.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podważenie darowizny dla małoletniej córki

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 05.01.2017

Zrobiłem akt darowizny na domu dla małoletniej córki. Jednak sąd podważył tę umowę ze względu na służebność dla moich rodziców (oraz ja sam zmieniłem zdanie). Czy córka po osiągnięciu 18 lat może się posłużyć tą umową i próbować ją wyegzekwować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W mojej ocenie córka, mając hipotetycznie taką możliwość (próby uchylenia wyroku unieważniającego umowę po uzyskaniu przez nią pełnoletności), raczej będzie skazana na niepowodzenie. Przede wszystkim warto w takim przypadku (wydania wyroku unieważniającego umowę) zadbać o posiadanie uzasadnienia tegoż wyroku. Na wniosek o uzasadnienie mamy jednak tylko 7 dni od wydania wyroku. Niemniej jednak – córka mogłaby jedynie wówczas uzyskać uchylenie wyroku, gdyby w sprawie o unieważnienie umowy jej interesy nie były należycie reprezentowane. Trudno jest ocenić, czy tak było, bez znajomości wyroku, uzasadnienia i protokołów z poszczególnych rozpraw. Jednakże na tę chwilę, gdy wyrok jest prawomocny i obowiązujący, to ma Pan prawo dokonywać wszelkich czynności jako właściciel (sprzedać, darować itp.).

 

Prosiłabym jednak o scan wyroku, uzasadnienia i protokołów z rozpraw, aby ocenić bardziej szczegółowo, co mogłoby się stać punktem znaczenia w przypadku przyszłych roszczeń pełnoletniej córki. Wówczas rozwinę odpowiedź.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV minus jeden =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »