.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podwyższenie alimentów od ojca dziecka przebywającego w Niemczech

Chciałabym zadać pytanie o możliwość podwyższenia alimentów od ojca dziecka, który mieszka na stałe na terenie Niemiec. Nie znam miejsca jego pobytu. Co powinien zawierać wniosek do sądu i jak ustalić miejsce pobytu ojca mojego dziecka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Powinna Pani złożyć do sądu pozew o podwyższenie kwot rat alimentacyjnych wraz z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu pozwanego.

 

Na mocy przepisu art. 143 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający.

 

Zgodnie z przepisem art. 144 § 1 K.p.c. sąd ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach m.in. o roszczenia alimentacyjne przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego. W ramach takiego dochodzenia sąd może zwrócić się do organów niemieckich o ustalenie adresu pozwanego. Pani nie ma takich uprawnień, stąd należy wraz z pozwem złożyć stosowny wniosek.

 

Należy przygotować się na to, iż sprawa będzie trwała dłużej niż zwykle trwają takie postępowania z uwagi na dochodzenie, które przeprowadza sąd w celu ustalenia miejsca pobytu ojca. Pani we wniosku o ustanowienie kuratora musi uprawdopodobnić, iż miejsce zamieszkania pozwanego nie jest Pani znane. Powinna też Pani wskazać wszelkie informacje, jakie pomogłyby to miejsce ustalić. Jeżeli sąd nie znajdzie pozwanego, to ustanawia kuratora, który występuje w takim postępowaniu za stronę. Jednak w takim przypadku ewentualne egzekwowanie rat alimentacyjnych będzie bardzo utrudnione, gdyż nadal nie będzie Pani znała miejsca zamieszkania pozwanego.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl