.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Czy należy się podwyższenie podstawy wynagrodzenia?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 21.10.2018

Czy mając podstawę wynagrodzenia 1810 zł [rok 2016] i dostając do niej różne dodatki (np. stażowy, za godziny nocne, świąteczne), należy mi się podwyższenie podstawy wynagrodzenia do poziomu 1850 zł? Czy dyrektor może powiedzieć, że i tak po dodatkach zarabiam grubo ponad płacę minimalną?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 2008) do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych.

 

Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

 

  1. nagrody jubileuszowej;
  2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

Do wynagrodzeń osobowych GUS zaliczył między innymi:

 

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • dodatki za staż pracy oraz inne dodatki za szczególne właściwości pracy, szczególne - kwalifikacje lub warunki pracy,
  • premie i nagrody regulaminowe i uznaniowe,
  • dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • wynagrodzenia dodatkowe za prace wykonywane w ramach obowiązującego wymiaru czasu pracy, lecz nie wynikające z zakresu czynności,
  • wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy, wypłacane za środków pracodawców
  • nagrody jubileuszowe, odprawy rentowe i emerytalne, ekwiwalenty pieniężne za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 

Według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny dodatek za pracę w porze nocnej, w konsekwencji również ryczałt za godziny nocne, jako dodatek za szczególne warunki pracy został zaliczony do wynagrodzeń osobowych i jako składnik nie wymieniony w przepisach powinien zostać uwzględniony przy sumowaniu składników wynagrodzenia, od których zależy czy minimalne wynagrodzenie zostało osiągnięte.

 

Stanowisko takie potwierdza w Pismo Generalnego Inspektoratu Pracy z 6 kwietnia 2009 r. (GPP 471-4560-25/09/PE/RP). Gdyby jednak praca w nocy była wynikiem pracy w godzinach nadliczbowych, to dodatek wypłacony z tego tytułu nie będzie brany pod uwagę przy ustalaniu czy pracownik uzyskał minimalne wynagrodzenie. Na podstawie przepisów ustawy wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych nie jest uwzględniane w minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dlatego ryczałt za dyżury, który stanowi rekompensatę za pracę poza normalnymi godzinami pracy nie powinien być uwzględniany w minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 

Podsumowując – jeśli Pana wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkami (innymi niż dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych) wynosi co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie, pracodawca nie musi go Panu podwyższać.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III plus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl