Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwyżka dla pielęgniarki podczas urlopu bezpłatnego

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 02.07.2018

Pracuję jako pielęgniarka w jednym szpitalu od 1987 roku. Od ubiegłego roku przebywam na urlopie bezpłatnym i od tegoż czasu pracuję legalnie w Anglii  Pracę tę znalazłam sama, nie jest to oddelegowanie ani też porozumienie stron. W tym czasie, jak powszechnie wiadomo, fala strajków pielęgniarek spowodowała podwyżki płac. Dowiedziałam się, że mnie ta podwyżka nie obejmie, mimo że koleżanki na L4 ją otrzymują. Czy to zgodne z prawem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podwyżka dla pielęgniarki podczas urlopu bezpłatnego

Fot. Fotolia

Zgodnie z art. 1832 ustawy Kodeks pracy „pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu”.

 

Przepis ten przewiduje wprost, że osoba korzystająca z urlopów związanych z rodzicielstwem ma zagwarantowane prawo do podwyżki po powrocie z urlopu. Takiego prawa nie zagwarantowano osobom powracającym z urlopów bezpłatnych.

 

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Zdrowia w sprawie § 2 rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej § 2 ust. 1 i 2:

 

  • nie obejmuje pielęgniarek i położnych wykonujących zawód u podwykonawcy;
  • obejmuje pielęgniarki i położne przebywające na zwolnieniach chorobowych i na zasiłkach rehabilitacyjnych;
  • obejmuje pielęgniarki i położne przebywające na urlopach macierzyńskich, urlopach rodzicielskich albo osoby zatrudnione na zastępstwo tych osób;
  • obejmuje wyłącznie osoby zatrudnione na zastępstwo pielęgniarek i położnych przebywających na urlopach wychowawczych i na urlopach bezpłatnych;
  • obejmuje osoby oddelegowane zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 12 oraz art. 5 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej;
  • obejmuje także pielęgniarki i położne wykonujące zawód w podmiocie leczniczym w komórkach organizacyjnych, których zakres zadań stanowi element udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, np. na bloku operacyjnym, w pracowniach diagnostycznych, w sterylizatorni, w punkcie pobrań, a także pielęgniarki epidemiologiczne oraz pielęgniarki i położne kierujące i zarządzające zespołami pielęgniarek i położnych.

 

Z powyższego wynika, że w przypadku pielęgniarek i położnych przebywających na urlopach wychowawczych i na urlopach bezpłatnych podwyżka obejmuje wyłącznie osoby zatrudnione na ich zastępstwo, ale nie te pielęgniarki, które przebywają na urlopie bezpłatnym. Dlatego tłumaczenie Pani przełożonej jest zgodne z prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus siedem =

»Podobne materiały

Regulaminowy charakter premii – ruchomego składnika wynagrodzenia

Mam umowę o pracę na pełny etat, na czas nieokreślony. Wynagrodzenie składa się z części stałej i zmiennej w proporcji 60:40. Część zmienna wypłacana jest w zależności od realizacji celów sprzedażowych. W 2008 r. realizacja celów była na poziomie kilkuset procent. W 2009 r. podniesiono mi cele o pon

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »