Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział majątku musi być przeprowadzony tylko sądownie?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 30.01.2019

Czy podział majątku, jeżeli na razie nie będzie separacji ani rozwodu, musi być przeprowadzony tylko sądownie? Czy wspólne mieszkanie (chciałbym zachować dla wnuków) może dalej pozostać jako wspólne razem z żoną, jeżeli byśmy na razie mieszkali razem z żoną bez separacji i rozwodu? Moja żona mnie na starość zdradza z młodszym, ale dla dobra rodziny na razie bym nie chciał ani separacji ani rozwodu. Mieszkalibyśmy razem, ale żyli osobno. Wiem, że to nie jest łatwe. Może dojrzeję do separacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Podział majątku musi być przeprowadzony tylko sądownie?

Oczywiście, że nie musi Pan dzielić majątku w sądzie i oczywiście, iż nie ma tutaj znaczenia fakt, iż przeprowadziliście Państwo (lub nie) procedurę rozwodu czy separacji. Do podziału majątku wspólnego konieczne jest jednak zniesienie wspólności ustawowej, co może Pan uczynić w toku sprawy o rozwód (separację) lub w drodze odrębnego powództwa lub umowy o zniesienie wspólności ustawowej zawartej w formie aktu notarialnego.


Wskutek ustania wspólności ustawowej dotychczasowa wspólność majątkowa ulega przekształceniu we wspólność podobną do wspólności majątku spadkowego (art. 1035 Kodeksu cywilnego) i zbliżoną do współwłasności rzeczy w częściach ułamkowych. Jest to wspólność określonej masy majątkowej należącej do małżonków lub ich następców prawnych.

Obejmuje ona jedynie aktywa wchodzące w skład majątku objętego wspólnością ustawową, nie obejmuje zaś długów obciążających ten majątek (inaczej S. Breyer, S. Gross, w: Kodeks…, s. 218).

 

Przedmiotem tej wspólności są zarówno poszczególne przedmioty majątkowe, jak i masa majątkowa, w której skład wchodzą te przedmioty – rzeczy ruchome i nieruchome oraz wszelkie inne przedmioty majątkowe (ściśle mówiąc, prawa przysługujące do nich), jak również inne prawa oraz roszczenia, które wchodziły w skład majątku objętego wspólnością ustawową. Jest to masa majątkowa w znaczeniu gospodarczym. Prawnie zaś nie jest wyodrębniona.

 

Po ustaniu wspólności ustawowej zamiast dotychczasowych trzech majątków małżonków (majątek wspólny i majątki osobiste każdego z małżonków) pozostają dwa majątki; każdy należący do jednego z małżonków lub ich następców prawnych. Każdy z tych majątków obejmuje dotychczasowy majątek osobisty jednego z małżonków oraz przypadający temu małżonkowi udział w dotychczasowym majątku wspólnym.

 

Od chwili ustania wspólności ustawowej do zarządu majątkiem, który był objęty tą wspólnością, nie stosuje się art. 36–40, lecz odpowiednio przepisy o zarządzie majątkiem spadkowym. Ma więc w tym wypadku odpowiednie zastosowanie art. 1036 i art. 199–209 Kodeksu cywilnego, ponieważ zgodnie z art. art. 1035 do wspólności majątku spadkowego nakazuje odpowiednie stosowanie przepisów o współwłasności w częściach ułamkowych.

 

Możecie Państwo poprzestać na zawarciu umowy znoszącej wspólność ustawową. Od tego momentu dochody i wynagrodzenie za pracę stanowić będzie Państwa majątek osobisty. Dalej możecie Państwo zamieszkiwać (być formalną rodziną), ale be konieczności dzielenia majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + VIII =

»Podobne materiały

Odpowiedzialność żony za długi podatkowe męża

Umowę rozdzielności majątkowej z mężem zawarliśmy w 2007 r. Aktualnie małżonek prowadzi działalność gospodarczą, ma długi podatkowe i wobec ZUS-u. Czy zawarta umowa ogranicza moją odpowiedzialność za tego typu długi męża?

Jak uniknąć straty działki?

Jakiś czas temu mój brat ustanowił rozdzielność majątkową i kupił działkę (jest jej jedynym właścicielem). Wcześniej jednak jego żona wzięła kredyt (było to jeszcze podczas trwania wspólnoty majątkowej i brat podpisał dokumenty jako małżonek); teraz przestała go spłacać i grozi jej egzekucja komorni

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Chciałabym podpisać intercyzę z wyrównaniem dorobków. Proszę o podanie jak największej liczby informacji na jej temat, z uwzględnieniem jej wad i zalet. Interesuje mnie szczególnie, czy można w takiej intercyzie zrobić zapis, że przyszły małżonek zobowiązuje się, iż w przypadku rozwodu oprócz wyrówn
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »