Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwyższenie proponowanej polisy posagowej

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 17.09.2018

Mam polisę posagową – początek umowy w 1995 r., suma ubezpieczenia to 40 tys. zł. Problem polega na tym, że zaproponowana mi przez firmę suma do wypłaty jest niższa niż suma łącznie wpłaconych składek – różnica 1300 zł. Czy w tej sytuacji istnieje realna szansa, aby domagać się podwyższenia proponowanej mi kwoty do wypłaty z tytułu zakończenia ubezpieczenia – bądź to formie ugody, bądź na drodze sądowej?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak sama nazwa polisy wskazuje, chodzi o zgromadzenie majątku, aby zapewnić łatwiejszy start dzieciom. Polega to na regularnej wpłacie określonej wysokości składki, aby na koniec okresu umowy polisy zakład ubezpieczeń mógł wypłacić zgromadzoną kwotę na rzecz dziecka. Oczywiście oprócz funkcji oszczędnościowej polisa pełni funkcję ochronną. W przypadku śmierci rodzica (ubezpieczającego) dziecko otrzymuje rentę ustaloną w umowie polisy.  

 

Wadą polisy posagowej jest to, że w przypadku niezaistnienia zdarzenia objętego ochroną, tzn. śmierci rodzica, suma środków zgromadzonych w ramach polisy nie będzie wysoka. Wszystko za sprawą ryzyka, jakie ponosi TU na wypadek śmierci. Większa część wpłacanych składek jest bowiem przeznaczona na pokrycie tego ryzyka i po kilku latach wpłacania regularnych składek okazuje się, że wypłacona kwota z tytułu polisy posagowej jest niemal równa albo nawet mniejsza od sumy opłaconych składek. Szczególnie w sytuacji, gdy kwota wypłacona z polisy po zakończeniu okresu jej trwania, nie została z góry ustalona. Ponadto część środków z wpłacanych składek przeznaczona jest na różnego rodzaju opłaty, a tych jest cała masa, np. administracyjna, manipulacyjna, za ryzyko, za zarządzanie, alokacyjna, akwizycyjna… Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują tu najbardziej nawet cudaczne nazwy, nie informując swych klientów o wszystkich rodzajach tytułów płatniczych” i łącznej ich wysokości. Zapewne więc spotkała się Pani przy okazji zakładania polisy posagowej z określeniami takimi jak „suma ubezpieczenia może ulec redukcji do wysokości wskazanej przez towarzystwo”, „wycena jednostek uczestnictwa jest dokonywana według zasad ustalonych przez towarzystwo”, „za operację przeniesienia środków pomiędzy funduszami pobierana jest opłata ustalana przez towarzystwo”. Innymi słowy brak jest konkretów, z których wynikałoby, dlaczego opłaty pobierane przez towarzystwo są takie, a nie inne.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Podwyższenie proponowanej polisy posagowej

 

W sytuacji, gdy TU po zakończeniu okresu obowiązywania polisy posagowej wypłaci Pani kwotę niższą nawet od wpłaconych składek, nie jest Pani całkowicie bezbronna. W tej sytuacji zastosowanie znajdzie przepis art. 358 1 § 3 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że „w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, chociażby były ustalone w orzeczeniu lub umowie”.

 

Przesłankami decydującymi o słuszności i zakresie sądowej waloryzacji świadczenia są:

 

istotna zmiana siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania,

interesy obu stron (zarówno interes Uposażonego, jak i zakładu ubezpieczeń),

zasady współżycia społecznego,

oraz żądanie strony stosunku prawnego skierowane do sądu.

 

W praktyce oznacza to, że waloryzacja nie polega bezpośredniemu przeliczeniu wartości kwot sumy ubezpieczenia z dnia zawierania umowy i z dnia wypłaty świadczenia. Powyższe regulacje prawne nie wyznaczają, zatem matematycznego sposobu przeliczania tych świadczeń i waloryzacja poszczególnych świadczeń powinna być dokonywana indywidualnie, wraz z każdorazowym badaniem aktualnej sytuacji życiowej osoby uposażonej oraz możliwości finansowych zakładu ubezpieczeń. Często wystąpienia do sądu w sprawie waloryzacji świadczenia są uzasadnione przeliczeniem wpłaconych składek ubezpieczeniowych na porównywalne wskaźniki ogłaszane przez Główny Urząd Statystyczny – GUS (np. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, najniższa emerytura, renta, wkłady mieszkaniowe).

 

Innym słowy oznacza to, że każdy uposażony może starać się o podwyższenie kwoty wypłaconej przez ubezpieczyciela. A zatem w przypadku gdy zaproponowana kwota z polisy posagowej zakrawa na żart należy złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. Jeżeli ubezpieczyciel zdania nie zmieni, sprawę należy skierować na drogę postępowania sądowego na podstawie ww. przepisu prawnego.

 

Niestety bardzo ważne jest, aby w momencie ewentualnego przyjęcia świadczenia dokonać zastrzeżenia co do wysokości przyjmowanej kwoty. W razie, bowiem nie dokonania zastrzeżenia, że kwotę nominalną traktuje Pani tylko jako świadczenie częściowe utraci się możliwość żądania waloryzacji świadczenia. Wynika to z tego, że waloryzacji sądowej nie podlegają spełnione świadczenia, walka, więc o wypłatę reszty byłaby praktycznie skazana na klęskę.  

 

Możliwa jest również sytuacja, w której TU zaproponuje waloryzację wartości polisy poprzez podwyższenie świadczenia przy jednoczesnym zawarciu ugody. Ugoda stanowi rodzaj umowy, której treścią są ustępstwa stron w zakresie istniejącej między nimi umowy ubezpieczenia w celu uniknięcia niepewności co do wysokości dalszych roszczeń związanych z waloryzacją świadczenia. Podpisanie ugody między stronami ma przede wszystkim na celu zakończenie danej sprawy i wyłączenie możliwości zmiany wysokości świadczenia. Poprzez podpisanie ugody uposażony przyjmuje warunki w niej przewidziane. Jeżeli proponowane przez zakład ubezpieczeń świadczenie nie jest satysfakcjonujące, należy zaniechać podpisania ugody i wystąpić o waloryzację świadczenia do sądu.

 

Proszę pamiętać, że ryzyko podjęcia sprawy sądowej leży po stronie uposażonego. Jeżeli bowiem sąd po rozważeniu interesów obu stron przyzna rację TU, koszty postępowania obciążą Panią. Z praktyki wiem, że sądu we Wrocławiu biorą stronę TU, natomiast Warszawa, Kraków i okolice wręcz przeciwnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus trzy =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Niezamówiona przesyłka – wezwanie do zapłaty mimo wypowiedzenia umowy

Wypowiedziałam zgodnie z regulaminem umowę na regularny zakup książek z pewnej firmy wydawniczej. Wypowiedzenie przesłałam pocztą. Mimo to wciąż otrzymywałam niezamówione przesyłki. Dziś odebrałam wezwanie windykacyjne z pogróżkami. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

Darowizna zadłużonej działki

Czy można przekazać w formie darowizny część (1/3) zadłużonej działki wraz z częścią (odpowiednią do wielkości działki) długu?

Sprzedaż garażu, gdy posiada się tylko umowę przedwstępną

Nie mam jeszcze umowy notarialnej kupna mieszkania i garażu (deweloper nie ma pozwolenia na użytkowanie), mam tylko podpisaną notarialnie umowę przedwstępną. Czy mogę zgodnie z prawem sprzedać garaż i czy potrzebne jest pośrednictwo dewelopera?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »