Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział mieszkania komunalnego

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 12.09.2018

Kilka lat temu zostałem najemcą mieszkania po zmarłej prababci, która była moim prawnym opiekunem. Wraz ze mną współnajemczynią została także jej wnuczka, która kilka lat wcześniej została w nim zameldowana. Mieszkanie jest dość duże – trzy pokoje, 70m2. Wnuczka prababci (moja ciotka) wprowadziła się do mieszkania w miejsce prababci i zajęła dwa pokoje, gdyż miała w tamtym okresie jedno dziecko (teraz ma już dwójkę). Lata mijają i zaczynamy coraz bardziej wchodzić sobie w drogę. Oboje chcemy założyć własne rodziny, ale mieszkanie pod jednym dachem nam tego nie umożliwi. Ze względów finansowych nie jesteśmy w stanie wykupić mieszkania, aby później je sprzedać i podzielić się pieniędzmi. Żadne z nas nie jest też w stanie kupić innego mieszkania i zrzec się współnajmu. Na obecną chwilę wyprowadziłem się do mojej narzeczonej, ale zwyczajne oddanie ciotce mieszkania, w którym mieszkałem od urodzenia, z oczywistych względów nie jest mi na rękę. Czy są jakieś inne możliwości w naszej sytuacji, aby w jakiś sposób podzielić jedno mieszkanie na dwa mniejsze, sprzedać mieszkanie, lub np. odsprzedać „swoją” część współnajemcy?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Istota problemu sprowadza się do określenia charakteru prawnego umowy najmu i możliwości prawnych podziału prawa najmu. Regulacja dotyczące prawa najmu znajdują się w kodeksie cywilnym. Wspólność prawa najmu szczegółowo została uregulowana w zakresie stosunków majątkowych małżonków, przez analogię możemy stosować uregulowania powyższe do innych przykładów wspólności najmu. Zgodnie z treścią art 6801 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa albo rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej.

§ 2. Ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie powoduje ustania wspólności najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny. !Sąd, stosując odpowiednio przepisy o ustanowieniu w wyroku rozdzielności majątkowej, może z ważnych powodów na żądanie jednego z małżonków znieść wspólność najmu lokalu”. 

 

Polskie prawo cywilne nie reguluje wspólności praw, w ramach której współwłasność w częściach ułamkowych stanowi samoistny stosunek prawny prawa najmu. Z tego względu występuje konieczność analogicznego stosowania przepisów o współwłasności także do innych przypadków wspólności praw, m.in. do wspólności niektórych praw obligacyjnych, np. najmu czy dzierżawy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podział mieszkania komunalnego

 

Hipoteza art. 6801 § 1 zd. 1 wywołuje konieczność stosowania analogii. Zdanie 2 natomiast odsyła do odpowiedniego stosowania przepisów o wspólności ustawowej. Wydaje się, że między analogicznym i odpowiednim stosowaniem przepisów o współwłasności należy w tym wypadku postawić znak równości.

 

Jedno z małżonków zatem jest uprawnione do korzystania z lokalu w zakresie niewyłączającym takiego korzystania przez drugie z nich. Oboje małżonkowie jako najemcy (ściśle współnajemcy, gdyż chodzi o współnajem) są uprawnieni do „zarządu rzeczą wspólną”, w szczególności do dokonania podziału lokalu quoad usum.

 

Przy odpowiednim jednak stosowaniu przepisów nie wszystkie przepisy o współwłasności dadzą się zastosować do współwłasności prawa najmu. W orzeczeniu z 23 sierpnia 1960 r., sygn. akt 3 CR 353/60, LexisNexis nr 1398514 (OSPiKA 1961, nr 7–8, poz. 207), Sąd Najwyższy wyjaśnił, że zniesienie współwłasności może dotyczyć tylko rzeczy. Nie jest ono w szczególności dopuszczalne w stosunku do prawa najmu przysługującego kilku osobom.

 

Obecnie więc judykatura stoi na stanowisku, iż nie ma możliwości zniesienia wspólności najmu. Pozostaje więc Państwu jedynie wykupienie lokalu bądź podział do używania. Nie ma podstaw prawnych do całkowitego wyjścia ze stosunku najmu. Oczywiście na drodze sądowej możecie Państwo ustalić prawo korzystania z określonej części lokalu jako takiego ale w ramach stosunku najmu. Nie wnikam w kwestie uregulowania sporu z udziałem gminy. Miasto może zaproponować różne rozwiązania spornej kwestii (np. dwa lokale), jednak przy uwzględnieniu obecnej sytuacji mieszkaniowej jest to mało prawdopodobne.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V plus 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Posiadanie domu pod Warszawą a wykup mieszkania

Mam niedawno wybudowany dom pod Warszawą (jeszcze nie jest oddany do użytku). Jestem na etapie wykupu mieszkania komunalnego w Warszawie. Czy będą problemy z wykupem, skoro posiadam już nieruchomość, chociaż jeszcze nieukończoną?

Czy gmina może odmówić sprzedaży mieszkania głównemu najemcy?

Moja mama już jako wdowa wykupiła pięć lat temu mieszkanie od gminy i mi (córce) je darowała. Po dwóch latach wyszła za mąż za sąsiada (kawalera), który zameldował ją u siebie. Teraz on ma możliwość wykupienia mieszkania, ale gmina się nie zgadza, ponieważ jego żona wcześniej wy

Eksmisja drugiego najemcy mieszkania komunalnego

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym z moim ojcem, który jest alkoholikiem. Umowa najmu jest na mnie i na ojca. Wszystkie opłaty oraz koszty napraw i remontów pokrywam ja. Ojciec nie dokłada się do niczego, jest na moim utrzymaniu. Często zaprasza do domu swoich znajomych, z którymi urządza liba
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »