.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział majątku w razie rozwodu

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 28.05.2009

Przed ślubem dostałam jako darowiznę od babci i rodziców ziemię. Po ślubie rodzice darowali nam jeszcze następne 400 m 2 i zawarliśmy notarialną umowę, że jest to nasz wspólny majątek. Na tej działce wybudowaliśmy dom. Jak wygląda moja sytuacja, jeśli podczas rozwodu chciałabym spłacić męża – czy do wartości nieruchomości muszę wliczyć też ziemię i co z kredytem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z opisem zawartym w pytaniu domniemam, że w chwili obecnej cała nieruchomość stanowi Państwa własność na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej – zarówno działka darowana przez dziadków, jak i działka darowana przez Pani rodziców.

 

Na wstępie należy stwierdzić, że z mocy art. 43 § 1 udziały małżonków w ich majątku wspólnym są równe. Zasada ta dotyczy zarówno majątku, który był ustawowym majątkiem wspólnym małżonków, jak i majątku, który był majątkiem wspólnym małżonków na podstawie małżeńskiej umowy majątkowej, chyba że umowa ta stanowi inaczej (art. 501). Zasada równych udziałów małżonków w majątku wspólnym obowiązuje bez względu na stopień, w jakim każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, i niezależnie od przyczyny ustania wspólności.

 

Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w jakim każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub gdy wystąpił o orzeczenie separacji.

 

Co do zasady przedmiotem podziału majątku wspólnego są w zasadzie tylko akty małżonków. Długów zaciągniętych przez oboje małżonków nie powinno się rozliczać przy podziale majątku wspólnego, gdyż mimo takiego podziału dług nadal się utrzymuje. Przerzucenie długu na jednego z małżonków naruszałoby interesy wierzyciela.

 

Przy podziale majątku powinna Pani wyliczyć wartość całej nieruchomości, jak również ustalić z mężem, kto dokona spłaty kredytu, najlepiej również uzyskać zgodę banku na odstąpienie od długu jednego z współmałżonków. Może Pani zobowiązać się do spłaty całości zadłużenia i w ten sposób odpowiednio pomniejszyć wartość spłaty na rzecz męża, np. wartość nieruchomości to 400 000 zł, pozostały do spłaty kredyt to 100 000 zł. Zobowiązuje się Pani do spłaty kredytu i 1/2 tej wartości odejmuje Pani od wartości należnej małżonkowi: 1/2 * 400 000 zł – 1/2 * 100 000 zł = 150 000 zł powinna oddać Pani małżonkowi. W celu dokonania skutecznego podziału majątku w Pani sytuacji konieczna jest forma aktu notarialnego, względnie wyrok sądu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 2 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl