Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwyższenie kapitału spółki

Działające na rynku spółki dla dalszego rozwoju decydują się często na pozyskanie nowych środków poprzez podwyższenie kapitału spółki. Takie działanie niesie ze sobą wiele korzyści, między innymi: nowe inwestycje, zwiększenie wiarygodności spółki, umocnienie pozycji rynkowej, a także poprawę zdolności kredytowej. W jaki sposób należy przeprowadzić podwyższenie kapitału spółki, czyli kapitału zakładowego? – o tym w naszych poradach.

 Oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu nowego udziału bądź udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga, co do zasady, formy aktu notarialnego. Jeżeli jednak podwyższenie kapitału spółki następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, określających maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin tego podwyższenia, oświadczenia dotychczasowych wspólników o objęciu nowych udziałów wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

Podwyższenie kapitału zakładowego zarząd zgłasza do sądu rejestrowego (art. 262 K.s.h.). Jeszcze przed zgłoszeniem podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. do Krajowego Rejestru Sądowego, wkłady na pokrycie podwyższonego kapitału powinny być wniesione w całości (art. 163 pkt 2 i art. 167 § 1 pkt 2 oraz art. 262 § 2 pkt 3 K.s.h.). Do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:

  1. uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego,
  2. oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,
  3. oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione.


Skuteczne objęcie przez wspólników udziałów w podwyższonym kapitale spółki z o.o. następuje w momencie zarejestrowania tego podwyższenia w KRS.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

 W zasadzie najwłaściwszym rozwiązaniem w Pańskiej sprawie byłoby podwyższenie kapitału spółki i utworzenie nowych udziałów.

Stosownie bowiem do postanowienia art. 257 § 2 Kodeksu spółek handlowych (w skrócie K.s.h.) podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej już istniejących udziałów lub przez ustanowienie nowych udziałów. Mając jednak na uwadze treść Pańskiego pytania, uznać należy, iż interesującym Pana rozwiązaniem byłoby jedynie ustanowienie nowych udziałów, które miałby Pan następnie objąć.

Jeżeli zatem podwyższenie kapitału zakładowego nie następuje na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, może zostać dokonane wyłącznie w drodze zmiany umowy. W takim przypadku niezbędne będzie powzięcie przez zgromadzenie wspólników uchwały o zmianie umowy spółki większością 2/3 głosów, chyba że umowa przewiduje surowsze warunki podejmowania tego typu uchwał (art. 246 § 1 i § 3 K.s.h.).    Przeczytaj pełną treść

 

 Na wstępie należy wyjaśnić, że podwyższenie kapitału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszy sposób, to zmiana na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, które określają maksymalną wysokość podwyższenia kapitału oraz termin podwyższenia. Drugi – to zmiana umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. następuje albo przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących, albo poprzez ustanowienie nowych. Podwyższenie kapitału następuje dopiero z chwilą wpisania do rejestru (KRS).

Jeżeli umowa spółki lub uchwała o podwyższeniu kapitału nie stanowi inaczej, dotychczasowi wspólnicy mają prawo pierwszeństwa do objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w stosunku do swoich dotychczasowych udziałów.    Przeczytaj pełną treść

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

 

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem handlowym? Opisz swój
problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

Treści powiązane

Wniesienie aportem nieruchomości do spółki z o.o. a podwyższenie kapitału spółki
Jak wygląda kwestia opodatkowania wniesienia aportu w postaci działki budowlanej do spółki z o.o. w celu podwyższenia kapitału spółki? Jakie obowiązki podatkowe wynikną z aportu dla spółki oraz dla udziałowców, gdy działka stanowi obecnie własność dwóch osób, przy czym jedna z nich jest już udziałowcem spółki, a druga jeszcze nie? Czy i kiedy będzie trzeba zapłacić podatek od wyżej wymienionej transakcji?

 Odzyskanie od wspólnika pieniędzy wpłaconych jako dopłata do kapitału spółki z o.o.
Wraz ze wspólnikiem mamy spółkę z o.o. W 2007 r. sąd wezwał nas do podwyższenia kapitału spółki do wysokości wymaganej w ustawie. Wspólnik, mimo pisemnych wezwań, odmówił dopłaty, wpłaciłem więc za niego wymaganą sumą, chcąc uniknąć rozwiązania spółki. Podwyższenie udziałów nastąpiło jednoetapowo – ze 100 zł do 500 zł za udział. Czy istnieje możliwość odzyskania tych pieniędzy od wspólnika? Nie jest on skłonny negocjować warunków spłaty ani ugody.Dokapitalizowanie spółki z o.o.
Udziałowcy w spółce z o.o. chcą podnieść jej kapitał, jednak trzeba zapłacić podatek 19% od podwyższonego kapitału, co w tym przypadku daje bardzo wysoką kwotę. Czy jest jakiś inny legalny sposób na zasilenie spółki środkami udziałowców, który nie będzie wymagał płacenia tak wysokiego podatku? (...) Jak Pan słusznie zauważył, podwyższenie kapitału spółki rodzi określone konsekwencje podatkowe.

Czy wydatki na due diligence, mające na celu pozyskanie kapitału zakładowego, stanowią koszt uzyskania przychodu?
Autor omawia problem wydatków na due diligence, mających na celu pozyskanie kapitału zakładowego w kontekście stanowienia kosztu uzyskania przychodu.

Sprzedaż udziałów spółki z o.o. a podatek dochodowy
Spółka z o.o. posiada kapitał zakładowy oraz kapitał zapasowy utworzony z dopłat wspólników. Czy spółka jako płatnik powinna naliczyć zryczałtowany podatek dochodowy 19% i złożyć deklarację w urzędzie po podwyższeniu kapitału spółki (zakładowego) ze środków zgromadzonych w kapitale zapasowym spółki, utworzonym z dopłat wspólników będących osobami fizycznymi?

Zakładanie spółki z o.o. będzie prostsze – bez notariusza i bez prawnika!
W przypadku spółki, której umowę zawarto przy wykorzystaniu wzorca umowy, na pokrycie kapitału zakładowego wnosić się będzie obowiązkowo wyłącznie wkłady pieniężne. Podwyższenie kapitału spółki (kapitału zakładowego) po wpisie spółki do rejestru będzie mogło być pokryte wkładami pieniężnymi lub niepieniężnymi.

Wybrane opinie naszych klientów:

5 na 5, a może nawet 6 na 5! Panie Łukaszu, serdecznie dziękuje za Pana wyczerpujące odpowiedzi. Szczerze, w ramach usługi która świadczycie Państwo dostałem dużo więcej niż oczekiwałem. Polecam Państwu a sam tu na pewno wrócę.

Michał

Profesjonalizm i jeszcze raz profesjonalizm. Przystępnie i bez prawniczych zawiłości wszystko jest zrozumiałe dla osób, które nie znają się na prawie i w gąszczu przepisów nie potrafią znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Pozdrawiam

Maria

Tak powinna działać dobra firma – profesjonalnie, szybko, za przyzwoite pieniądze. Świetny kontakt mailowy. Odpowiedzi wyczerpujące i poparte przepisami. Polecam usługi eporady24.pl.

Rafał

Dziękuję za udzielenie porady uważam że jest to o co mi chodziło, cena również jest odpowiednia. Zadawanie dodatkowych pytań jest super czyli tak jakbym przebywał w kancelarii bo wiadomo że podczas rozmowy nasuwają się dodatkowe pytania! Uważam również że szybkość uzyskanej odpowiedzi jest bardzo dobra. Jeszcze raz dziękuje i myślę że dalej będę koszty stal z waszych usług.

Z poważaniem

Marcin

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Wreszcie dowiedziałam się tego, o co mi chodziło. Ta odpowiedź mnie usatysfakcjonowała.

Serdecznie pozdrawiam,

Krystyna

Porada napisana bardzo profesjonalnie, termin realizacji super expres, obsługa i zaangażowanie ponad normę. Polecam korzystanie z serwisu eporady24.

Piotr

Serwis jest po prostu profesjonalny, odpowiedzi szybkie i wyczerpujące. Poprawcie po prostu reklamę, żeby ludzie mogli łatwiej na was trafić, a warto.

Paweł

Polecam wszystkim błądzącym w gąszczu niezrozumiałych przepisów i paragrafów. Oni przekładają to na język ludzki i łopatą wkładają do głowy. Mnie naprawdę pomogli. POLECAM I DZIĘKUJĘ.

Dariusz

Jestem pod wrażeniem jakości waszej usługi. Za niewielkie pieniądze otrzymałem kompletną informację na temat nurtującego mnie problemu. Zaoszczędziłem wiele czasu w przewlekających się i kłopotliwych terminach w kancelarii adwokackiej. No i przede wszystkim mam wszystkie odpowiedzi na piśmie. Mam też fakturę VAT, o co gdzie indziej – no nie powiem!

Dziękuję i polecam,

Robert

EPORADY są superpomysłem. Nie zawiodłam się, chociaż z natury jestem nieufna. Otrzymałam poradę, wskazówki i pocieszenie. Może gdyby była jeszcze pomoc psychologiczna? Dziękuję zwłaszcza Pani Elżbiecie Gołąb i przepraszam za zakłócenie Wigilii Bożego Narodzenia.
Pozdrawiam i sukcesów w nowym 2011 roku życzę.

Ewa

Przeczytaj wszystkie opinie »
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »