Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podważenie zapisu notarialnego spadku

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.09.2018

Miesiąc temu zmarła babcia. Trzy lata temu napisała testament, w którym jej połowa majątku i 1/5 po dziadku zapisana była na mamę. A reszta, czyli 4/5 części dziadka, rozdzielone na na mamę i trzech braci. Dwa lata temu najmłodszy z braci zabrał babcie do siebie i po roku u notariusza spisał pełnomocnictwo, że występuje w imieniu babci. Zaraz po tym przepisał u notariusza sobie tę część, która była zapisana w testamencie dla mamy. Reszta bez zmian. Czy jest jakaś możliwość podważenia tego zapisu notarialnego spadku?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z tak przedstawionego stanu faktycznego wnioskuję, iż babcia w drodze testamentu rozporządziła swoim majątkiem. Następnie syn uzyskawszy pełnomocnictwo rozporządził majątkiem babci poprzez czynność z samym sobą. Stąd też spadek ma charakter spadku pustego. Generalna zasada, że pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, w której reprezentuje mocodawcę albo w której reprezentuje obie strony, jest zupełnie zrozumiała, sytuacja taka bowiem jest sprzeczna z samą istotą pełnomocnictwa. Mocodawca może upoważnić pełnomocnika w treści pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej w jego imieniu z sobą samym albo z osobą bliską dla pełnomocnika (w wyroku z 14 czerwca 2012 r., sygn. akt I CSK 521/2011, LexisNexis nr 3997291, Sąd Najwyższy stwierdził, że „dopuszczalność czynności prawnej »z samym sobą« powinna wynikać z treści pełnomocnictwa, lecz nie musi być w nim wprost wyrażona. Wola mocodawcy może więc zostać wyrażona w sposób wyraźny bądź dorozumiany. Wyłączenie zakazu musi być jednak niewątpliwe, niedwuznaczne. Wystarczające jest jednak, gdy na wolę mocodawcy wskazuje interpretacja oświadczenia woli o udzieleniu umocowania dokonana przy zastosowaniu art. 65 § 1 k.c. W takim przypadku nie ma znaczenia, czy dana czynność zagraża interesom mocodawcy, czy też nie”). Czynność taka będzie wówczas w pełni skuteczna. Art. 108 wypełnił w tym zakresie dotkliwą lukę istniejącą w poprzednim stanie prawnym, pod którego rządem nie było jego odpowiednika, co wywoływało dyskusje w literaturze i kolejne wypowiedzi Sądu Najwyższego.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Umocowanie do dokonania czynności prawnej z samym sobą może także zostać uznane za dopuszczalne, gdy ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Pojęcie interesów mocodawcy należy w tym kontekście rozumieć szeroko, a więc jako dotyczące zarówno sfery prawnej, jak i czysto faktycznej. Dopuszczalność ta zazwyczaj wynika z treści stosunku podstawowego – jak w przykładzie podanym w uwadze 2 do art. 101.

 

Czynność prawna dokonana przez pełnomocnika z naruszeniem art. 108 jest czynnością bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu i jako niezupełna (łac. negotium claudicans) podlega ocenie według art. 103, który ma tu odpowiednie zastosowanie. Tak też w braku upoważnienia mocodawcy należy traktować dokonaną w jego imieniu czynność prawną między małżonkami przez małżonka, któremu mocodawca udzielił samodzielnego pełnomocnictwa.

 

W mojej ocenie darowizna na swoją rzecz dokonana przez pełnomocnika w imieniu babci stanowi obejście przepisów art. 108 Kodeksu cywilnego. Czynność taka obarczona jest nieważnością względną.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 minus I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Prawo dziedziczenia – jak zrzec się spadku?

Brat mojego ojca, człowiek samotny i chory, postanowił zapisać mi swój dom, w zamian oczekuje ode mnie opieki. Z różnych przyczyn ani ja, ani moi rodzice nie jesteśmy w stanie się tego podjąć. Chciałbym, aby dom odziedziczyła osoba, która już teraz mogłaby zaopiekować się wujem. Wuj

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?

Wykup mieszkania z zasobów WAM a prawo współwłasności

Ojciec otrzymał 20 lat temu mieszkanie z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Zmarł w 1997 r. Aż do 2002 r. mieszkałem w tym lokalu z mamą, która wykupiła mieszkanie dwa lata później, stając się jego właścicielem (figuruje w księdze wieczystej). Teraz chciałaby je sprze
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »