.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział majątku za granicą

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 24.02.2008

Przeprowadziłem rozwód oraz podział majątku w Stanach Zjednoczonych. Czy na podstawie tego wyroku mogę dokonać wszystkich formalności w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwód oraz wyrok w sprawie podziału majątku wydany przez sąd w Stanach Zjednoczonych nie jest automatycznie ważny na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Dla jego skuteczności prawnej w Polsce konieczne jest przeprowadzenie postępowania przed właściwym polskim sądem okręgowym o uznanie wyroku zagranicznego.

 

Wniosek o uznanie wyroku sądu zagranicznego, podpisany przez Pana jako wnioskodawcy, należy skierować na adres sądu okręgowego właściwego dla Pańskiego miejsca zamieszkania w Polsce. Wniosek powinien zawierać imię, nazwisko i adres oraz imię, nazwisko i adres pełnomocnika do doręczeń w Polsce, jeśli ma być ustanowiony w sprawie oraz uzasadnienie interesu prawnego żądania uznania wyroku.

 

Odpis wyroku w oryginale ze stwierdzeniem prawomocności należy poświadczyć w konsulacie i przetłumaczyć na język polski u tłumacza przysięgłego w Polsce. Tłumaczenie niesporządzone przez tłumacza przysięgłego można poświadczyć w konsulacie.

 

Wszystkie wymienione dokumenty należy przesłać wraz z 3 ich fotokopiami listem poleconym do właściwego sadu okręgowego lub złożyć w biurze podawczym tego sądu oraz uiścić należne opłaty sądowe w wysokości i w sposób podany przez sąd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »