.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział majątku - wyłączenie z dziedziczenia

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 24.05.2008

Moi teściowie mają trzy córki. Jedna z córek ma być wyłączona z udziału w ewentualnym spadku. Teściowie chcą zapisać nieruchomość (dom wraz z działką) dwóm pozostałym córkom (w tym mojej żonie) w proporcjach – 2/3 jedna córka i 1/3 moja żona. Co zrobić, aby trzecia z córek nie brała udziału w podziale majątku i nie mogła podważyć ew. testamentu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jeśli jedna z trzech córek ma być wyłączona od dziedziczenia, to testament można sporządzić jako testament negatywny (tj. wskazać w treści testamentu, iż ta córka nie dziedziczy – przy czym należy pamiętać, iż wskazana osoba jako spadkobierca ustawowy, będzie miała prawo do domagania się zachowku po spadkodawcy). Można użyć sformułowania w testamencie: „Po mojej śmierci dziedziczą: moja córka X w 2/3 części, moja córka Y w 1/3 części. Córka Z nie dziedziczy wcale.”

 

Można również całkowicie wydziedziczyć córkę Z. Aby jednak wydziedziczenie było skuteczne, to należy pamiętać, iż można tego dokonać jedynie w przypadkach enumeratywnie wymienionych w przepisie art. 1008 Kodeksu cywilnego:

 

„Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku (tj. córka):

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.”

 

Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. W takim przypadku zstępni wydziedziczonej córki są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżyła ona spadkodawcę.

 

Sformułowanie może brzmieć: „Po mojej śmierci dziedziczą: moja córka X w 2/3 części, moja córka Y w 1/3 części. Córkę Z wydziedziczam, tj. pozbawiam prawa do spadku i zachowku z uwagi na to, że...”.

 

Można również w testamencie wskazać jako spadkobiercę tylko jedną z córek i zobowiązać ją do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz drugiej córki np.: „Po mojej śmierci całość spadku dziedziczy córka X. Zobowiązuję ją jednak do wypłacenia mojej drugiej córce Y kwoty ... tytułem zapisu w terminie jednego roku od dnia otwarcia spadku. Córkę Z wydziedziczam” (ewentualnie ostatnie zdanie może brzmieć: „Córka Z nie dziedziczy i nie otrzymuje zapisu”).

 

Jeśli córka, która nie ma dziedziczyć zgadza się na wyłączenie od dziedziczenia, to może ona przez umowę z przyszłym spadkodawcą (np. z ojcem lub z matką) zawrzeć umowę, w której zrzeknie się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku.

 

Jeśli zaś chodzi o możliwość podważenia testamentu, to najbezpieczniejszym sposobem będzie zachowanie formy aktu notarialnego. Notariusz dopilnuje, aby treść testamentu była zgodna z wolą spadkodawcy. Spadkobierca pominięty w testamencie może jednak podważać każdy testament, w każdej formie (np. z uwagi na wady oświadczenia woli spadkodawcy).

 

Jeśli uważa Pan, iż testament nie zabezpiecza wystarczająco interesów córek spadkodawcy, które – zgodnie z wolą spadkodawcy – mają otrzymać spadek, to za życia taki przyszły spadkodawca może zawrzeć umowę darowizny na rzecz dwóch córek wraz z umową dożywocia. Wtedy będzie miał zabezpieczoną możliwość mieszkania do swojej śmierci, a jednocześnie własność przejdzie na osoby będące obdarowanymi.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem minus I =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton