Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podział działki w dzierżawie wieczystej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 27.06.2017

Jestem dzierżawcą wieczystym działki, na której są zabudowania (hale,magazyny) wybudowane w latach 70. Teraz chcę sprzedać jedną z hal, ale gmina nie chce dokonać podziału tej działki. Co mam zrobić w tej sytuacji? Nabywca chciałby także nabyć prawa dzierżawcy do określonego terenu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podział działki w dzierżawie wieczystej

Fot. Fotolia

Z przykrością stwierdzić należy, iż bez zgody gminy nic Pani nie wskóra, bowiem w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 2015 r., sygn. akt III CZP 116/14, wskazano, iż użytkownik wieczysty nie może dokonać podziału gruntu powierzonego mu w użytkowanie wieczyste.

 

Uprawnienie do dokonania podziału nieruchomości obciążonej prawem użytkowania wieczystego przysługuje wyłącznie jej właścicielowi, czyli gminie. Pani jako użytkownik wieczysty nie ma takiego prawa. Jeżeli użytkownik wieczysty nie ma uprawnienia do podziału gruntu, na którym ustanowione zostało jego prawo, to bezprzedmiotowe jest rozważanie, czy może on zrzec się tego prawa do części gruntu.

 

Choć stanowisko to spotkało się w praktyce z licznymi głosami krytyki, to jednak ja w swojej praktyce zauważam, że sądy powszechne obawiają się wyjść poza wyrażony powyżej pogląd, co z kolei powoduje, że tego rodzaju roszczenia są oddalane. W uzasadnieniach sądów pojawia się natomiast pogląd wyrażony powyżej ze wskazaniem, iż prawo takie nie przysługuje użytkownikowi wieczystemu.

 

Jako użytkownik wieczysty może Pani przenieść ww. prawo na osobę trzecią, ale w całości, a nie w części. W części owszem może Pani uczynić, ale wyłącznie za zgodą właściciela. Innymi słowy bez zgody miasta nie uczyni Pani nic.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus zero =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki