Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział majątku wspólnego małżonków

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 25.05.2012

Rozstanie małżonków szczególnie po wielu latach pożycia rodzi wiele problemów. Trzeba układać sobie życie na nowo. Jednym z ważnych aspektów rozwodu (ale i nie tylko) jest konieczność podzielenia wspólnie zgromadzonych dóbr. Nie zawsze małżonkowie, czy byli małżonkowie, potrafią w tej sprawie dojść do konsensusu. Wielu z nas nie wie, jak podział majątku został uregulowany w przepisach prawa. Ta niewiedza może nas wiele kosztować. Zachęcamy więc do lektury artykułu, w którym autor porusza najistotniejsze kwestie dotyczące podziału majątku wspólnego małżonków.

Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kwestia podziału majątku wspólnego małżonków pojawia się zawsze w przypadku:

 

  1. rozwodu;
  2. separacji;
  3. zawarcia przez małżonków, w trakcie trwania małżeństwa, umowy majątkowej małżeńskiej wprowadzającej rozdzielność majątkową;
  4. orzeczenia sądu o ustanowieniu rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami.

 

W każdym z wyżej wymienionych przypadków małżonek (były małżonek) często boryka się z wątpliwościami takimi jak: „co wchodzi w skład majątku wspólnego?” (czyli co jest dzielone w ramach podziału majątku małżonków), „do jakiej części dzielonego majątku mam prawo?” oraz „jak mogę moje prawa wyegzekwować, jeśli porozumienie ze współmałżonkiem (byłym współmałżonkiem) w sprawie podziału majątku nie jest możliwe?”.

 

Co jest dzielone w ramach podziału majątku (innymi słowy, co wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków)? Zasadniczo, majątek wspólny małżonków tworzy to, co zostało nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności majątkowej (art. 31 K.r.o.) np. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Pozostałe przedmioty majątkowe (prawa, środki pieniężne itd.) należą do majątku osobistego każdego z małżonków, czyli tej masy majątkowej, która procedurze podziału majątku małżeńskiego nie podlega. Niestety, ustalenie, czy coś (dany przedmiot majątkowy) należy do majątku wspólnego małżonków czy do majątku osobistego (innymi słowy: czy winien być objęty podziałem majątku, czy też nie) nie jest proste i każdorazowo wymaga indywidualnej i dogłębnej analizy prawnej. W tym zakresie warto skonsultować się z prawnikiem, ponieważ niewiedza może słono kosztować!

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Przykładowo, większość z nas zapewne wie, że przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej (np. mieszkanie kupione przed ślubem) należą do majątku osobistego każdego małżonka, ale już mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że prawo do lokalu spółdzielczego przydzielonego w latach 1983-2003 obojgu małżonkom lub jednemu z nich w okresie trwania małżeństwa dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny należy wspólnie do obojga małżonków i podlega podziałowi, jako majątek wspólny, bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe (wspólność małżeńska czy rozdzielność majątkowa).

 

Co więcej, przedmiotem podziału majątku wspólnego może być także prawo najmu lokalu, a rozliczeniu (oczywiście tylko w sensie rachunkowym) przy podziale majątku podlegać może marnotrawstwo małżonka (byłego małżonka).

 

Do jakiej części dzielonego majątku ma prawo każdy z małżonków (byłych małżonków)? W tym zakresie też nie ma jednej, obowiązującej reguły, albowiem choć po ustaniu wspólności ustawowej zasadniczo „oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym”, to jednak z ważnych powodów każdy z małżonków (byłych małżonków) może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Ustalenie udziałów każdego z małżonków w majątku wspólnym będzie nadzwyczaj istotne przy obliczaniu, ile przypadnie każdemu z nich przy podziale majątku (art. 43 K.r.o.). Czasami warto zatem powalczyć o swoje interesy!

 

Podział majątku wspólnego małżonków może nastąpić bądź na mocy umowy pomiędzy obojgiem małżonków (byłych małżonków), bądź na mocy orzeczenia sądu wydanego na żądanie (wniosek) któregokolwiek, choćby jednego z małżonków (byłych małżonków). Wybór pomiędzy tymi drogami zależy wyłącznie od woli samych małżonków (byłych małżonków), przy czym różnią się one przede wszystkim czasem potrzebnym dla skutecznego przeprowadzenia podziału majątku i jego kosztami.

 

Warto pamiętać, że w sprawie sądowej o podział majątku wspólnego sąd, w oparciu o całokształt okoliczności faktycznych sprawy, wynikających z przeprowadzonych w sprawie dowodów, wyda rozstrzygnięcie w formie postanowienia, ustalając w nim skład majątku wspólnego małżonków, dokona jego podziału i orzeknie o kosztach postępowania. Od wspomnianego postanowienia sądu można wnieść apelację, walcząc o korzystniejsze rozstrzygnięcie sprawy.

 

Podstawowe sposoby podziału majątku wspólnego (tak w drodze umowy jak i w drodze sądowej) oraz poszczególnych, wchodzących w skład tego majątku przedmiotów majątkowych to:

 

  1. podział fizyczny rzeczy z ewentualnym wyrównaniem różnicy wartości powstałych z podziału części przez dopłaty;
  2. przyznanie całej rzeczy jednemu z małżonków (byłych małżonków) na wyłączną własność z ewentualnym zastrzeżeniem spłat na rzecz drugiego z małżonków (byłych małżonków);
  3. sprzedaż przedmiotu wchodzącego w skład majątku wspólnego i podział uzyskanej w tej drodze sumy (podział cywilny).

 

Czy w skład podlegającego podziałowi majątku wspólnego małżonków wchodzą długi (np. wspólnie zaciągnięte kredyty)? Otóż nie, przy czym nie oznacza to, rzecz jasna, że z chwilą np. rozwodu zobowiązania zaciągnięte w przeszłości wspólnie przez oboje małżonków (byłych małżonków) w trakcie trwania wspólności ustawowej wygasają. Przeciwnie – długi te w dalszym ciągu obciążają oboje (byłych już) małżonków. Przy okazji podziału majątku byli małżonkowie powinni zaś uzgodnić sposób ich uregulowania.

 

Omawiając powyższe zagadnienie, wyczerpałem, w moim przekonaniu, najistotniejsze kwestie, mogące budzić wątpliwości w zakresie problematyki podziału majątku wspólnego małżonków. Choć podział majątku zapewne wydawać się może jeszcze wielu spośród Państwa bardzo skomplikowaną procedurą, to proszę mi wierzyć, że z fachową pomocą nie jest ona straszna.Stan prawny obowiązujący na dzień 25.05.2012

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa plus dwa =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Podział majątku wspólnego konkubentów

Artykuł przedstawia sposoby rozliczenia majątku wspólnego osób pozostających w stałych związkach nieformalnych (w konkubinacie).
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »