.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział majątku po rozwodzie i darowizna na rzecz córki

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 20.08.2009

W trakcie małżeństwa uczyniłam męża notarialnym współwłaścicielem swojej działki, na której wspólnie wybudowaliśmy dom. Po rozwodzie podzieliliśmy działkę na 2 części – jedną sprzedamy, a drugą eksmąż pozostawi mi. Jak prawnie i notarialnie mogę z powrotem przejąć swoją część działki? Czy jest to darowizna? Czy muszę odprowadzić jakiś podatek, a jeśli tak, to czy możemy oboje przekazać naszą działkę małoletniej córce, tak by darowizna nie była opodatkowana?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W Pani przypadku w grę wchodziłyby w zasadzie trzy warianty, tj.

  1. darowizna na rzecz byłego małżonka,
  2. nieodpłatne zniesienie współwłasności,
  3. darowizna na rzecz córki.

 

Biorąc jednak pod uwagę, że nie są Państwo już małżeństwem, to zastosowanie dwóch pierwszych opcji wiązałoby się z koniecznością opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, Pani bowiem jako była małżonka nie zalicza się już w stosunku do męża do I grupy podatkowej, określonej w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W tej sytuacji nie ma możliwości skorzystania ze zwolnień przedmiotowych określonych w ustawie zarówno dla nieodpłatnego zniesienia współwłasności (art. 4 ust. 1 pkt 15), jak i darowizny (art. 4a).

 

Ad 1.

W przypadku darowizny wysokość opodatkowania kształtowałaby się następująco.

 

Obowiązek podatkowy powstałby z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Podstawą opodatkowania byłaby wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 7 ust. 1).

 

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku (w przypadku III grupy podatkowej, do której zaliczyć należałoby Pani byłego męża, wynosi on 4902 zł), według skali podatkowej. W przypadku gdy wartość darowizny przekroczy 20 556 zł, wówczas podatek wyniesie 2877 zł 90 gr + nadwyżka ponad kwotę 20 556 zł.

 

Ad 2.

W przypadku zaś nieodpłatnego zniesienia współwłasności wysokość opodatkowania kształtowałaby się następująco.

 

Obowiązek podatkowy powstałby z chwilą zawarcia umowy albo ugody lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu, jeżeli ich skutkiem byłoby nieodpłatne zniesienie współwłasności. Podstawą opodatkowania byłaby wartość rzeczy lub praw majątkowych, w części przekraczającej wartość udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał nabywcy. Podatek zaś oblicza się zasadniczo tak jak w przypadku darowizny.

 

Ad 3.

W Państwa sytuacji należałoby uznać, że rozwiązaniem bezpodatkowym byłoby przekazanie działki w formie darowizny na rzecz córki, a zatem osoby zaliczanej dla Państwa do I grupy podatkowej.

 

Aby taka darowizna nie podlegała podatkowi, muszą zostać jednak spełnione warunki przewidziane w art. 4a ustawy, czyli nabywca musi zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

W praktyce jednak, ponieważ darowizna nieruchomości wymaga aktu notarialnego, nabycie to nie będzie musiało być zgłoszone w urzędzie skarbowym, o czym stanowi art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »