Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Załatwienie spraw majątkowych u notariusza, czy w sądzie?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.07.2009

Rozstaliśmy się z mężem, rozwodu nie mamy, mieszkamy osobno. Chcemy dokonać podziału majątku (pieniądze ze sprzedaży domu i kilka działek). Mam też samochód i motor kupione na moją firmę, ale chcę je oddać mężowi. Dwie z działek chcę przepisać dzieciom (jeszcze niepełnoletnim). Jak i gdzie załatwić to najkorzystniej dla nas obojga? Jakie będą koszty podatkowe? Czy lepiej załatwiać sprawy majątkowe u notariusza, czy w sądzie? A może od razu rozwód?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pani pytanie można podzielić na 3 zagadnienia:

  1. darowizny dla dzieci,
  2. przekazanie majątku z działalności gospodarczej,
  3. podział majątku małżeńskiego.

 

Ad 1.

Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) przewiduje zwolnienie od podatku przedmiotowych darowizn. Stanowi tak art. 4a, który wskazuje, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli (co do zasady):

  1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,
  2. udokumentują ich otrzymanie – w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne – dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Ad 2.

Przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z tym przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części – stanowi dostawę towaru. „Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów” (art. 29 ust. 10 ustawy o VAT). Dla udokumentowania darowizny opodatkowanej VAT wystawia się fakturę wewnętrzną. Księgowaniu podlega wyłącznie VAT należny (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Ponadto samochód i motor należy zdjąć z ewidencji środków trwałych.

Ad 3.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Tu posłużę się przykładem: „Jeżeli podział majątku dorobkowego małżeńskiego był ekwiwalentny, czyli wartość otrzymanej przez podatnika nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki mu przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim, to podział ten nie stanowi nabycia w rozumieniu przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” (Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 04.12.2008 r. Nr IPPB1/415-1093/08-2/MO). Dalej naczelnik zauważa: „Mając na uwadze przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie rzeczy na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

  • podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub
  • jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim”.

 

Podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem m.in. nieodpłatnego zniesienia współwłasności. Podatek, co do zasady, naliczany jest od nadwyżki otrzymanych przedmiotów ponad udział we współwłasności, który co do zasady wynosi 1/2 majątku.

 

Nie sposób odpowiedzieć, gdzie i jak lepiej załatwić Państwa sprawę, gdyż nikt nie może załatwić jej w całości (ani sąd, ani notariusz).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III minus X =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przed rozwodem chcemy podzielić wspólny majątek

Jestem w faktycznej separacji z mężem. Chcę przed sprawą rozwodową załatwić sprawy majątkowe. Otóż mieszkanie, w którym mieszkaliśmy, jest wyłączną własnością moich rodziców. Razem z mężem malowaliśmy to mieszkanie i je wyposażyliśmy (meble, sprzęt RTV, urządzenia AGD, komputer itp.). Innego wspólnego majątku nie mamy. Obecnie w mieszkaniu przebywa mój mąż i mówi, że opuści je dopiero wtedy, gdy wypłacę mu ekwiwalent za urządzenie i wyposażenie mieszkania. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Jeśli tak, to jak to załatwić? Czy wówczas sąd już nie będzie zajmował się podziałem majątku?

Przepisy o podziale majątku

Jesteśmy od kilku lat po rozwodzie za porozumieniem stron. Obecnie mieszkam z dziećmi za granicą i wynajmuję małe mieszkanie. W Polsce zostało mieszkanie, które jest własnością moją i eksmęża, bo w trakcie rozwodu nie doszło do podziału majątku. Były mąż pomieszkuje trochę u swojej przyjaciółki, trochę w tym mieszkaniu. Jednak na jego sprzedaż lub wynajem się nie zgadza. Zapytuję więc, co mogę zrobić? Zależy mi na uzyskaniu pieniędzy z tego mieszkania, bo tu na pewno nam by się przydały. Nie może być tak, że tylko eksmałżonek czerpie korzyści ze wspomnianego mieszkania.

Gdyby jedynym wyjściem miał być podział majątku, to co stałoby się ze składkami do ZUS-u moimi i byłego męża oraz moimi składkami w OFE? Pytam, bo w moim funduszu poinformowano mnie, że po rozwodzie połowę zgromadzonych składek przekazane zostanie na rachunek OFE dla byłego męża. Proszę o wskazanie przepisów o podziale majątku, które mają zastosowanie w mojej sprawie.

Proces o rozwód

Ja i mój mąż mieszkamy za granicą. Od 1,5 roku jesteśmy w separacji. Mąż wyrzucił mnie z mieszkania – mam to udokumentowane. Chciałabym dostać rozwód z orzeczeniem o winie męża. W Polsce mamy mieszkanie, za które chciałabym połowę pieniędzy, ponieważ mąż nie zgadza się przepisać nieruchomości na naszego dorosłego syna. Czy w procesie o rozwód może mnie reprezentować adwokat? Jeśli tak, to ile by mnie to kosztowało? Nie stać mnie na częste przyjazdy do Polski.

Podział polisy z pracowniczego programu emerytalnego

Mój mąż miał polisę pracowniczego programu emerytalnego. Obecnie trwa sprawa o podział naszego majątku małżeńskiego. Ostateczna kwota lokaty jest całkiem wysoka, a mąż w sądzie wspomina tylko o składkach. Czy mam prawa do tych kwot?

Podział majątku wspólnego małżonków w razie rozwodu

Proszę o objaśnienie kwestii podziału majątku wspólnego małżonków w razie rozwodu. Chodzi w szczególności o jednoosobową firmę założoną przez męża w trakcie małżeństwa. Czy na przykład samochód osobowy zakupiony na firmę za zgodą małżonki wchodzi do wspólnego majątku dorobkowego małżonków i podlegać będzie podziałowi w razie rozwodu? To samo dotyczy wszystkich innych składniki majątku nabytych na rzecz firmy, czyli środków trwałych.

Jak wcielić dom do majątku małżeńskiego?

Jestem żonaty od 4 lat. Niedawno mój krewny podarował mi dom, w akcie notarialnym widnieję tylko ja, bez żony. Jak mogę wcielić ten dom do majątku małżeńskiego, żeby był wspólny? Z jakimi kosztami to się wiąże?

Mieszkanie kupione przed ślubem a rozwód

Jestem kawalerem. Zamierzam kupić na kredyt mieszkanie własnościowe i wyposażyć je. Czy po zawarciu związku małżeńskiego, w przypadku rozwodu, żona może dochodzić praw do połowy mieszkania, które ja nabyłem przed ślubem? Jak wygląda sprawa wymeldowania żony?

Nieruchomość nabyta w drodze dziedziczenia a majątek osobisty

Mój mąż twierdzi, że działka budowlana, którą otrzymał w spadku w czasie trwania naszego małżeństwa nie należy do podziału majątku. Czy to prawda?

Podział majątku w drodze umowy, czy jednak walka w sądzie?

Proszę o objaśnienie zasad podziału majątku po rozwodzie. Z byłym mężem zakupiliśmy mieszkanie jeszcze przed ślubem w 2004 r. Dlatego zostało ono zapisane tylko na męża i po ślubie nie zmieniliśmy stanu prawnego nieruchomości. Za mieszkanie zapłaciliśmy wtedy ok. 45 tys. zł. Mąż wpłacił 30 tys. ze swojego majątku, a resztę dołożyli po połowie nasi rodzice. W ubiegłym roku rozbudowaliśmy mieszkanie w taki sposób, że jego metraż prawie się podwoił. Przeprowadzony remont kosztował nas ok. 70 tys. zł. Nic jednak nie zmieniliśmy w akcie własności. Ja w trakcie małżeństwa nie pracowałam przez 10 lat, bo zajmowałam się dwojgiem naszych dzieci i domem; od dwóch lat pracuję. Po rozwodzie ja się wyprowadziłam do wynajmowanego mieszkania. Jest jeszcze trochę ruchomości i auto, które na pewno jest wspólne, gdyż kupiliśmy je w czasie trwania wspólności majątkowej. Obydwoje z mężem jesteśmy zgodni co do przeprowadzenia podziału majątku, a mąż zaproponował mi przekazanie w ramach rozliczeń kwotę 50 tys. zł. Zastanawiam się, czy to nie za mało. Czy mam iść do sądu i walczyć o więcej, czy przystać na propozycję byłego męża? Co mi Państwo radzą?

Czy żona ma prawo do nieruchomości męża nabytych z majątku osobistego

Pobraliśmy się 30 lat temu, zaraz po ślubie mąż nabył dom z jego majątku osobistego. Następnie w 1991 r. nabył nieruchomość gruntową – także z majątku osobistego. Jakie mam prawo do majątku teraz i po śmierci męża?

Roszczenia byłej żony o spłatę a majątek otrzymany w drodze darowizny

W 1998 roku wziąłem ślub, a rok później rodzice w ramach darowizny przepisali mi działkę z domem. Wraz z żoną (która jednak nie pracowała) zaczęliśmy remont tego domu. Dzięki moim pożyczkom doprowadziliśmy do stanu surowego zamkniętego. W 2006 r. rozwiodłem się z żoną, później oboje zawarliśmy nowe związki małżeńskie. Trzy miesiące temu wziąłem kredyt hipoteczny z obecną żoną – chcemy dokończyć budowę domu. Była żona oczekuje spłaty. Czy mam obowiązek ją spłacić?

Dopisanie żony do mieszkania i późniejszy rozwód

Dostałem mieszkanie w ramach darowizny od moich rodziców w 2011 r. W akcie notarialnym jest zawarte, iż muszę zapewnić mojemu ojcu dożywotnio dach nad głową. Ojciec cały czas tam mieszka. W tym samym roku wziąłem ślub cywilny i dopisałem notarialnie żonę do mieszkania. Niestety teraz się rozstajemy, sprawy rozwodowej jeszcze nie było. Jak to jest w świetle prawa – czy ona ma pełne prawo do tego mieszkania? Czy muszę podzielić się z żoną? Czy może jest jakiś przepis, który pozwoli mi na walkę, żebym nie musiał się dzielić?

Ogródek działkowy po rozwodzie

Podczas trwania małżeństwa zakupiliśmy ogródek działkowy na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Koszt 8 tys zł. Dodam, że bez prawa do ziemi, jeśli w ogóle to ma znaczenie. Podczas zakupu na wniosku wskazaliśmy oboje nas jako współwłaścicieli. Potem nastąpił rozwód. Nie było podczas rozwodu ani potem podziału majątku. Bez zgody byłego męża nie mogę sprzedać ogródka, a że zalega on z alimentami 5 tys. zł niedorzeczne wydaje mi się przekazanie mu połowy kwoty za sprzedaż ogródka. Co mogę zrobić?

Zwrot połowy czynszu od byłego męża

Czy przy podziale majątku w sądzie należy mi się zwrot od byłego męża za 1/2 czynszu mieszkaniowego mieszkania własnościowego spółdzielczego po ustaniu wspólności majątkowej, gdy w nim nie mieszka? Uważam, że były mąż powinien płacić 1/2 czynszu mieszkaniowego aż do czasu zakończenia podziału majątku i uprawomocnienia się podziału. Jak umotywować żądanie zapłaty i tę sytuację do sądu, jakie są przepisy prawa w tej sprawie?

Jak uniemożliwić żonie powrót do wspólnego domu po romansie?

Jak uniemożliwić żonie powrót do wspólnego domu po romansie? Trzy miesiące temu żona wyprowadziła się z domu na skutek romansu z innym mężczyzną. Obecnie chce wrócić do domu. Jest współwłaścicielką naszego domu. Czy mam jakiekolwiek podstawy, by uniemożliwić żonie wprowadzenie się do domu? 

Kredyt męża wzięty przed ślubem

Mój mąż przed naszym ślubem wziął kredyt pod hipotekę. Wziął go nawet jeszcze przed naszym poznaniem się. Czy jest sposób, aby mnie jako jego żonę od tego uwolnić? Czy możliwe jest zabezpieczenie przed kredytem męża?

Jak odzyskać pieniądze ze wspólnego samochodu przy rozwodzie?

W maju rozwiodłem się. Sąd orzekł rozwód za obopólną winą. Wyrok nie jest prawomocny, ponieważ żona wniosła apelację w celu obarczenia mnie wyłączną winą za rozpad związku. Jedyną wartościową rzeczą w naszym wspólnym majątku jest samochód wart na wolnym rynku od ok. 12 000 do ok. 20 000 zł. Jak i w jakiej części mogę odzyskać należną mi część pieniędzy z samochodu przy rozwodzie? Czy muszę zakładać sprawę w sądzie?

Zakup mieszkania wspólnie z małżonkiem a ewentualny podział majątku

Planuję zakup mieszkania wspólnie z małżonkiem. Zamierzam dołożyć swoje osobiste środki uzyskane przed zawarciem związku małżeńskiego, ale chcę je zabezpieczyć jako odrębne na ewentualność rozwodu lub podziału majątku. Jak to mam zrobić?

Żona chce wynająć mieszkanie po rozwodzie zamiast sprzedaży - co zrobić?

Jestem po rozwodzie. Była małżonka chce wynająć nasze wspólne mieszkanie, w którym teraz nikt nie mieszka, i wystąpiła do sądu z wnioskiem o udzielenie przez sąd zgody na to. Ja konsekwentnie proszę ją, abyśmy to mieszkanie sprzedali, i nie zgadzam się na wynajem. Już po jej pozwie wniosłem swój o podział majątku. Za mieszkanie płacimy czynsz i kredyt po połowie, aczkolwiek ostatnio zdarzały się pewne opóźnienia. Czy rzeczywiście sąd może nakazać wynajęcie mieszkania? Czy jest takie prawo?

Spis rzeczy wspólnych przy podziale majątku

Chcę złożyć do sądu wniosek o podział majątku. Planuję spłacić byłą żonę z mieszkania, które nadal mamy we wspólnym kredycie (dla banku potrzebny jest wyrok). Czy muszę dołączyć spis wszystkich rzeczy wspólnych z dnia rozwodu we wniosku o podział majątku? Jaką ich wartość wpisać?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »