Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podważenie wydziedziczenia dzieci

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 16.01.2020

Chodzi o ewentualne podważenie wydziedziczenia moich dzieci. Zrobił to ich ojciec z którym nie mam i nie miałam ślubu, z którym od dawna nie żyje. Na prośbę swojej żony przepisał jej i jej dzieciom wybudowaną przez siebie willę. To miało miejsce kilka lat temu. Teraz jednak myślę, czy nie trzeba było zaprotestować. Czy jest na to nadal szansa? Przecież moje dzieci, noszą nazwisko ojca, są przezeń uznane i powinny mieć prawo do zachowku… Proszę o informację jak dzieci mają dziedziczyć po ojcu oraz co zrobić aby podważyć wydziedziczenie dzieci.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podważenie wydziedziczenia dzieci

Fot. Fotolia

Działania za życia ojca posiadającego majątek

Jak wnioskuję z treści Pani pytania, ojciec Pani dzieci wydziedziczył ich w testamencie przekazując swój majątek na rzecz innych swoich dzieci. Rozumiem, że mężczyzna ten nadal żyje, zatem najlepszym sposobem byłaby rozmowa z nim i skłonienie go, aby jednak uwzględnił w testamencie również Państwa wspólne dzieci i nie wydziedziczał ich. Jeżeli nie ma szans na porozumienie, to dopóki ojciec Pani dzieci żyje, nie jest Pani w stanie niczego zrobić. Dopiero po jego śmierci będzie można walczyć o obalenie wydziedziczenia lub unieważnienie całego testamentu.

Unieważnienie samego wydziedziczenia

Zgodnie z art. 1008 Kodeksu cywilnego „spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.

 

Wydziedziczenia można dokonać wyłącznie powołując się na jeden bądź kilka ww. powodów. Wydziedziczenie z innego powodu jest niedopuszczalne i powoduje że wydziedziczenie jest nieważne. Zatem próbując podważyć wydziedziczenie, należy wskazać, że zostało oparte na jednej z ww. przesłanek albo za pomocą dowodów, np. z przesłuchania świadków starać się udowodnić przed sądem, że powód wydziedziczenia podany w testamencie w rzeczywistości nie miał miejsca.

Unieważnienie całego testamentu

Zgodnie z art. 945 § 1 Kodeksu cywilnego testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

 

  • w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
  • pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
  • pod wpływem groźby.

 

Jedynie w momencie, gdy zachodzi któraś z powołanych okoliczności, można ubiegać się o stwierdzenie nieważności testamentu – nieważne, czy był on sporządzony przed notariuszem, czy też odręcznie przez zmarłego. Oświadczenie woli testatora jest świadome, jeżeli w czasie sporządzania testamentu nie występowały żadne zaburzenia świadomości, a testator jasno i wyraźnie zdaje sobie sprawę, że sporządza testament o określonej treści. Oświadczenie to jest swobodne, jeśli spadkodawca nie kieruje się motywami intelektualnymi lub pobudkami uczuciowymi, mającymi charakter chorobliwy, nie pozostaje pod dominującym wpływem czyjejkolwiek sugestii i zachowuje wewnętrzne poczucie swobody postępowania.

Nieważność testamentu jako unieważnienie wydziedziczenia

Unieważnienie całego testamentu pociąga za sobą automatycznie unieważnienie wydziedziczenia. Jak zatem Pani widzi, jeżeli ojciec Pani dzieci za życia nie zmieni testamentu na ich korzyść, to przed wydziedziczeniem będzie się można bronić dopiero po jego śmierci w jeden ze wskazanych przeze mnie sposobów.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 - IV =

»Podobne materiały

Co zrobić, by dziecko z pierwszego małżeństwa nie dziedziczyło po swoim ojcu?

Mój mąż ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Czy istnieje sposób na zabezpieczenie naszego majątku na wypadek, gdyby mąż umarł pierwszy? Nie chciałabym, by dziecko męża miało prawo do zachowku (w przypadku testamentu), ale wydziedziczenie nie wchodzi w grę. Chcielibyśmy, by jego dziecko odziedziczyło

 

Spadek w USA i niepozostawienie spadkobierców

Niedawno zmarł w USA brat mojego ojca. Nie pozostawił spadkobierców. Co powinien zrobić mój tata, by nabyć prawo do spadku? Dodam, że tata mieszka w Polsce.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »