.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podważenie wyroku ustalającego ojcostwo

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 15.12.2009

Kilkanaście lat temu zostałem przez sąd uznany ojcem (nie było mnie stać na badania genetyczne). Niedługo potem po raz drugi, zaocznie, przypisano mi ojcostwo. Matka obojga dzieci od początku utrudnia mi z nimi kontakt, nie wyraża też zgody na badania DNA, więc ciągle żyję w niepewności, czy faktycznie jestem ojcem tej dwójki dzieci. Czy po nowelizacji Kodeksu karnego i rodzinnego mam jakąkolwiek szansę na podważenie wyroku i wznowienie procesu o ustalenie ojcostwa? Czy ta nowelizacja coś zmienia w mojej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety, nic się w interesującej Pana kwestii nie zmieniło, co więcej, minął już Panu termin do wznowienia postępowania w sprawie Pana ojcostwa. Prawomocny wyrok sądu (czyli taki, który już nie podlega zaskarżeniu) dotyczący sądowego ustalenia ojcostwa może być podważony tylko w drodze wznowienia postępowania.

 

Wznowienia postępowania można żądać w razie późniejszego wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu. Jednakże po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia. Co więcej, nie jest dopuszczalne przywracanie terminu do wniesienia skargi o wznowienie postępowania, jeżeli zostanie ona wniesiona po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku.

 

Warto też wiedzieć, że badanie DNA można zrobić prywatnie, wystarczy nawet włos dziecka.

 

Może spróbuje Pan poprosić o pomoc prokuratora.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 + 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl