Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podwójne obywatelstwo a opodatkowanie dochodów uzyskanych w Polsce

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 14.03.2019

Mieszkam w Anglii od 5 lat, mam obywatelstwo angielskie, jestem rezydentem podatkowym w Anglii, tam też prowadzę działalność. w Polsce od niedawna jestem wspólnikiem spółki komandytowej i spółki z o.o. Mam podwójne obywatelstwo. Gdzie będę opodatkowany od dochodów uzyskiwanych w Polsce, czy w Polsce muszę opłacać jakiekolwiek składki ZUS?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności należy wskazać, że w świetle prawa podatkowego jest Pani traktowana jako nierezydent. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 3 ust. 2a ustawy PIT „osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy)”.

 

W dalszej części podkreślić należy, że w świetle art. 5b ust. 2 ustawy PIT „jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka komandytowa, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, uznaje się za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tym samym przyjmuje się, że wspólnik spółki komandytowej prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą.

Następnie wskazać należy, że zgodnie z art. 4a ustawy przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów międzynarodowych dlatego też należy sięgnąć do polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania”.

 

W myśl art. 7 ust. 1 umowy zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa (Anglii) podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie (tj. w Polsce) przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim umawiającym się państwie (tj. w Polsce), jednak tylko do takiej wysokości, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 umowy „jeżeli przedsiębiorstwo umawiającego się państwa wykonuje działalność w drugim umawiającym się państwie poprzez położony tam zakład, to w każdym umawiającym się państwie należy przypisać temu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach, jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem”. Rozstrzygnięcie kwestii opodatkowania wspólników spółki komandytowej będących osobami fizycznymi mającymi miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Anglii wymaga zatem ustalenia, czy działają oni w Polsce poprzez zakład.

 

Przesłanki powstania zakładu zostały określone w art. 5 umowy. Przy czym sformułowanie „zakład” oznacza stałą placówkę, poprzez którą całkowicie albo częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa. Pojęcie „zakład” obejmuje w szczególności: miejsce zarządu, filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat, kopalnię, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania bogactw naturalnych; a także budowę albo montaż, które trwają przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Oznacza to, że aby można było mówić o zakładzie, przede wszystkim musi istnieć placówka, która ma stały charakter i za pośrednictwem której wykonywana jest działalność przedsiębiorstwa.

 

W tym miejscu należy zauważyć, że zarówno doktryna, jak i organy podatkowe – przy spełnieniu przesłanek powstania zakładu określonych przepisami umowy międzynarodowej – kwalifikują przedsiębiorstwo spółki osobowej (w tym spółki komandytowej) jako zakład wspólników.


W rezultacie, gdy wspólnik polskiej spółki komandytowej, który ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Anglii, wykonuje działalność przez położony w Polsce zakład, a tym samym jego zyski z udziału w tej spółce podlegają opodatkowaniu w Polsce (czyli w państwie źródła) w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

 

W państwie rezydencji wspólnika, czyli w Anglii, znajdzie natomiast zastosowanie odpowiednia metoda eliminacji podwójnego opodatkowania. Oznacza to, że uzyskane przez osobę fizyczną będącą angielskim rezydentem podatkowym, zarówno przychody, jak koszty uzyskania przychodów z tytułu udziału w spółce komandytowej mającej siedzibę w Polsce (ustalone proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku tej spółki), podlegają rozliczeniu w Polsce, według zasad przewidzianych w ustawie o PIT.

 

W zakresie natomiast bycia udziałowcem spółki z o.o. należy wskazać, że z tytułu samego faktu bycia udziałowcem nie powstaje żaden obowiązek podatkowy. Jedyne zobowiązanie może powstać w przypadku wypłaty dywidendy.

 

W odniesieniu do opodatkowania dywidend uzyskiwanych w Polsce przez zagraniczne osoby fizyczne (mające w Polsce ograniczony obowiązek podatkowy) przepisy PIT nie przewidują żadnych szczególnych zasad. Dywidendy podlegają opodatkowaniu na takich samych zasadach jak dywidendy uzyskiwane przez polskich podatników. Jednak również w tym przypadku zastosowanie znajdują odpowiednie regulacje zawarte w przepisach polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

 

Zgodnie z przepisami art. 10 umowy dywidendy, które płaci spółka mająca dla celów podatkowych siedzibę w Umawiającym się Państwie (tu: w Polsce) osobie, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (tu: w Anglii) mogą być opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę dla celów podatkowych (tu: w Polsce) i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa (tj. zgodnie z przepisami polskimi), lecz wymierzony tak podatek nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto.

 

Warunkiem zastosowania stawki w wysokości 10% jest przedstawienie polskiej spółce z o.o. brytyjskiego certyfikatu rezydencji. Jeżeli udziałowiec takiego certyfikatu nie przedstawi podatek wyniesienie 19%.

 

Wspólnik spółki komandytowej, niezależnie, czy jest cudzoziemcem, czy nie, jest zobowiązany do opłacania składek ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w Polsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus 4 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie dochodów z Holandii

Czy jeżeli pracuję na pokładzie holenderskiego holownika, który dopycha duże statki do nabrzeża, może mieć zastosowanie art. 15 ust. 3 polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, który dotyczy pracy najemnej wykonywanej na pokładzie statku morskiego, ale w transporcie międzynarodowym? Holownik jest statkiem morskim, ale pracuje tylko w porcie i nie wykonuje żadnej formy transportu, w szczególności transportu międzynarodowego.

Założenie spółki LLC w USA

Jestem obywatelem polskim i obecnie nie prowadzę działalności gospodarczej. Mam jednak pomysł na działalność gospodarczą, z tym że miałaby ona sens, gdyby spółka miała siedzibę w USA. Myślę, że najlepszym pomysłem będzie założenie spółki LLC w stanie Delaware. LLC nie podlega obowiązkowi podatkowemu w USA, jeżeli nie prowadzi działalności w USA, a jej dochód jest jednoznaczny z dochodem właściciela. Z tego, co się dowiedziałem, prowadzenie takiej spółki legalnie, aby być w porządku wobec urzędu skarbowego w Polsce, wymaga płacenia podatków w Polsce. Jak rozlicza się podatki od dochodu takiej spółki? W jakich odstępach? Z użyciem jakich formularzy?

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kiedy jako osoba fizyczna założę wraz z drugą osobą fizyczną spółkę cywilną i wybierzemy podatek 19%? Czy dochody z zagranicy łączą się z dochodem w Polsce – w tym wypadku z dochodem polskiej spółki? I ostatnie pytanie: czy sprzedaż rzeczy (np. samochodu) na aukcji internetowej będzie traktowane jako uzyskanie dochodu w Polsce?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »