk z dziadkiem (wdowiec) zginęli jednocześnie w wypadku samochodowym. Podano tę samą godzinę zgonu. Jakiś czas przed wypadkiem dziadek spisał notarialny testament, zapisując w nim swój dom po 1/2 dla wnuka i dla swojej jedynej córki. Wnuk jest żonaty, nie ma dzieci. Skoro czas zgonu spadkodawcy i&

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »