.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Podważenie kwalifikacji nauczyciela

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 13.06.2019

Jestem mgr geografii, mam przygotowanie pedagogiczne i w 1989/1990 świadectwo ukończenia doskonalenia zawodowego nauczycieli – kursu wprowadzającego do pracy w bibliotece szkolnej dla nauczycieli–bibliotekarzy szkolnych. Jestem od 2004 r. nauczycielem dyplomowanym. Czy w myśl rozporządzenia o kwalifikacjach nauczycieli z 1991 r. mam kwalifikacje do biblioteki szkoły zasadniczej i jeżeli mam, czy zostały one zachowane do dnia dzisiejszego? Po 32 latach pracy te kwalifikacje podważono.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia (Dz. U. Nr 98, poz. 433 z późn. zm.) „kwalifikacje do prowadzenia zajęć bibliotekarskich w bibliotekach szkolnych posiadała osoba, która legitymowała się:

 

1) świadectwem dojrzałości liceum bibliotekarskiego lub

2) świadectwem dojrzałości i dyplomem policealnego studium bibliotekarskiego,

a ponadto przygotowaniem pedagogicznym”.

 

Obecnie zgodnie z § 6 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1264) „kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-bibliotekarza, z wyjątkiem bibliotek pedagogicznych, posiada osoba, która:

 

1) ukończyła studia wyższe w zakresie bibliotekoznawstwa na poziomie wymaganym od nauczycieli danego typu szkoły lub rodzaju placówki oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) posiada wykształcenie na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, a ponadto ukończyła:

a) studia pierwszego stopnia w zakresie bibliotekoznawstwa lub zakład kształcenia nauczycieli w specjalności bibliotekoznawstwo lub

b) studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie bibliotekoznawstwa, lub

c) pomaturalne studium bibliotekarskie”.

 

Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela–bibliotekarza w szkołach podstawowych posiada również osoba, która ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności bibliotekoznawstwo.

 

Podsumowując, wymagania z 1991r. różnią się znacząco od wymagań obecnych i choć na podstawie poprzedniego rozporządzenia (z 1991 r.) miała Pani uprawnienia do nauki jako nauczyciel bibliotekarz, to na podstawie nowego rozporządzenia tych uprawnień już Pani nie posiada.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl